Ukoliko ste gledali mnoge varijacije emisije “Venčanica iz snova” ili na engleskom “Say yes to the dress” uglavnom ste propustili ceo diverzitet kultura, koje se odražavaju na izgled venčanica.
Tu i tamo je na emisiji bio neki neobičan izbor mlade, odnosno prikazivane su haljine u crnoj, crvenoj i plavoj boji, ali su one opet bile klasičnijih krojeva popularnih u Evropi i Americi.
Donosimo vam zato par drugačijih tipova venčanica, nego kod nas zastupljenih, možda vas inspirišu da izađete iz kalupa i potražite neke neobične kombinacije za koje bi vas posavetovali i bjuti blogeri!
Kina – qipao ili qun kwa
Tradicionalne venčanice u Kini su dugačke, pripijene uz telo i asimetrične!
Qipao, još poznata kao cheongsam, je kao i u nekim drugim kulturama tradicionalno crvene boje, sa vezom srebrne i/ili zlatne boje.
Varijante ove haljine se mogu nositi i kao svakodnevna ženska odeća, pa su neki modeli našli put i do nas!
Modernije mlade danas biraju da prilagode tradiciju svom ličnom stilu, u procesu zadržavajući poštovanje za svoju kulturu.
To znači da će možda nositi više haljina, uključujući tradicionalnu varijantu, za svoj poseban dan ili će zadržati par tradicionalnih elemenata na haljini i staviti crveni veo preko lica.
Primera radi, imaju mogučnost da ostave izvezenog feniksa na svojoj venčanici u zavisnosti od dela Kine iz kog dolaze ili tradicionalne proreze sa obe strane da promene u prorez na samo jednoj strani.
Bitno je imati samopouzdanje da se sve to iznese kako treba!
Jug Kine, posebnije oblast Guangdžou, je zadržala malo drugačiji pristup venčanicama, odakle dolazi i model qun kwa venčanice.
Ovaj tip, obično ručno pravljene venčanice, se sastoji iz dva komada garderobe, dugačke crvene haljine i pripijenog crvenog zatvorenog sakoa, sa dodatkom komplikovanog veza.
Qun kva haljine prema tradiciji obično imaju izvezenog zmaja i feniksa, a moguće je videti i pet izvezenih slepih miševa, koji simbolizuju blagoslove.
Mlade su obučene u crveno tokom ceremonije, kao deo tradicije stare 650 godina, iz razloga što ta boja za njih predstavlja sreću i blogostanje.
Indija – sari ili langha i dupata
Indijske serije su nas dosta toga naučile, pa tako mnogi i znaju šta je sari.
Za one kojima treba pojašnjenje, to je pamučno ili svileno platno dužine i do 8 metara, a širine metar do dva metra.
Ono se obavija oko tela i čini suknju i veo preko uske, kraće i uglavnom ukrašene majice, koja obično dolazi u kompletu.
Sa druge strane imamo još jednu varijaciju tradicionalne indijske venčanice, odnosno langhu, koja je skoro nezaobilazan deo tradicionalnog indijskog venčanja.
Dolazi u dva modela, kao dugačka haljina do poda i kao suknja sa majicom – identičnoj onoj kod sarija.
Dodatno, obe verzije imaju preko glave i jednog ili oba ramena dupatu, platno slično sariju, ali dosta kraće dužine.
Etiopija, Gana i Nigerija – neobičan izgled i modni dodaci
Kontinent Afrike je dom mnogih stilova i naroda, neke tradicionalne nošnje se dosta poklapaju prema izgledu samim tim smo izdvojili najinteresantnije države i tradicionalne nošnje zastupljene u njima.
Etiopija – habesha
Najpopularniji tip venčanica u Etiopiji je habesha, tradicionalno one su ručno tkane od čistog pamuka i ukrašene tradicionalnim oromo printovima.
Poseban naziv za set mlade i mladoženje je Kaba i sastoji se od identičnih izvezenih ogrtača.
Ispod ogrtača, mlada može da nosi belu venčanicu ili tradicionalniju habesha Kemis, a mladoženja odelo ili Habesha Libs.
Gana – kente
Možemo preći na venčanice, poznatije kao kente u Gani.
Kente su napravljene od vrste svilene i pamučne tkanine, isprepletene u trake.
Lako su prepoznatljive prema tkaninama jarkih šarenih boja i uzoraka. Izbor boja na odeći im obično predstavlja određeno versko verovanje ili običaj.
Joruba – etnička grupa u Nigeriji
Nevesta iz Joruba plemena se najviše izdvaja prema nošenju turbana, zvanog gele, ali i ručne lepeze, koja se naziva abebe i služi im pri plesu.
Sigurni smo da su pre sve nacije na svetu imale svoj poseban vid tradicionalne nošnje za svadbe, ali je psihologija mode imala uticaj na potiranje sopstvenog, tuđim izborom u želji da budemo moderni.
Bela venčanica je postala popularna pod uticajme kraljice Viktorije, jer je ona kada se 1840. godine udala za princa Alberta nosila haljinu od bele čipke.
Nakon toga je neko vreme bela boja bila trend rezervisan za elitu, a danas je boja tradicionalne svadbene odeće u zapadnim kulturama.
Međutim, bele venčanice su u nekim slučajevima adaptirane lokalnoj tradiciji ili birane sa svrhom, kao na primer grkinje u manjim mestima nose najveće haljine, balskog tipa, jer tokom posebnog plesa gosti na venčanicu kače pare.
Dodatno, možemo videti sve više boja i krojeva, poznate ličnosti obično prednjače u neobičnosti, primera radi modna blogerka Kamil Šarije je na svojoj svadbi imala tri zanimljiva izgleda prefinjena i elegantna.
Različite su želje nevesti, pa tako neke u odabiru traže da mogu u njima lakše da plešu, a drugima je važno da su centar pažnje i da upotpune svoj san od malih nogu.
Koje su vaše namere za ovaj jedinstven i neponovljiv dan je na vama da odlučite!