Pas je čovekov najbolji prijatelj i vernost i upućenost koju on svom vlasniku neizmerno poklanja ne može biti dovoljno nagrađeno i uzvraćeno. Možemo mu svoju naklonost uzvratiti tako što ćemo mu napraviti mali kutak u dvorištu u kome će on moći da se uvuče, ušuška, odmara i zaštiti, pogotovu tokom hladne zime.
Ta kućica može postati posebno mesto za njega pogotovu ako se vi potrudite da je napravite svojim rukama. U nastavku teksta delimo sa vama nekoliko korisnih saveta koji će vam olakšati ovaj zabavni vikend projekat.
Šta je sve potrebno od materijala?
Da bi vaša kućica za pse bila stabilna i pouzdana, važno je da koristite kvalitetne i otporne materijale. Najčešće se od materijala bira drvo jer je prirodan i dobar izolator, pogotovu kad su vremenski uslovi loši. Kako bi se na kraju kućica lakše i lepše ofarbala, drvo koje nabavite bi trebalo da bude glatko. Njegovu površinu i sve potencijalne nepravilnosti ćete poravnati koristeći tračne brusilice.
Kada ste sam svoj mastor morate unapred da razmišljate o narednim koracima. Dakle, od drveta se napravili drvene daske koje ste pripremili za osnovu i zidove, osigurali ste je šrafovima. Od čega ćete napraviti krov?
Ako ne želite drvo, možete koristiti i procinkovani plastificirani lim debljine 0,5 mm. Dobra stvar kod ovog izbora materijala je što ga cink i plastifikacija štite, te nema brige da li će se pojaviti korozija.
Dok spajate zidove sa osnovom i krovom ne zaboravite da ostavite otvor za ventilaciju, tj. ulaz od kućice, dovoljno veliki, može poslužiti i za to.
Nemojte zaboraviti na dodatne detalje koji će kućicu učiniti udobnijom za vašeg psa. Dodajte podlogu od mekane tkanine ili jastučića kako bi vaš pas imao udobno mesto za spavanje. Tu možete staviti i njegovu omiljenu igračku. Takođe, možete dodati i pokretni zid koji će ga štiti od vetra, kiše i snega tokom lošeg vremena.
Posudica za vodu i hranu je bolje da bude ispred kuće kako je ne bi dodatno prljala.
Poslednji korak je boja. Izaberite boju koja će se uklopiti u estetiku dvorišta i pružiti dodatnu zaštitu drvenim delovima. Možete dodati i neke dekorativne detalje poput imena vašeg psa.
Dobra organizacija je pola urađenog posla
Sada kada znate da pravljenje kućice nije težak posao ali da zahteva dobro planiranje i pripremu pre nego što se u projekat upustite, važno je da budete svesni sledećih stavki.
Pre nego što započnete sa izgradnjom kućice, važno je da napravite plan i pripremite sve potrebne materijale. Prvo, odredite veličinu kućice prema veličini vašeg psa. Trebalo bi da bude dovoljno prostrana da se pas može udobno smestiti, ali ne prevelika da se ne bi osećao nesigurno. Možete napraviti i skicu na papiru gde ćete uneti dimenzije. Razmisliti gde biste u dvorištu smestili tu kućicu i da li možete njenu veličinu da uklopite u prostranstvo dvorišnog prostora tako da ona ne ometa kretanje. Mali trik je da obratite pažnju na kutak u dvorištu koji je vašem psu posebno drag – gde obično boravi, drema i leškari i da mu na tom mestu sada prirodno sagradite dom.
Kada ste o svemu tome dobro porazmislili, odredili koliko materijala vam je potrebno, koliko će vas to koštati, šta vam treba od alata (testere, čekići, šrafcigeri i brusilice), očistite kalendar od drugih obaveza kako biste se posvetili ovom i onda krenite u nabavku svih potrebnih materijala kao što su daske, šrafovi, boje i krovni materijal.
Kada je kućica završena i vaš pas ju je zavoleo i prihvatio, ne zaboravite da je treba redovno održavati.
Nakon što ste završili sa svim koracima, vaša kućica za psa je spremna – lepa na oko ali i praktična i funkcionalna! Postavite je na odgovarajuće mesto u dvorištu i uživajte u sreći vašeg ljubimca dok on uživa u svom novom domu.
Uradi sam projekti (DIY), kao što je ovaj, ne samo da štede novac, već promovišu kreativnost, veštine, samopuzdanje i održivost, dok istovremeno pružaju poseban osećaj zadovoljstva kada vidite da ste nešto napravili svojim rukama.