Pitanjem plodnih dana žene najčešće počinju da se bave onda kada žele i planiraju trudnoću. Kao što im i ime govori, to su dani u kojima postoji mogućnost da se jajna ćelija oplodi i da se rodi novi život. Dakle, žena ne može ostati trudna bilo kada, bilo koji dan i zato se ističe važnost ovih nekoiliko dana koje nazivamo plodnim.
Kako se računaju plodni dani?
Za računanje plodnih dana neophodno je pratiti menstrualni ciklus. Prosečni, idealan ciklus traje 28 dana, ali neretko je on duži ili kraći od toga. Zato treba voditi evidenciju (menstrualni kalendar) na osnovu koje ćete ustanoviti koliko traje vaš ciklus. Prvi dan ciklusa je prvi dan menstruacije.
Kada to ustanovite dolazite do sledećeg koraka, a to je termin ovulacije. Ovulatorna faza ciklusa ključna je za određivanje plodnih dana. Ovulacija bi trebalo da bude dve nedelje pre termina naredne menstruacije.
Kada ste utvrdili termin (dan) ovulacije, lako ćete doći i do toga koji dani vašeg ciklusa su plodni. Plodni dani su pet dana pre ovulacije, dan ovulacije i dan posle ovulacije. Ovih sedam dana su oni u kojima je moguće da dođe do trudnoće.
Da li su svi ostali dani ciklusa neplodni?
Čak iako vam je ciklus redovan i tačan, može doći do promena na koje ne možete da utičete. Na ciklus utiču razni faktori. Promena načina života, ishrane, fizička aktivnost, stres ili bolest, sve ga to može poremetiti. Zato nije sigurno pouzdati se u plodne dane kao zaštitu od neželjene trudnoće. Računanje plodnih/neplodnih dana može vam olakšati da zatrudnite, ali nije u svakom trenutku potpuno siguran metod. Ostali dani jesu teoretski neplodni, ali svako pravilo ima izuzetke koji mogu da važe u pojedinačnim slučajevima.
Šta ako ciklus nije redovan?
Kao što je rečeno, mnoge žene imaju neredovan ciklus i uprkos redovnom praćenju istog ne mogu da utvrde koliko tačno traje. Može se desiti da ciklus varira od meseca do meseca, da izostaje iako nema trudnoće, da je trajanje menstruacije kraće ili duže od prosečnih 5 – 7 dana. Sve ovo otežava ili potpuno onemogućava računanje ovulacije pa samim tim i plodnih dana. U ovim slučajevima moguće je odrediti termin ovulacije na drugačiji način.
Bazalna telesna temperatura i LH
Tokom ovulacije telesna temperatura se menja. Ta promena nije drastična i nećete je osetiti pa je neophodno izmeriti je digitalnim toplomerom, a postoji i poseban, bazalni termometar. Dan posle ovulacije bazalna temperatura u proseku poraste za 0.5 °C. Nekoliko dana pre ovulacije, a nekada i na dan same ovulacije temperatura pada. Redovnim i preciznim merenjem bazalne temperature ustanovićete ove promene i na osnovu njih odrediti dan ovulacije.
Luteinizirajući hormon (LH) utiče na ovulaciju tako što rast ovog hormona uslovljava ovulaciju. Vrednot LH povišena je pred samu ovulaciju pa se merenjem može ustanoviti kada će ona nastupiti. LH trake koje mere vrednost ovog hormona podsećaju na trake za utvrđivanje trudnoće. I postupak je sličan, mere vrednost u urinu i mogu se koristiti u kućnim uslovima. Test se radi nekoliko uzastopnih dana, a merenje se vrši jednom dnevno.
Možda vas i zanima kako se žensko telo menja s godinama?