Od rođenja do polaska u školu, roditelji imaju zadatak da podstiču maštu i kreativnost kod svoje dece, da ih uče važnim životnim lekcijama kroz igru i istraživanje i da im pomognu da se što bolje razviju na fizičkom i mentalnom planu. Ne mislimo da nakon polaska u prvi razred treba da se obustave ove aktivnosti, već tada padaju u drugi plan iza školskih obaveza. Kako živimo u digitalnoj eri, pred mamama i tatama je izazovan zadatak da odvoje decu od ekrana televizora, telefona i tableta, a kako bi bili što uspešniji u ovoj misiji, u nastavku teksta predočićemo vam najbolje aktivnosti za decu predškolskog uzrasta.
Igrajte se umetnika
U jako ranoj fazi svog života deca pokazuju interesovanje za crtanjem. Iako su to žvrljotine na papiru, za njih je to umetničko delo. Nabavite im papir (možete čak doneti iz kancelarije neka dokumenta koja vam više nisu potrebna i na kojima ima prostora za umetničke radove) drvene, voštane i vodene bojice, četkice, plastelin, glinu ili ljigavca i pokažite im kako mogu da ih koriste. Kada malo porastu možete im davati zadatke da nešto nacrtaju, oboje ili naprave od materijala koje imaju.
Napravite kućne radionice sa recikliranim materijalima kao što su karton, stare novine, plastične flaše. Još od malih nogu deca treba da znaju da brinu o životnoj sredini I shvate koliko je važna reciklaža.
U državnim vrtićima postoji program koji je izrađen u skladu sa uzrastom dece i često se zahteva do roditelja da učestvuju u radionicama na kojima se kreiraju razni predmeti. Privatni vrtići su još bolje organizovani na ovom polju. Kako su grupe manje i vaspitači posvećeniji svakom detetu ponaosob, deca još brže usvajaju nove veštine. Još ukoliko ih kod kuće dodatno podsti;ete da se bave ovom “umetnošću”, razvićete kod dece maštu, kreativnost i finu motoriku. Ukoliko vaše dete ne ide u vrtić, utoliko je na vama veća obaveza da radite sa njim.
Najbolje muzičke aktivnosti za decu predškolskog uzrasta
Gotovo da nema deteta koje ne voli muziku. Već od 18. nedelje trudnoće beba može da čuje zvukove van materice. Zato se savetuje da mame slušaju klasičnu muziku dok su u drugom stanju, jer to utiče na inteligenciju i misaone veštine ploda. Ovu teoriju je razvio francuski otorinolaringolog Alfred T. Tomatis 1950. godine, a kasnije je nazvana Mocart efekat (zbog Mocartove muzike).
Kada se bebe rode, mame i tate ih najčešće uspavljuju pesmicama. Čim mogu da se usprave na nogice, bebe vole da igraju. U fazi kada beba počne sa izgovaranjem prvih glasova, pesme sa jednostavnim rečima i ritmom mogu biti odličan način za razvijanje govora i memorije. Uz to možete koristiti instrumente poput bubnjeva ili tamburina da deca prate ritam pesama. Ova aktivnost ne samo da razvija muzičke veštine, već poboljšava i koordinaciju.
Igre u prirodi
Boravak u prirodi pozitivno utiče na decu u svakom smislu. Parkići su mesta u kojima se deca socijalizuju, gde mogu da razviju svoje fizičke sposobnosti i u kojima imaju prilike da istražuju prirodu i upoznaju svet oko sebe. Najbolje aktivnosti za decu predškolskog uzrasta u prirodi su trčanje, skakanje, preskakanje prepreka, žmurke i slično. Čak i obična šetnja sa decom kroz prirodu može pozivitno da utiče na njihovo raspoloženje.
Ako živite u kući i imate dvorište, organizujte tokom letnjih meseci igru vodom i peskom. Dečiji bazeni, kantice, grabuljice i druge alatke omogućavaju mališanima da kroz igru razviju osećaj za teksturu, težinu i oblike. Ove aktivnosti su odlične za senzorno iskustvo, a deca istovremeno vežbaju koncentraciju i fine motoričke veštine.
Najbolje igračke za decu predškolskog uzrasta da razviju logiku i motoriku
Kada kupujete igračke svojoj deci, razmislite koje kognitivne i motoričke sposobnosti možete razviti njima. Slagalice i lego kocke, na primer, omogućavaju deci da razvijaju koordinaciju ruku i očiju, kao i prostornu svest. Slagalice sa jednostavnim oblicima i bojama su sjajan način da deca razviju logičko razmišljanje i koncentraciju. Slaganje im pomaže da nauče kako da rešavaju probleme i izoštrava njihovu pažnju na detalje. Izgradnja kula, kućica ili čak dvoraca od kockica pomaže deci da razmišljaju strateški i unaprede svoje logičke sposobnosti. Ukoliko se još igraju u grupi sa svojim rođacima, komšijama ili drugarima iz vrtića, gradnja će podstaći timski rad i komunikaciona veština.
Sa decom treba da glumite
Ne mislimo da se ponašate potpuno drugačije od onoga što vi jeste, već da se igrate sa njima podele uloga. Deca često vole da oponašaju odrasle, što ih prirodno vodi ka igrama uloga. Možete se igrati spremanja obroka, dolaska kod lekara, odlaska u šoping, posete automehaničaru, itd. Ova vrsta igre razvija socijalne veštine, kao i empatiju, jer deca uče kako da se ponašaju u različitim situacijama i kako da izraze svoja osećanja.
Čitajte deci knjige
Čitanje knjiga i pričanje priča pre spavanja ili tokom dana razvija dečiju maštu i vokabular. Birajte knjige s ilustracijama i jednostavnim pričama kako bi deca lakše pratila radnju. Nakon čitanja, možete zajedno s njima prepričati priču ili ih podstaći da sami izmisle nastavak, čime razvijaju svoje jezičke i izražajne sposobnosti. Obavezno nabavite neku knjigu klasičnih bajki, jer svaka od njih nosi poučnu poruku.
Još jedna važna stvar je da učite sa decom strane jezike. U privatnim i državnim vrtićima, a kroz školice jezika, deca još od mlađih grupa kreću sa učenjem engleskog. Naučnici su potvrdili da deca koja govore strani jezik, bolje poznaju maternji. I u krajnjem slučaju, živimo u digitalnom dobu u kome engleski igra ključu ulogu.