Biljke daju život svakoj prostoriji. Bez obzira da li je prostor uređen minimalistički ili s mnoštvom ukrasa, poneki “zeleni” detalj će obogatiti svaki enterijer. Naravno, biljke su mnogo više od običnog ukrasa i da bi opstale u kućnim uslovima, mora im se posvetiti pažnja. Pozicioniranje određene biljke bi takođe trebalo uzeti u obzir, budući da sve biljke ne traže iste uslove: pojedine zahtevaju češće zalivanje, druge više sunca, treće bolje napreduju u senci, neke će izdržati danima bez vode, dok će druge početi da venu ako ne dobiju pravu negu u pravo vreme…
Odabir prostorije u kojoj će kućno cveće boraviti takođe je veoma bitno. Biljke i ljudi koji dele dom moraju se prilagoditi zajedničkom životu, potrebama i navikama. Biljke neće opstati u prostorijama koje su previše mračne i slabo provetrene, a ljudima može smetati prisustvo određenih biljaka u prostorijama za opuštanje, kao što je spavaća soba.
Da li je kućnim biljkama mesto u spavaćoj sobi?
Uvreženo je mišljenje da biljkama nije mesto u spavaćoj sobi, budući da proizvode ugljen-dioksid. U pitanju je opasan gas, koji može biti i otrovan za ljude. Međutim, naučnici su delimično osporili ovu tezu. Naime, u nedostatku svetlosti, biljke gube sposobnost da vrše fotosintezu. Posledično, stvaraju vrlo malu količinu ugljen-dioksida, koja ne može izazvati trovanje. Trebalo bi uzeti u obzir da proizvodnja ugljen-dioksida varira od biljke do biljke. Takođe, što je biljka veća, proizvešće veću količinu ovog gasa.
Ako gledamo iz perspektive biljke, spavaća soba nije idealno mesto za njen napredak. Biljkama je potreban svež vazduh tokom celog dana, a spavaće sobe se najčešće provetravaju samo ujutru i uveče. U nedostatku svežeg vazduha, cveće će slabije napredovati i izgubiti boju i sjaj. Većina biljaka uživa i u suncu. Spavaće sobe su često zamračene, pa biljke ne dobijaju dovoljno svetlosti i toplote. Vrata spavaće sobe su često zatvorena, što onemogućava redovan protok vazduha, a temperatura u prostoriji postaje ili značajno viša ili niža nego u drugim delovima doma (u zavisnosti od godišnjeg doba). Većina biljaka nije ljubitelj ekstremnih temperatura. Sve u svemu, spavaća soba nije idealan prostor za boravak biljaka i uglavnom će bolje napredovati u nekoj drugoj prostoriji.
Biljke koje ne bi trebalo držati u spavaćoj sobi
Koliko god bile dekorativne i oplemenjivale vaš životni prostor, neke biljke sadrže u sebi razne alergene, čak i toksine i nikako se ne preporučuje da ih držite u spavaćoj sobi. Ovo su samo neke od njih.
Bonsai drvo
Reč je o veoma popularnoj biljci koja je pravi ukras za svaku prostoriju, ali ne bi trebalo da se nađe u vašoj spavaćoj sobi. Naime, ova biljka može biti poprilično opasna za sve one koji se bore s alergijskim reakcijama. Zalivanje i obrezivanje ovih biljaka može izazvati iritacije kože, koje se mogu dalje razbuktati i postati veoma neprijatne. U pitanju je i poprilično osetljiva biljka, budući da zahteva dosta sunčeve svetlosti i zalivanje dva do tri puta nedeljno.
Orhideje
Orhideje su delikatne i osetljive biljke koje zahtevaju dosta pažnje. Većina se divi njihovoj lepoti i egzotičnim bojama. Međutim, postoje i osobe koje su razvile ozbiljnu alergiju na orhideje, a alergijska reakcija uključuje i pojavu iritacije i crvenila na koži. Orhideje mogu biti i pravi izazov za uzgajanje, budući da burno reaguju na svaku neželjenu promenu uslova.
Afričke ljubičice
Iako same po sebi ne izazivaju alergiju, afričke ljubičice imaju nežne i mekane listiće, obrasle dlačicama, koji su pravi skupljači prašine. Iz tog razloga, njihovo prisustvo može dodatno pogoršati simptome osoba koje su alergične na prašinu. Slično kao orhideje, afričke ljubičice zahtevaju dosta pažnje, a za napredak im je potreban boravak u vlažnom okruženju i na višim temperaturama.
Biljke koje možemo držati u spavaćoj sobi
Za razliku od prethodno pobrojanih postoje i biljke koje blagotvorno deluju na okruženje i čak se preporučuje njihovo držanje u spavaćoj sobi. Evo naših predloga.
Lavanda
Većina uživa u mirisu lavande, a naučno je dokazano i njeno umirujuće dejstvo. Naime, lavanda smanjuje anksioznost, stabilizuje rad srca, miris lavande smiruje bebe i omogućava im miran san. Esencija ove biljke se koristi u kozmetici i medicini.
Aloe vera
Za razliku od drugih biljaka, aloe vera proizvodi značajnu količinu kiseonika tokom noći, te na taj način može unaprediti kvalitet sna. Pored toga, ova biljka je izrazito otporna i zato uspeva u različitim uslovima. Slično kao kod lavande, gel dobijen iz ove biljke se koristi i u medicini i ima poseban značaj u tretmanu nadražene i suve kože.
Valerijana
Valerijana je biljka koja može izazvati osećaj pospanosti, pa se iz tog razloga upravo preporučuje za spavaće sobe, a ne za radne sobe ili kancelarije. Još je rimski lekar Galen koristio ovu biljku kao lek za nesanicu. Samo nekoliko sati svakodnevne izloženosti suncu je sasvim dovoljno da ova biljka napreduje. Pojava malih belih i ružičastih cvetova tokom letnjeg perioda, dodatno će ukrasiti vašu spavaću sobu.
Zaključujemo da ne postoji pravilo – pojedinim biljkama zaista nije mesto u spavaćoj sobi, dok je za druge to idealan prostor za rast. Ako želite da svoju spavaću sobu ukrasite kućnim biljem, savet je da se prethodno raspitate koliko je biljka zahtevna za uzgoj i o mogućim alergijskim reakcijama koje može izazvati. Naoružani znanjem i potrebnim informacijama, ukrasite i spavaću sobu odabranim kućnim cvećem!