Uspešnost blogera zavisi od mnogo faktora; počev od spremnosti za rad i učenje, motivacije, tehničke potkovanosti, pa sve do sposobnosti za prilagođavanje novim trendovima. Ipak, možda najvažniji faktor jeste kreativnost. A i sama kreativnost zavisi od raznih uticaja. Nekad smo suviše umorni ili preokupirani drugim problemima i nema mesta za nove ideje. Nekada i dođemo do dobre ideje, ali nismo u stanju da je realizujemo stavljanjem na papir. I šta onda? Postoji više korisnih načina za podsticanje kreativnosti i oni će biti predstavljeni u ovom tekstu.
1. Okruženost inspirativnim stvarima
Za početak, treba se distancirati od sadržaja koji vam ne koristi. Na primer, recimo da se vaš biznis profil na Instagramu bavi edukacijom o zdravlju. Ali ste vi, takođe, ljubitelj mode i pratite veliki broj profila sa garderobom. Takve stvari odvraćaju vašu pažnju od primarnog puta. I neće vam doneti inspiraciju za pisanje o medicinskim fenomenima i zdravstvenim temama. Kada ste u kreativnoj blokadi, privremeno otpratite stvari koje vam skreću misli i počnite da pratite one koji vam mogu doneti nove ideje. Takođe, isključite sve potencijalne izvore distrakcija, kao što su obaveštenja na mobilnom telefonu. Obezbedite sebi mir i tišinu ili, po ukusu, neku opuštajuću muziku.
2. Potražite kreativnost na drugom mestu
Odnosno, ako sedeći u svojoj radnoj sobi ne postižete željene rezultate, ponekad može biti od pomoći da promenite lokaciju. Npr. pokušajte da pišete u parku ili kafiću takve namene.
3. Prigrlite svoju ideju, kad god se ona stvorila
Znate li onaj momenat kada legnete u krevet i tik pre nego što vas uhvati san, dobijete neku sjajnu ideju? Čak je i u nauci isti opisan i potvrđeno je da se tada prirodno rađa inspiracija za razne stvari. Ali kako baš tada ustati i pribeležiti svoju ideju? Dosta nas se, zapravo, odluči da je realizuje ujutru. Međutim, u većini slučajeva, do jutra one budu zaboravljene. Zato, ako se bavite kreativnim poslom, poželjno je da budete spremni za takve trenutke i da ne dozvolite da ideja samo ispari. Korisno je da blogeri uvek imaju beležnicu sa olovkom na noćnom stočiću. Na taj način će im beleženje biti olakšano, ideje sačuvane, a i nagon za snom neometan.
4. Samo pišite!
Još jedna od korisnih metoda je kada niste nadahnuti za pisanje, pišite bilo šta. Počnite da pišete o nekim svojim snovima, onome što ste radili danas ili se trudite da opišete neki događaj što vernije. Kad najmanje očekujete, kliknuće vam u glavi i stvoriće se ideja za pisanje nečeg konstruktivnog.
5. Pronalazak inspirativnih vodećih reči
A šta kada ste već počeli da pišete tekst i ne znate kako dalje? Imali ste viziju, ali ne znate kako da dalje razradite priču? Jedna od mojih tehnika je pretraživanje sinonima. Npr., ako pišem tekst o anemiji, čija je glavna karakteristika malaksalost, ne mogu stalno upotrebljavati istu tu reč. Pretragom sinonima, dolazim do sledećih reči: slabost, nemoć, iscrpljenost, iznurenost, obamrlost i tromost. Svaka ova reč mi daje mogućnost za različitu konstrukciju rečenice i daje mi inspiraciju da usmerim priču na druge načine. Iako u medicini nema prostora za veću kreativnost, svakako će vaši tekstovi dopreti do većeg broja ljudi, ako su kvalitetnije napisani.
A gde pronaći reči koje upotrebljavate kao sinonime? Ukoliko pišete na srpskom ili hrvatskom jeziku, možete ih pronaći na sajtu Kontekst.
6. Nagradite sebe za trud
Kada postavite za cilj samo završetak posla, to ponekad i nije tako velika motivacija. Ili nije dovoljna da biste se dovoljno posvetili radu. Zato nije loše dogovoriti se sa samim sobom da, po završetku rada, budete malo značajnije nagrađeni. Na primer, parče torte, čitanje nekog ležernog štiva, odlazak u šetnju ili popodnevna dremka, daleko su bolji podstrekači. Tako ćete se predano posvetiti tekstu i efikasnije ga privesti kraju.
7. Privremeno distanciranje od tematike
Ako na kraju ništa ne upali, uvek možete da odmorite, sklonite se od radnog stola i radite nešto drugo. Fizička i psihička distanca od pisanja, verovali ili ne, olakšava razvoj ideja, kada mu se vratite. Pritom, omogućava da stvari sagledate iz drugog ugla i sa vremenske distance. Možda ste, jednostavno, bili premoreni i niste posmatrali širu sliku. Ne zaboravite da je vaš rad na blogu rezultat vašeg rada na sebi. Ako ste vi iscrpljeni, preokupirani drugim problemima ili bolesni, trpeće i nadahnutost i vaša sposobnost za pisanje. Stoga, dajte sebi malo prostora i vremena i iznenadićete se pozitivnim efektima.
1 komentar
Pingback: Posao copywriter - Kako da postaneš dobar copywriter? - Blogeraj