Leto je odavno počelo, a sa njim i tropske vrućine, te nije čudno što nam je zaštita kože od sunca jedna od glavnih briga. Preplanulost je mnogima simbol lepote, a ženska populacija je naročito sklona neumerenom izlaganju suncu. Iako lekari svakodnevno upozoravaju na štetnost UVA i UVB zraka, savetuju unos dovoljne količine tečnosti, konzumiranje lagane hrane i osvežavanje mlakim kupkama, u praksi to baš i nije slučaj. Zaštita kože od sunca je samo jedna u nizu stavki na koje se često skreće pažnja. Ona pogotovo mora biti imperativ ljubiteljima mora, plaža, bazena i sunčanja.
Izlažući svoje telo visokim temperaturama dovodimo sebe u opasnost od opekotina, iritacija, svraba i drugih oštećenja kože. Najgora i najozbiljnija posledica do koje može doći svakako je rak kože. Kako nije rešenje ni celo leto provesti u kući, u nastavku teksta otkrivamo načine i preparate na prirodnoj bazi, koje možete napraviti u kućnim uslovima, a koji će efikasno zaštiti kožu od sunca.
Napomena: umereno izlaganje suncu je zdravo za ljudski organizam
Pre nego što ukažemo na načine zaštite kože od sunčevih zraka, trebalo bi istaći da sunce ima i pozitivnih učinaka na ljudski organizam. Pre svega, sunce pomaže u održavanju normalnog biološkog ritma, otklanja depresiju i popravlja raspoloženje. Međutim, najpozitivniji efekat daje kada je u pitanju stvaranje vitamina D.
Najnovije epidemiološke studije pokazuju da bi umereno sunčanje, zahvaljujući ovom vitaminu, moglo da ima pozitivni uticaj na neke hronične bolesti – kardiovaskularne, infektivne, maligne, autoimune. Kako bi se postigao željeni efekat važna je prava mera izlaganja suncu. Zbog toga su stručnjaci saglasni u tome da je 15 minuta sunčanja dnevno sasvim dovoljno da bi se proizvela dovoljna količina vitamina D.
Sve preko preporučene mere stvara ozbiljan rizik od preranog starenja kože, ali i pada imuniteta, pojave katarakte, makularne degradacije oka, fotodermatoze… Jedino rešenje su savesno ponašanje i pravilna zaštita.
Zaštita kože od sunca uz kreme i sprejevi sa zaštitnim faktorom
U kozmetologiji postoji posebna linija preparata (kreme, losioni, ulja, sprejevi…) koji nude odgovarajući nivo zaštite kože od sunca. Formulisani tako da istovremeno štite, umiruju i hidriraju kožu ovi preparati su neizostavni leti. Šta je važno da znate?
– Preparati sa zaštitnim faktorom (SPF) kožu mogu zaštititi u četiri različita nivoa: niskom (faktor od 6 do 10), srednjem (od 15 do 25), visokom (od 30 do 50) i veoma visokom (50+). Naravno, preparat sa najvišim faktorom zaštite najbolje štiti kožu. Takođe je važno da sredstvo za koje se odlučite odgovara vašem tipu kože i da ga koristite prema propisanom načinu upotrebe, jer će tako najbolje delovati. Zaštitni faktor se nanosi u tankom sloju, bar pola sata pre sunčanja i obavezno nakon svakog kupanja u vodi.
Aloja vera štiti i osvežava kožu
Ljubiteljima prirodne kozmetike na raspolaganju stoji aloja vera, u narodu poznatija kao „kraljica lekovitih biljki”. Možete koristiti losione u čijem se ona sastavu nalazi ili eksperimentisati sami kod kuće. Potreban vam je čist alojin gel, koji možete pronaći u apotekama ili drogerijama, ili ga možete, ukoliko ovu biljku gajite kod kuće, direktno izvaditi iz lista. Kako ćete to učiniti?
– Odsecite list aloje, a potom tanko odstranite bočne delove. Dalje, list isecite tako da dobijete dve polovine, a onda kašičicom nakupite gel (želatinasta masa). Bočicu sa gelom držite na hladnom i mračnom mestu i nastojte da je potrošite u roku od dve nedelje. U gel možete naknadno dodati vitamine koji štite kožu, ulje lavande, zrnca nara…
Prirodno ulje i melem od nevena
Neven je definitivno omiljena biljka u kozmetičkim industrijama, što i ne čudi budući da blagotovorno deluje na kožu. Od nevena možete napraviti ulje za sunčanje, pre i posle njega, kao i melem za opekotine od sunca.
Način pripreme ulja
Uberite krupne i sveže cvetove nevena, a potom ih prosušite na čistom papiru (dva do tri dana). Osušene cvetove stavite u teglu i nalijte maslinovim uljem. Potrebno je teglu držati na suvom i mračnom mestu mesec dana, a nakon toga smesu iz tegle procedite kroz sterilnu gazu. Ulje držite u čistoj boci i nanosite ga u tankom sloju pre ili posle sunčanja.
Način pripreme melema
U šerpi rastopite 3 kašike prirodne svinjske masti, a onda dodajte dve šake cvetova nevena. Kada sve to dobro ukuvate, sklonite sa grejnog tela i pustite da smesa odstoji bar jedan dan. Nakon toga zgusnutu smesu ponovo zagrejte i procedite kroz sterilnu gazu. U dobijenu količinu dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja po želji. Melem od nevena je najbolje naneti nakon sunčanja kako bi umirio kožu.
Sprej od sode bikarbone
Široka primena i visoko dejstvo sode bikarbone odavno je poznato. Važi za jedan od najčešćih medikamenata u narodnoj medicini i kao glavno prirodno sredstvo za higijenu doma. Međutim, ovde se njene blagodeti ne završavaju. Soda bikarbona se može koristiti u službi nege kože, te i kao prirodno sredstvo nakon sunčanja, za opekotine od sunca, protiv crvenila i drugih iritacija.
Sve što vam je potrebno za pripremu ovog spreja jesu bočica sa raspršivačem, kesica kuhinjske sode (10 grama) i mlaka voda. Rastvorena tečnost se može koristiti odmah, tako što se naprska na kožu. Nikako nije preporučljivo zameniti SPF kreme ovim sprejem, pogotovo ne u periodu sunčanja. Sprej možete koristi kod kuće, tokom boravka u dvorištu, ukoliko šetate, vozite bicikl ili završavate obaveze u gradu.
Pravilno sunčanje: kako dobiti boju, a ne izgoreti
Sunčanje nikako nije preporučljivo onda kada je sunce u zenitu, odnosno kada najjače sija ili „prži”. Smatra se da je to period dana od 11 sati pre podne do 16 sati posle podne. Dakle, u tom periodu je jako opasno sunčati se, i naravno, postoji najveći rizik da izgorite. Nažalost, upravo u ovom periodu se najveći broj svetske populacije izlaže suncu u cilju dobijanja preplanulog tena.
Pravilno sunčanje podrazumeva obavezno nanošenje preparata koji će štiti kožu od negativnih sunčevih efekata. Na tržištu se mogu pronaći i najrazličitija ulja i marmelade za brže postizanje preplanulosti, te ih nije loše imati pri ruci. Takođe, jako je važno sunčanje povremeno prekidati rashlađivanjem u vodi (bazen ili more) i naravno, osvežavati se nekim hladnim napitkom.