Ukoliko ste zaljubljenik u prirodu, Zaovinsko jezero je idealno mesto za vas. Ušuškano na Tari, svojom bistrom vodom mami turiste iz različitih krajeva. Predstavlja idealno mesto za odmor nudeći vam mogućnost uživanja u netaknutoj prirodi. Bilo da odaberete vikend ili planirate nešto duži odmor, ovde ćete naći utočište od gradske vreve i nesnosnih vrućina. Nije slučajno što se baš u Zaovinama, možda više nego na drugim mestima može uočiti neverovatna povezanost čoveka sa prirodom. U nastavku teksta vam donosimo neke zanimljive činjenice o Zaovinskom jezeru, ali pravu sliku ćete formirati tek nakon posete ovom prirodnom dragulju.
Nastanak Zaovinskog jezera
Zaovinsko jezero se nalazi na planini Tari kod mesta Zaovine. Površina jezera je 4,3 kvadratna kilometra, a obim mu je 35 kilometara. Jezero je po svom nastanku veštačko i predstavlja akumulaciju reverzibilne hidroelektrane Bajina Bašta u Perućcu. Nastalo je u periodu od 1975. do 1983. tako što je tok Belog Rzava pregrađen branama kod vrha Kik. Nastanku ovog jezera prethodi potapanje sela Stara Vežanja, koje je u to vreme bilo jedno od najvećih sela i admistrativni centar tog regiona. Kada je najviši vodostaj jezera, površina jezera doseže nadmorsku visinu od 881,5 metara i dubinu od 110 metara.
Interesantno je da se nivo vode u jezeru dnevno može promeniti nekoliko puta. Kada je vodostaj Drine veoma visok voda se iz Drine pumpa u jezero, a kada je na Drini nizak vodostaj voda iz jezera se upumpava u Drinu.
Meštani će vam često reći da je ostvareno Kremansko proročanstvo, u kome se kaže „da će Drina uzvodno teći.“
U jezero se ulivaju i dva potoka Beli Rzav i Konjska reka, zahvaljujući kojima se jezero dopunjava vodom. S obzirom na to da je voda iz jezera veoma čista, uz malu preradu se nesmetano koristi za piće. Zahvaljujući čistoći vode ovo jezero je pogodno za uzgoj rečne pastrmke.
U blizini brane se nalazi mesto gde je Josif Pančić 1875.godine otkrio čuvenu Pančićevu omoriku.
Vidljivost jezera je veoma dobra i varira od 5-10 metara u zavisnosti od vremena i nivoa vode u jezeru. Voda u Zaovinskom jezeru je prilično hladna, što je svojstveno planinskim jezerima.
Zaovinsko jezero- šta videti?
Zaovinsko ili kako ga meštani drugačije nazivaju Zaovljansko jezero ćete najbolje videti ako krenete od brane Lazići, čijom je izgradnjom jezero i nastalo.
Brana je visoka oko 150 metara i pruža odličan pogled na jezero. Ovde ćete naći mesto za kupanje. Plaža nije uredjena, ali je ulaz u vodu veoma pristupačan. U vrelim letnjim danima česte su velike gužve, jer mnoštvo ljudi dolazi kako bi našli osveženje u Zaovinskom jezeru. Za obilazak jezera možete iskoristiti i vožnju čamcem koji meštani iznajmljuju. Vlasnici koji izdaju smeštaj, uglavnom imaju svoje čamce, tako da ćete moći da ga iznajmite ili pozajmite na par sati.
Ako jezero želite da vidite iz neke druge perspektive preporučujemo vam brdo Jabučica koje je idealno za posmatranje zalazka sunca nad jezerom. Staza je veoma laka, tako da je potrebno oko 30 minuta lagane šetnje od podnožja do vidikovca.
Zaovinsko jezero je omiljena destinacija ribolovaca
Ljubitelji pecanja će zasigurno uživati na Zaovinskom jezeru. U akumulacijama jezera evidentirano je 14 vrsta riba predstavnika 6 familija. Imaćete priliku da vidite potočnu i kalifornijsku pastrmku. A tu su svakako skobalj, klen, mrena i druge vrste riba. Na samom jezeru se nalazi i veliki ribnjak koji je u vlasništvu Nacionalnog parka Tara.
Zaovinsko jezero je prebogato florom. Čak 50% flore cele planine Tare nalazi se u Zaovinama, a to je oko 15% flore u celoj Srbiji. Na području Zaovina mogu se naći biljke koje su zaštićene kao prirodne retkosti. Među najpoznatijima su runolist, Nikolićeva kandilika kao i Pančićeva poljska mlečika. Postoje i mnogobrojne biljke koje su zakonom zaštićene od prekomerne eksploatacije.
Mesto i za opuštanje i za aktivni odmor
Zaovinsko jezero, iako ima neuređene plaže, predstavlja idilično mesto za sve kupače. Oko jezera se nalaze vikendice u netaknutoj prirodi u kojima ćete zasigurno uživati. Meštani su gostoprimljivi i izuzetno ljubazni.
Ukoliko ste pristalica aktivnog odmora, uživaćete šetajući uređenim stazama, na čemu će vam organizam biti izuzetno zahvalan.
Gde naći smeštaj na Zaovinskom jezeru?
Smeštaj je najbolje rezervisati pre polaska, jer su smeštajni kapaciteti na Tari značajno skromniji u odnosu na Kopaonik i Zlatibor. Na Tari se nalaze dva hotela Omorika i Beli bor, ostatak smeštajnih kapaciteta svodi se na privatne apartmane, sobe i vikendice za izdavanje koje se nalaze na Kaludjerskim barama, Mitrovcu, Osluši, Zaovinama i Sokolini.
Na nekih 500 metara od samog Zaovinskog jezera nalaze se konaci Zaovljanska jezera što može biti odlično kao početna destinacije za vaš odmor i dalji obilazak Nacionalnog parka Tara.
Bilo gde da odsednete imaćete priliku da se susrećete sa meštanima koji su gostoprimljivi, prijatni i uvek spremni za razgovor. A, to je razlog više da se opet ovde vratite.