Krivi zubi mogu biti mnogo više od estetskog problema. Kada zubi nisu pravilno poravnati, to otežava održavanje higijene, što može dovesti do nakupljanja plaka, upala desni, pa čak i gubitka zuba zbog karijesa. Osim toga, mogu uticati i na način na koji jedemo i govorimo.
Proteza fiksirana na zube nudi rešenje za ove probleme, pružajući trajnu korekciju položaja zuba i vraćanje harmonije u zubni niz. Ova metoda nije samo za decu i tinejdžere – sve više odraslih se odlučuje za fiksne proteze kako bi poboljšali svoj osmeh i, što je još važnije, svoje oralno zdravlje.
U ovom članku, istražićemo kako fiksne proteze mogu da promene vaš život na bolje i zašto je važno da donesete pravu odluku kada je reč o vašem oralnom zdravlju.
Koje probleme fiksna proteza rešava?
Kroz ispravljanje zuba i poboljšanje zagriza, fiksna proteza ne samo da unapređuje izgled osmeha, već značajno doprinosi dugoročnom oralnom zdravlju, sprečavajući ozbiljnije dentalne i zdravstvene probleme.
Evo nekih glavnih problema koje može da adresira:
1. Nepravilan položaj zuba
Jedan od najčešćih razloga za postavljanje fiksne proteze je ispravljanje krivih ili preklapajućih zuba. Kada su zubi nepravilno poravnati, može doći do nakupljanja plaka na teško dostupnim mestima, što povećava rizik od karijesa i bolesti desni. Ispravljanjem zuba protezom, omogućava se bolje održavanje oralne higijene i smanjuje rizik od ovih problema.
2. Problemi sa zagrizom (malokluzija)
Nepravilan zagriz, kao što su prekomerni, nedovoljni, ukršteni i otvoreni zagriz, može uzrokovati značajne probleme. Ovi problemi mogu dovesti do neravnomernog trošenja zuba, bolova u vilici, glavobolja i problema sa žvakanjem i govorom. Fiksna proteza pomaže u postavljanju zuba i vilice u pravilan položaj, poboljšavajući funkcionalnost i udobnost.
3. Razmaci između zuba
Veliki razmaci između zuba, poznati kao dijasteme, mogu biti rezultat gubitka zuba, neproporcionalnog rasta zuba i vilice, ili nasleđenih osobina. Ovi razmaci mogu uticati na izgled osmeha, ali i na funkcionisanje zuba i vilice. Fiksna proteza može uspešno da zatvori ove razmake, dati zubima skladan izgled i poboljšatii funkciju ugriza.
4. Probleme sa funkcijom vilice
Nepravilni zubi često dovode do lošeg poravnanja vilice, što može izazvati bolove u vilici, škripanje zubima (bruksizam), i probleme sa temporomandibularnim zglobom, koji povezuje donju vilicu sa lobanjom, tačnije sa temporalnom kosti. Fiksna proteza može pomoći u pravilnom poravnavanju zuba i vilice, smanjiti ove bolove i sprečiti dalja oštećenja.
Proces postavljanja fiksne proteze
Postavljanje fiksne proteze može se činiti kao dug proces, ali svaki korak je važan za postizanje ravnih zuba i lepog i zdravog osmeha. Evo kako taj proces izgleda:
- Prvi pregled i snimanje zuba. Sve počinje pregledom kod ortodonta, koji će pregledati vaše zube i vilice. Takođe će vas uputiti da napravite snimke zuba, kao što je ortopan. Ovi snimci pomažu ortodontu da vidi položaj zuba i proceni stanje vaših vilica.
- Uzimanje otisaka zuba: Nakon pregleda, ortodont će uzeti otiske vaših zuba, koji služe za pravljenje modela, i planiranje tačnog tretmana i izrade fiksne proteze koja savršeno odgovara vašim zubima.
- Planiranje tretmana: Na osnovu pregleda i snimaka, ortodont će napraviti plan tretmana. To može uključivati potrebne pripreme kao što su vađenje zuba (najčešće umnjaka) ili popravke karijesa, ukoliko je potrebno.
- Postavljanje proteze: Kada je sve spremno, ortodont će započeti postavljanje proteze. Na svaki zub lepi se bravica. Bravice su povezane tankom žicom koja se zateže kako bi lagano pomerala zube u željeni položaj.
- Redovne kontrole i podešavanja: Dok nosite fiksnu protezu, važno je da redovno posećujete ortodonta. Tokom ovih poseta, ortodont će podešavati žice i proveravati napredak. Ove posete obično se zakazuju na svake četiri do šest nedelja.
- Uklanjanje proteze i retencija: Kada se zubi postave u željeni položaj, fiksna proteza se uklanja. Da bi se osigurali trajni rezultati, pacijent dobija retenciju, koja može biti u obliku providne folije, koja pomaže da se zubi ne vrate u prethodni položaj.
Moguće nelagodnosti i kako ih ublažiti
Nošenje fiksne proteze može doneti određene nelagodnosti, naročito u početnim fazama tretmana. Mnogi pacijenti osećaju blagu bol ili pritisak u zubima nakon što im se postavi proteza ili posle zatezanja žica. Ova nelagodnost je normalna i obično prolazi nakon nekoliko dana, kada se zubi i desni prilagode novim uslovima. Takođe, usne i unutrašnjost obraza mogu postati iritirani zbog kontakta sa bravicama proteze, što može izazvati bol i ranice.
Da biste ublažili ove nelagodnosti, možete koristiti vosak za proteze koji se nanosi preko bravica kako bi se smanjio iritantni kontakt sa mekim tkivima usta. U slučaju bola, preporučuje se uzimanje analgetika, poput ibuprofena ili paracetamola, prema uputstvima stomatologa.
Takođe, ispiranje usta toplom slanom vodom može pomoći u smanjenju iritacije i ubrzavanju zarastanja ranica. Svakako je uvek dobro konsultovati se sa vašim stomatologom za dodatne savete i preporuke, jer su redovne kontrole osnova za praćenje napretka i rešavanje bilo kakvih problema.