Kupili ste kuću u kojoj ćete živeti ili je iznajmljivati? Sada je vreme da je opremite, ali budžet je manji nego što ste planirali? Postoji više rešenja za ovaj problem: prvo, možete pozajmiti novac ili podići kredit; drugo, možete opremiti jedan deo kuće koji vam je najviše potreban, a ostatak ostaviti za opremanje kad ponovo budete imali dovoljno novca; treće, možete pročitati ovaj tekst i dobiti ideju kako opremiti kuću sa malim budžetom. Sa malo kreativnosti, planiranja i pametnog odabira, vaš budući dom učinićete prijatnim bez velikih izdataka.
Ključ je u dobrom planu i postavljanju prioriteta
Pre nego što počnete sa kupovinom, važno je da napravite detaljan plan. Napravite listu osnovnih komada nameštaja i stvari koje su vam zaista potrebne. Usredsredite se na one koje će imati najveći uticaj na funkcionalnost prostora, poput kreveta, stola, stolica i ormara. Isto tako, od bele tehnike nabavite najpotrebnije stvari: bojler, šporet, frižider i veš mašinu. Sitni kućni aparati i dekorativni predmeti su nešto bez čega može funkcionalno da se živi.
Domaćice će kao priorite postaviti kuhinju, a njihovi supružnici garažu. Ko je u pravu? Zavisi da li volite da provodite vreme u kuhinji i često obedujete zajedno ili ste avanturisti kojima je vožnja autom na različite destinacije deo svakodnevnice i želite da bude čuvan na dobrom mestu. To ćete odlučiti u skladu sa svojim potrebama, a mi ćemo proći kroz prioritetne stvari u svakoj prostoriji u kući kako biste lakše mogli da napravite svoj personalni plan opremanja.
Prioriteti po prostorijama u kući
Dnevni boravak je centralni deo svakog doma, mesto okupljanja porodice i prijatelja. Kao najosnovnije stvari u njemu potrebni su vam kauč i/ili fotelje ili ugaona garnitura i osvetljenje. Nakon toga možete kupiti klub stočić, televizor, zavese i tepih (ako želite) i police za knjige. Na samom kraju dolazi dekoracija koja će dati pečat toj sobi.
Ključni elementi u spavaćoj sobi su krevet i ormari, što će vam biti sasvim dovoljno za funkcionalan prostor.
U kuhinji su prioritet frižider (kombinovani sa frizom), šporet i sudopera sa radnom površinom. Kuhinjske elemente možete i naknadno dodati. Ukoliko imate otvoreni koncept u kome je kuhinja spojena sa trpezarijom, trebaće vam i sto za ručavanje (najbolje na rasklapanje).
Kupatilo za početak treba da ima sanitarije i veš mašinu. Police sa ogledalom nisu skupe, a polovne mogu takođe da izgledaju odlično. Korpu za veš, držač toalet papira, stalak za peškire, možete naknadno nabaviti.
Za dečiju sobu u startu biće vam potrebni samo krevet i ormarić. Ako imate decu koja su krenula u školu, nabavite im najjednostavniji radni sto.
Ukoliko imate garažu, prva stvar koju ćete nabaviti su garažna vrata. Sekcijska garažna vrata (čelična ili aluminijumska) zbog svoje energetske efikasnosti i dugotrajnosti su najbolje rešenje. Međutim, povoljnija opcija su rolo vrata, naročito modeli koji se otvaraju ručno. Ako znate i sami da montirate vrata, onda su vam najpristupačnija opcija klasična krilna vrata.
Polovna roba je dobro rešenje kada ne raspolažete velikim budžetom
Polovan nameštaj, tepihe i zavese možete pronaći na platformi KupujemProdajem, ili na lokalnim buvljacima i second-hand radnjama. Pogledajte Pinterest i naći ćete inspiraciju kako da uz malo kreativnosti napravite od starih stvari savršene komade koji će dati poseban šmek vašem domu. Mnoge stvari se mogu preurediti ili osvežiti sa malo farbe, novim ručkama ili tapacirungom.
Birajte multifunkcionalan nameštaj
Ukoliko ne volite polovnu robu, ne brinite, možete uštedeti kupujući i nove stvari. Samo vodite računa da budu multifunkcionalne, kao što su na primer kauč na razvlačenje, bračni krevet sa prostorom za skladištenje, sklopivi trpezarijski sto, i slično. Osim što će vam njihova praktičnost uštedeti novac da ne kupujete više sličnih stvari, dobićete i više prostora u svom domu.
Kako opremiti kuću sa malim budžetom, a da ne izgleda jeftino
Dobro osvetljenje značajno menja atmosferu u prostoru, pa tako kuće opremljene jeftinijim stvarima mogu da izgledaju kao iz časopisa. Kupite pristupačne lampe ili led trake kako biste dodali toplinu i stil svom domu. Postavite trake iza kreveta u spavaćoj sobi na primer i videćete kako će prostor dobiti potpuno drugačiji izgled. Osim toga, detalji poput jastučića, prekrivača, zavesa i zidnih ukrasa mogu uneti mnogo stila u sobu bez potrebe za velikim troškovima. Uzmite od prijatelja pelcer ili kupite biljku u saksiji. Nabavite nekoliko biljaka, poput fikusa, sukulenata ili paprati i postavite ih na različita mesta u kući. Osim što dodaju boju i životni ton, mnoge sobne biljke pomažu u čišćenju vazduha.
Opremanje kuće sa malim budžetom nije nemoguće, a može biti i veoma zabavno. Kroz kombinaciju planiranja, kreativnosti i pametne kupovine, možete stvoriti prijatan i funkcionalan prostor koji ćete obožavati. Ključ je u pronalaženju balansa između onoga što vam je zaista potrebno i onoga što vam donosi estetsko zadovoljstvo, a pritom ne opterećuje vaš novčanik.