Kupili ste novi stan ili želite da renovirate svoj od nule? Prvo što vam je potrebno je plan organizacije prostora, odnosno stilovi u enterijeru koje možete primeniti. Neki ljudi se oslanjaju na savete dizajnera, drugi istražuju blogove i časopise, dok treći puštaju mašti na volju. Najvažnije je da prostor odražava vaš stil i potrebe, kako biste se u njemu osećali prijatno i spokojno.
Boje, teksture, nameštaj, raspored prostorija i dekoracija ključni su elementi uređenja doma. Ako želite da pratite trendove, u nastavku teksta otkrivamo najpopularnije stilove u enterijeru. S druge strane, ako vam je prioritet praktičnost, birajte stil koji najbolje odgovara vašem senzibilitetu i životnim okolnostima.
Moderan i savremeni stil u enterijeru
Ukoliko želite da vaš dom odaje utisak modernog, fokusirajte se na oštre i čiste linije, neutralnu paletu boja koja podrazumeva crnu, belu, sivu, bež i braon i upotrebu materijala kao što su metal, staklo i čelik. U modernim dnevnim boravcima dominiraju ugaone garniture, jednostavni klub-stolovi i elegantni TV paneli, radne ploče od kvarca su nezaobilazne u kuhinji, a jednostavne pločice pastelnih boja su must u kupatilu. Iako je možda prvi utisak da je u pitanju isti stil, zapravo postoje razlike. Dok moderan stil ima jasno definisana pravila, savremeni je fleksibilniji i prilagođava se novim trendovima. U njemu se mogu pojaviti i oble forme, koje su u modernom stilu izostavljene.
Drugi stilovi u enterijeru koje možete primeniti u svom domu
Pored modernog i savremenog stila, ukoliko želite da vaš dom zablista i oduševi vaše goste, postoje i drugi stilovi u enterijeru koje možete primeniti. Izdvojili smo pet najpopularnijih:
- Minimalistički stil akcenat stavlja na funkcionalnost i jednostavnost bez suvišnih dekoracija. Svaki komad nameštaja treba da ima svoju svrhu i čini da prostor izgleda uvek besprekorno uredno.
- Industrijski stil je po bojama sušta suprotnost minimalističkom, jer je umesto svetlih boja prepoznatljiv po tamnijim tonovima. Koriste se sirovi materijali i detalji poput ciglenih zidova, vidljivih cevi i recikliranog nameštaja.
- Skandinavski stil je namenjen svima onima koji vole obilje prirodnog svetla. Veliki prozori, prozračne zavese i funkcionalan, jednostavan nameštaj doprinose osećaju topline i udobnosti.
- Rustični stil kombinuje prirodne materijale poput drveta i kamena, uz tople, zemljane tonove. Lako se uklapa sa drugim stilovima, pa se često viđa u privatnim, ali i poslovnim prostorima.
- Boho stil je sušta suprotnost svemu prethodnom i predstavlja sinonim za slobodu i kreativnost. Karakterišu ga šareni tepisi, vintidž nameštaj, prekrivači i unikatni detalji na zidovima i policama.
Kako kombinovati više stilova
Adaptacija novog stana ne mora da bude usredsređena samo na jedan stil. Kombinacija dva do tri stila može prostoru da doda poseban šarm, ali to treba uraditi na pravi način. Koja pravila bi trebalo da pratite kako ne bi narušili skladnost?
Prvi korak je da pronađete stil koji će dominirati. Ukoliko želite da imate dobro osvetljen prostor, neka vam baza bude skandinavski stil, a detalje možete dodati iz boho ili industrijskog stila. Boje, materijali i oblici mogu služiti kao most između dva različita stila. Nemojte preterivati sa suprotnim stilovima. Na primer, previše boho detalja u minimalističkom prostoru može narušiti jednostavnost. Idealno je kombinovati dva do tri stila, jer previše različitih pravaca može delovati neskladno.
Stilovi u enterijeru se mogu kombinovati na sledeći način:
- Skandinavski i boho stil – dobro osvetljen prostor sa toplim detaljima u kome osnovu čine jednostavan nameštaj svetlih boja i drveni elementi, a dodaci su šareni tepisi, ručni radovi, stolnjaci od lana i slično.
- Industrijski i rustični stil – kombinacija sirovih materijala i toplih drvenih elemenata, u kome dominiraju zidovi od cigle, metalni detalji i tamniji tonovi, a dodaci su vintidž lusteri ili rustične vaze.
- Minimalistički i moderni stil se lako kombinuju jer u osnovi imaju jednostavnost i svetle boje, a dodaci mogu da budu mermerne ili kvarcne pliče, sofisticirani komadi nameštaja, umetničke slike i slično.
Postoji još jedan zanimljiv stil koji novi naziv japandi. Predstavlja mešavinu skandinavskog i japanskog stila, a kombinuje toplinu skandinavskog dizajna sa jednostavnošću japanske estetike. Osnovu čine prirodno drvo i neutralne boje, a dodaci mogu biti papirne lampe, prostirke od jute ili minimalna dekoracija inspirisana istočnjačkom zen filozofijom.
Stilovi u enterijeru se lako mogu kombinovati kada znate suštinu svakog od njih. Ipak, mnogi će reći da izbor stila nije samo stvar ukusa već je uslovljen ograničenim budžetom i da ga nije moguće primeniti ukoliko imate malu decu ili kućne ljubimce. U tom slučaju, vi se fokusirajte na bazu, a opremajte prostor u skladu sa svojim mogućnostima. Pratite Pinterest i časopise za dizajn enterijera, pa uz malo truda i kreativnosti uspećete da stvorite savršen kutak za sebe i svoju porodicu.