Pravilna i redovna oralna higijena predstavlja jednu od investicija u opšte zdravlje. Lep osmeh je poželjan i važan, ali pored te estetske strane oralna higijena ima veliki uticaj na naš organizam. Prevencija je pola zdravlja, i to nikada ne treba zaboraviti čak i kada je sve u redu. Zdravlje celokupne usne duplje može uticati na naš organizam i više nego što možemo da zamislimo. Koliko puta ste samo čuli da je kvaran zub prouzrokovao mnoge zdravstvene tegobe, i to samo iz razloga što pacijent nije redovno odlazio na preglede koji bi na vreme otkrili problem i rešili ga za jako kratko vreme. Oralna rutina treba da se sastoji iz redovnog pranja, odabira adekvatnog pribora za sprovođenje ove rutine, kao i redovne posete stomatologu.
Proces dobijanja savršenog osmeha
Ukoliko nosite protezu ili folije, koje će vam pomoći da dobijete osmeh o kome ste maštali, oralna higijena mora biti na najvišem nivou. Nošenje mobilne, fiksne proteze zahteva pojačanu i redovnu oralnu higijenu. Isti slučaj je i sa nošenjem folije za ispravljanje zuba. Novi Sad, Beograd, ali i manja mesta imaju vrhunske stomatologe, od kojih ćete dobiti najbolje savete u vezi sa zdravljem celokupne usne duplje. Kada su u pitanju folije za ispravljanje zuba Novi Sad je odlično rešenje, jer ovaj grad nudi vrhunsku uslugu u stomatološkim ordinacijama, u kojima rade stomatolozi sa dugogodišnjim iskustvom.
One su odlično rešenje u misiji postizanja prelepog osmeha, jer su gotovo nevidljive i lake za nošenje. Nose se tokom celog dana i tokom noći, a skidaju se samo za vreme obroka. Nošenje fiksne proteze zahteva uzdržavanje od pojedinih namirnica, kao i pojačanu oralnu higijenu jer se hrana može zadržati na zubima prilikom konzumiranja. Zato su i neophodne kontrole u određenim vremenskim intervalima, kako bi stomatolog pratio sam tok ovog procesa, i rešio problem ukoliko on postoji.
Koliko puta u toku dana je potrebno prati zube?
Kako bi oralna higijena bila pravilna i kako biste uspostavili određenu rutinu, perite zube dva puta dnevno. Pranje omogućava da se ukloni plak, koji bi se inače taložio i vremenom uzrokovao probleme, poput karijesa i mnogih bolesti desni. Ujutru i uveče koristite pastu sa fluorom, jer ona blokira prodor bakterija i nastanak karijesa, a istovremeno jača zubnu gleđ. Poželjno je da koristite četkicu koja je napravljena od mekih vlakana, jer je ona nežna prema celokupnoj usnoj duplji i sprečava razna dentalna oštećenja. Pranje treba da traje dva minuta, jer je to dovoljan period da se sve površine temeljno očiste. Ne zaboravite da očistite i jezik, jer se i na njemu talože bakterije koje mogu biti uzrok lošeg daha, ali i drugih dentalnih problema.
Neophodan pribor
Redovno menjajte svoju četkicu, najbolje na na svaka tri ili četiri meseca, pa čak i češće ukoliko je to neophodno. Nikako nemojte svoju četkicu davati drugim osobama ili uzimati nečiju četkicu, jer ćete na taj način preneti bakterije koje mogu biti uzrok mnogih problema. Električne četkice su takođe veoma efikasne u uklanjanju plaka i ostataka hrane, pa je dobro investirati u njih. Pored dobre četkice, redovno koristite zubni konac, jer on omogućava otklanjanje hrane i sa mesta gde četkica ne može lako prići. Interdentalne četkice su sastavni deo oralne higijene, samo je potrebno konsultovati stomatologa koja vrsta i veličina je pogodna za vas. Tečnost za ispiranje usta takođe treba da postane deo vaše rutine, jer ubija bakterije i osvežava dah.
Konzumiranje hrane i pića
Nastanak karijesa ćete sprečiti i ukoliko praktikujete pranje nakon konzumiranja hrane, kao i nakon ispijanja kiselih ili slatkih napitaka. U tom slučaju preporučuje se pranje tek nakon 30 minuta od obroka, jer kiseline iz hrane mogu omekšati gleđ, pa može doći do oštećenja prilikom korišenja četkice. Poželjno je da koristite slamčicu prilikom konzumiranja napitaka, jer na taj način smanjujete njihov kontakt sa zubnom površinom. Ukoliko volite da žvaćete žvakaću gumu, koristite one koje u sebi ne sadrže šećer. Ukoliko ste pušač razmislite o prestanku pušenja, jer ono dovodi do bolesti desni i nastanka karijesa, a dokazano može dovesti i do raka usne duplje.
Slatke i kisele namirnice mogu naštetiti gleđi, pa ograničite njihov unos na minimun. Unosite dovoljno vode, jer na taj način sprečavate bakterije i druge mikroorganizme da se nastane u usnoj duplji. Ukoliko se bakterije nastane, one izazivaju razna oboljenja, a sve ovo se može loše odraziti na čitav organizam. U tom slučaju može doći do raznih kardioloških problema, jer je zdravlje srca u tesnoj vezi sa oralnim zdravljem. Zato su redovni pregledi i kontrole kod stomatologa od velike važnosti i treba ih praktikovati bar jednom u toku godine.