Kosa je za mnoge prva stvar koju primete kod druge osobe. Ona je najjači ženski adut i brojne zanimljivosti o kosi pomoći će vam da otkrijete zašto je ona toliko specifična i jedinstvena.
Kosa je oduvek bila veoma važna u životima žena, ali i muškaraca. Brojne legende govore o snazi i značaju kose, ali ona ima i snažnu simboliku u nekim kulturama.
Zanimljivo je da su se žene crvene kose nekada smatrale vešticama i nažalost samo iz tog razloga spaljivale se na lomači. Takođe, kod Indijanaca kosa je veoma važna jer smatraju da u njoj leži sva moć i mudrost čoveka te se kao najveća pobeda smatralo skidanje čitavog skalpa sa poraženog pobednika.
I dan danas postoje neke zanimljivosti o kosi koje su zaista fascinantne. Recimo osoba kovrdžave kose smatra se veselom i druželjubivom, dok se za crvenokose misli da su vatrene i strastvene žene koje plene svojom lepotom. Premda se stvari mogu globalizovati baš na taj način, ono što je sigurno jeste da su žene sa zdravom i negovanom kosom zaista posebno lepe.
U nastavku teksta predstavićemo vam sve zanimljivosti o kosi koje smo uspeli da pronađemo.
Kada kosa počinje da raste?
Ono što verovatno mnogi ne znaju jeste da naša kosa počinje da raste još u stomaku, i to u ranoj trudnoći negde između četvrtog i petog meseca. U ovom periodu formiraju se folikuli dlaka i tada je već određeno koliko i kakvu kosu ćete imati tokom života.
Čak više od 100 gena učestvuje u stvaranju folikula dlake. Prosečna osoba rađa se sa između 100 i 150 hiljada folikula. Kosa se sastoji od kiseonika, sumpor vodonika i azota.

Keratin je protein koji se nalazi u sastavu dlake, a interesantno je da su od istog tog proteina sačinjeni i nokti, ali i kopita, perje i kandže kod životinja. Kosa je inače najbrže rastuće tkivo kod čoveka pored koštane srži.
Kosa je mrtva?
Zanimljivost o kosi je svakako i ta da je kosa nakon što izađe iz folikula zapravo mrtva. Da, vaša kosa na glavi koju vi vidite, stilizujete, negujete i volite je zapravo već mrtva.
To naravno ne znači da je treba zaboraviti, ona takođe traži vašu pažnju i ljubav. Rascvetale krajeve kose možete zagladiti određenim preparatima bez obzira što je dlaka mrtva.
Jedan pramen može da izdrži ogroman teret!
Da, jedan zdravi pramen kose može da izdrži teret od čak 6,5 kg i to je zaista fascinantan podatak. Zamislite šta onda može da izdrži cela kosa sa vaše glave. Težinu čak dva slona! Neverovatno, zar ne?
Crna kosa je najčešća, a crvena najređa
Podaci su pokazali da je crna boja kose najučestalija prirodna boja kose na svetu , dok samo 1% populacije može da se pohvali prirodno crvenom bojom kose. Druga najređa boja kose je plava.
Svrab i suva koža glave su rezultat loše nege
Neki od najčešćih problema sa vlasištem, sa kojim gotovo da ne postoji osoba na svetu koja se nije susrela sa njima, jesu svrab i koža glave koja je suva.
Naime, ovi problemi su rezultat upotrebe agresivnih preparata za negu kose i nedostatka hidratacije.
S obzirom da je voda najvažnija za zdravlje čoveka, jasno je šta njen nedostatak može da učini čak i sa kosom i vlasištem.
Šišanje kose ne utiče na njen rast
Iako je godinama unazad rasprostranjeno mišljenje da se kosa mora redovno šišati kako bi brže rasla, ovo nikako nije istina. Šišanje nikako ne utiče na rast kose iz razloga što frizer skraćuje kosu koja nije živa.
Rast kose zavisi isključivo od stanja na vlasištu i stanja folikula. U proseku ona raste mesečno oko 1, 1,5 centimetara.
Okruženje u kome se nalazite utiče na rast kose
Neka istraživanja pokazala su da kosa raste brže kod onih osoba koje žive u toplijim krajevima.

Kod nas u našim klimatskim uslovima kosa brže raste tokom leta i proleća iz razloga što se zbog toplote povećava cirkulacija krvi i promet hranjivih materija do folikula kose. No, ne treba zaboraviti da se i kosi kao i koži treba zaštita od sunca.
Kuvani puževi za regeneraciju kose?
Zvuči odvratno, zar ne? Ipak, u XVI veku žene su rado koristili mešavinu meda od šafrana, maslinovog ulja, kuvanih puževa, sapuna i kima za obnavljanje kose.
Mnoge dame su prihvatile ovaj recept i upotrebljavale čudotvornu mešavinu.
Najduža kosa na svetu
Najduža kosa na svetu koja je izmerena iznosi više od 5, 5 metara, a ponosna vlasnica ove duge kose je Xie Jiuping koja je kosu puštala čak 30 godina.
Koliko je popularno farbanje kose?
Za promenu boje kose naši preci nisu znali. Farbanje kose počelo je sredinom XX veka kada su i izmišljene farbe za kosu nalik današnjim. Međutim, farbanje kose nije odmah postalo tako popularno.
Naime, samo nekih 7% žena je 1950. godine farbalo kosu. Danas se procenjuje da čak preko 70% ljudi širom sveta farba svoju kosu.
Prirodne plavuše imaju najviše dlaka
Prirodne plavuše nisu obdarene samo izuzetno retkom bojom kose, već su blagoslovene i sa najviše folikula. Naime, u proseku svako od nas rađa se sa nešto više od 100000 dlaka na glavi, odnosno folikula kose, dok se kod plavuša taj broj povećava na čak 150000.
Crvenokose dame, nažalost, imaju najmanje dlaka, nešto manje od 100000.
Kosa koja posedi ne može više da promeni boju?
Uživajte u prirodnoj boji kose dok ona ne postane seda, što je sasvim prirodni proces koji se kod nekoga dešava ranije, a kod nekoga kasnije.
Kosa postaje seda usled smanjene proizvodnje melanina u samom folikulu dlake. Jednom da folikul prestane da proizvodi melanin, vaša kosa će zauvek biti seda, osim ako ne odlučite da je ofarbate u željenu boju. Iako se do nedavno verovalo da prirodnim putem ona više nikad neće biti u boji, najnovija istraživanja tvrde suprotno.
Kvalitet kose zavisi od kontinenta?
Nemojte ovo shvatiti preozbiljno, uz adekvatnu negu i kvalitetne preparate vaša kosa može biti i te kako kvalitetna i zdrava.
Ipak, statistički podaci govore nam da recimo onima koji su poreklom iz Azije kosa raste najbrže i oni imaju mnogo manje šansi da oćelave od Evropejaca i Afrikanaca. Kosa osoba sa područja Afrike je često kovrdžava i osetljivija od kose Evropljana, dok je kosa Azijata skoro uvek ravna i tamna – crna ili braon.
Hormoni imaju uticaja na opadanje kose
Hormoni i te kako imaju uticaja na opadanje kose. Recimo, često se dešava da nakon porođaja žene neko vreme pate od pojačanog opadanja kose. Ova situacija srećom nije trajna i popravlja se čim se hormoni uravnoteže ponovo. U pojedinim slučajevima opadanje kose nakon porođaja može dodatno da optereti novopečenu mamu. Gubitak kose neke žene mogu doživeti tragično, naročito ako se bore sa postporođajnom depresijom.
Takođe i određeni medikamenti i zračenja u medicinske svrhe mogu dovesti do pojačanog opadanja kose. Najveći uzročnik opadanja kose kod savremenog čoveka je stres!
Da li ste čuli za Trihotilomaniju?
Joč jedna zanimljiva činjenica o kosi je da postoji bolest koja se naziva Trihotilomanija i smatra se kompulzivnim poremećajem. Odlikuje se čupanjem kose, obrva ili trepavica usled stresa i nervoze i najčešće pogađa žene.
Dužina kose zavisi od folikula
Dužina i debljina dlake zavisi od samog folikula. Naime, veličina folikula određuje ove parametre dlake.
Zanimljivo je i da svaki folikul kose ima svoj mišić, nerv i zalihu krvi.
Kosa je važna za forenziku
Jedna pomalo bizarna činjenica je i da na osnovu jedne dlake forenzičari mogu saznati mnogo toga o vama.
Proučavajući samo mali deo kose, naučnici mogu saznati gde ste bili, šta ste pili i jeli kao i vaše svakodnevne navike. Ipak, nije utvrđeno da li se po proučavanju dlake može zaključiti da li se radi o muškarcu ili ženi.
Kosa otkriva inteligenciju
Naučnici koji su godinama proučavali ljudsku kosu primetili su da se kod osoba sa višim koeficijentom inteligencije u dlaci nalazi više cinka i bakra.
Pramen od 15.000 dolara
Još jedna u nizu zanimljivosti o kosi je svakako i podatak da je jedna lokna Elvisa Prislija koji je bio poznat po savršenoj kosi punoj volumena, prodata na jednoj aukciji za čak 15.000 dolara.
Ovo je samo još jedan podatak koji nam govori o važnosti kose za ljude od davnina do danas.
Uloga kose u životima ljudi, naročito u njihovom predstavljanju svetu je oduvek bila izuzetno velika. Ona je po svemu posebna i drugačija i voli da bude negovana i voljena, što apsolutno i zaslužuje. Volite svoju kosu uvek i ne ustručavajte se da joj tu ljubav pokazujete!