Zubni implanti su ubedljivo najbolje rešenje nadoknade izgubljenih zuba, smatraju stomatolozi. To apsolutno potvrđuju i građani koji ih imaju.
Bez obzira da li ste bez zuba ostali usled kvarova ili paradontopatije, pa sada nosite totalne proteze, ili su vam jedan ili više zuba izbijeni usled pada, tuče, saobraćajne nezgode, znajte da uz implantate i krunice na njima možete imati nove, lepe i funkcionalne zube.
Izborom adekvatne krunice na implantatu, koja se po boji i obliku slaže sa prirodnim zubima, možete dobiti osmeh za koji niko ne bi ni primetio da nije 100% vaš.
All on 4 i All on 6
All on 4 i All od 6 su tehnike ugradnje implantata kod bezubih vilica. U pitanju je postavljanje 4 ili 6 zubnih implanta u gornjoj ili donjoj vilici koji nose most od najčešće 12 zuba.
„Dr Lolin“ je specijalistička stomatološka ordinacija, koja se već godinama uspešno bavi ugradnjom implantata. Primenom savremenih zubnih implantata, sada sa velikom sigurnošću mogu da garantuju skoro stopostotnu uspešnost integracije implantata sa kostima.
Srđan Lolin, implantolog u ordinaciji „Dr Lolin“ kaže da procedura počinje 3D snimkom, koji daje jasan uvid u dalji plan rada.
„Obično se implantatai ugrađuju na mestima gde su izvađeni zubi. Ugradnja zubnih implantata se završi za jedan dan, bilo da je u pitanju All on 4 ili All on 6. Posle toga se uzima otisak za privremene, fiksne zube. Ti zubi su pacijent neće vaditi iz usta. Za izradu privremenih zuba preko implantata potrebno je prosečno pet dana“, ističe dr Lolin.
Privremeni zubi na implantatima
Na taj način, objašnjava on, pacijent za svega nekoliko dana po ugradnji implantata, dobije fiksne, privremene, zube koji se ne vade iz usta. Te zube pacijent nosi dok čeka nekoliko meseci da se implanti integrišu u kosti. Oni izgledaju odlično, a nemaju nepce kao totalne proteze. Funkcionalni su, pa pacijent može bez problema da žvaće.
Stalni zubi na implantatima
Kada implanti srastu sa kostima postavljaju se stalni zubi.
„U našoj ordinaciji najčešće postavljamo metalokeramičke ili zube od cirkonijuma. Cirkonijumski su za nijansu estetski lepši jer deluju prirodnije, ali i metalokeramički mogu u potpunosti zadovoljniti zahteve pacijenata. Najbitnije je da su i jedni i drugi čvrsti i jaki i da rade posao“, kaže dr Lolin.
Kako produžiti vek implantatima?
Održavanje i čišćenje implantata su ključ da im se produži životni vek i funkcionalnost. UDr Lolin ističe da ukoliko se održavanje zanemari može doći do reakcije koja se naziva periimplantitis – zapaljenskog stanja koje dovodi do promena u mekom i koštanom tkivu oko implantata.
„Svaki pacijent dobije jasna upustva i preporuke na koji način da održava implantate. Poštovanjem preporuka smanjuje se rizik od komplikacija, a implanti će garantovano duže trajati“, kaže dr Lolin.
Da bi vam implantati duže trajali ovo su najčešće preporuke koje bi trebalo da ispoštujete:
Koristite soft ili ultra soft četkicu za zube
Upotrebom mekanih četkica, tj. sa mekanim vlaknima, mala je verovatnoća da će te povrediti zubno meso oko implantata, dok je efikasnost skoro ista kao sa medium četkicama.
Perite zube bar dva puta dnevno
Tako smanjujete mogućnost nastanka mekih naslaga i kamenca oko zuba. Ako su u prilici, operu zube posle svakog jela.
Koristite vodeni tuš – Waterpick
Najboje je da snagu ispiranja na aparatu držite na minimumu jer je dovoljna, a nema rizika od iritacije desni. Uvek prvo koristite ovaj aparat pa onda operite zube pastom i četkicom da bih flour iz paste ostao na površini zubne gleđi duže vreme.
Koristite konac za zube i zubne mostove
Konac za zubne mostove je dizajniran da mehanički čisti i oko implantata. Savet je da ga koristite dok imate penu od zubne paste u ustima, radi bolje dezinfekcije.
Koristite neabrazivne zube paste
Obične zubne pase mogu delovati loše na površinu implantata. Uzmite zubne paste koje su namenjenje posebno za njih.
Četkajte posebno oko i ispod krunice na implantatu
To su mesta gde se najviše razmnožavaju bakterije, lakše im je pristupiti sa anguliranim, kosim, četkicama i sa tankim interdentalnim četkicama sa malim glavama.