Kad god razmišljamo da kiseline ili hemijski piling uvrstimo u rutinu nege lica, uglavnom pomislimo na tip rastvora, poput seruma, tonika ili čistača, kao što su gel i piling gel. Međutim, sve češće u kremama nailazimo na kiseline.
Koji su benefiti kiselina u kremama
Krema sa kiselinama može se koristiti posebno kao preparat koji vrši piling ili biti dodatni proizvod, u situacijama kada su drugi preparati nedovoljni, u smislu da koža i dalje ima mitisere, bubuljice, bez sjaja je i hrapava.
U odnosu na gelove, koji se ispiraju, krema duže vremena ostaje na koži, a takođe manje iritira od seruma, esencija i tonera. Radi bolje tolerancije kože, bolja opcija može biti nanošenje više proizvoda jedan za drugim koji su sa niskim koncentracijama kiselina, nego da se koristi jedan preparat koji je veoma bogat kiselinama.
Ipak, ne bi trebalo preterivati sa hemijskim pilingom. Najbolje bi bilo osmisliti rutinu nege lica, koja će podrazumevati da se međusobno razdvoje različiti preparati sa kiselinama i da se nanose u različitim delovima dana (ujutru i uveče).
Kreme sa kiselinama za svaki tip kože
U slučaju da vam tečne kiseline izazivaju iritaciju, onda možete probati kremu. Ona je bogata supstancama koje neguju kožu, umiruju je, a takođe može da bude sjajna opcija za kožu koja je osetljiva. Veoma je važan sinergizam sastojaka koji vlada u kremama, jer se sastojci savršeno dopunjavaju, te tako deluju zajedno radi postizanja određenog efekta. Kiseline u kremama deluju tako što hidriraju kožu lica, omekšavaju je i otkrivaju njenu blistavost. Salicilna kiselina (BHA) nežno čisti pore, ima protivupalni efekat, i efikasno deluje na mitisere i bubuljice. Pored toga, kiseline pomažu drugim sastojcima krema u efikasnoj apsorpciji.
Ukoliko je vaša koža vrlo osetljiva, savetujemo vam da probate kremu koja je bogata ekstraktom kore vrbe (2.1%), niacinamidom (5%), kao i pantenolom i alantoinom koji deluju blago po kožu i umiruju je. Ovakva krema će vam pomoći u redukovanju sebuma, smanjiće sjaj kože koji je suvišan, kao i ublažiti proširene pore.
S druge strane, ako vam je koža lica masna, ne izbegavajte kreme, već samo birajte one koje su laganijih tekstura. Kad se koriste jaki čistači, koža sa bubuljicama i aknama postaje dehidrirana, što dovodi do nastanka novih akni, sebuma, kao i veće iritacije.
Kad se koriste lagane kreme sa kiselinama, vrši se blag hemijski piling, redukuju se mitiseri i bubuljice, i pružaju se sastojci koji hidriraju kožu. Protiv bubuljica možete koristiti preparat koji sadrži ekstrakt propolisa, zelenog čaja i aloje, kao i betain-salicilat, koji je blag derivat salicilne kiseline.
S druge strane, za masnu kožu možete koristiti kremu koja sadrži 3 tipa kiselina, kao i četiri derivate centile, koji deluju umirujuće po kožu.
Kiseline takođe postoje i u kremama koje su namenjene za osetljivu kožu, samo što su kiseline ovde drugačije. Najbolji odabir za suvu i osetljivu kožu jeste krema sa mlečnom kiselinom, jer ona sjajno hidrira kožu, vrši blag piling, i pruža koži blistavost i mekoću.
Krema sa kiselinama se koristi poput svake druge kreme, što znači na samom kraju rutine nege lica. Preporuka je da pre nego što počnete sa korišćenjem bilo koje kreme sa kiselinama, uradite patch test, da biste ispratili reakciju kože.
Ukoliko vam je koža osetljiva, obratite pažnju na prethodne proizvode koji sadrže kiseline, zato što kreme sa kiselinama ne treba koristiti nakon nanošenja jakih čistača sa retinolom i vitaminom C, da ne bi nastala iritacija. Kada nanosite kremu za zaštitu od sunca, obavezno je koristite uz preparate koji imaju kiseline.