Menstrualni ciklus je prirodan i sastvani deo života svake žene, te je i samo logično da budemo obaveštene i edukovane o svim krucijalnim promenama sa kojima se susrećemo svakog meseca.
Stručnjaci procenjuju da svaka žena u proseku ima oko 450 mesečnih krvarenja tokom svog života, što je ekvivalent vremenskom periodu od 37,5 godina.
Kako bismo adekvatno spoznale sebe i svoje telo, važno je da znamo važno podatke poput koje je normalno trajanje menstrualnog ciklusa, koliko traje ovulacija i u kojim momentima je prihvatljivo da izostane menstruacija? Shodno tome, u produžetku teksta možete pročitati najrelevantnije stavke o menstrualnom ciklusu koje svaka žena treba da zna.
#1 Koje je dužina trajanja menstrualnog ciklusa?
Menstrualni ciklus je zajednički naziv za kompletnu seriju promena koje se odigravaju unutar tela žena, radi pripreme za potencijalnu trudnoću. Dužina odvijanja ciklusa može varirati od žene do žene, te medicinski stručnjaci ističu da ovaj period obično traje 28 dana – pod normalnim se prihvata trajanje između 21 i 35 dana.
U skladu sa tim, menstrualni kalendar (dužina ciklusa) se računa od prvog dana krvarenja jednog ciklusa, pa sve do početka menstruacije sledećeg ciklus. Takođe, normalno je da tokom ove serije promena žena izgubi u proseku oko 30 ml krvi što je približno 2 supene kašike tečnosti.
Količina krvi koja premašuje 80 ml se kotira kao abnormalna i u tim slučajevima je važno da se javite odabranom lekaru kako biste proverili zdravstveno stanje.
#2 Koje su faze menstrualnog ciklusa i šta se tokom njih dešava?
Važno je znati da postoje 4 faze tokom koje se odvija menstruacija i koje su praćene različitim hormonalnim promenama unutar našeg tela:
1. Menstrualna faza – po pravilu traje od 1. do 5. dana ciklusa, međutim ovo može zavisiti od više faktora (kod nekih žena traje i do 8 dana usled hormonalnog disbalansa, genetike, starosnih godina, količine stresa i slično).
Ova konkretna faza podrazumeva odvajanje i izbacivanje starog zida materice pute vaginalnog krvarenja. Takođe, primetan je pad esterogena i progesterona što može da rezultira u česte promene raspoloženja, nadimanja i osećaj nelagodnosti, osetljivost grudi, minimalne ili jake bolove u donjem delu stomaka i karličnom predelu.
Ukoliko okolnosti dozvoljavaju, poželjno je da se žena ne bavi izrazito dinamičnim fizičkim aktivnostima tokom prva 3 dana ove faze jer se one mogu loše odraziti po zdravlje (pogotovo ako osoba pati od anemije).
Osobe se tada obično osećaju iscrpljenim, te lekari neretko savetuju konzumiranje određenih suplemenata, kao što su gvožđe i magnezijum.
2. Folikularna faza – usleđuje nakon menstrualne i najčešće podrazumeva period od 6. do 14. dana ciklusa. Tokom ovog stadijuma dolazi do rasta esterogena i stvaranja novog tkiva na sloju unutrašnjeg zida materice. Pomenuto tkivo postepeno biva sve deblje radi što bolje usadnje oplođene jajne ćelije.
Kako dolazi do povećanja broja esterogena dolazi i do menjanja same strukture cervikalne sluzi, tj. vaginalnog sekreta i ona prerasta u lepljivu i beličastu smesu koja podseća na belance. Ovu fazu većina meša sa ovulacijom, međutim ona traje do samog početka ovulacije.
3. Faza ovulcije – usleđuje, po pravilu, oko 14. dana redovnog menstrualnog ciklusa i predstavlja trenutak kada se oslobađaju zrele jajne ćelije usled povećanog broja luteinzirajućeg hormona (LH). Vaginalni iscedak je providan, tečniji i izuzetno lepljiv.
Ono što je esencijalno da imate na umu jeste da je tokom ove etape žena najplodnija. Naime, prosečan životni vek jedne neoplođene jajne ćelije može biti između 12 i 24h (nekad i do 48h), što u prevodi znači da žena može ovulirati od 12h do 2 dana.
Takođe, bitno je napomenuti da ovulacija nije isto što i plodni dani, odnosno da žena može zatrudneti i tokom drugih dana ciklusa – ona sada samo ima najviše šansi da zatrudni.
4. Lutealna faza – poslednja etapa koja traje od 15. do 28. dana. Ukoliko ne dođe do trudnoće, nivo esterogena i progesterona opadaju i zadebljana sluzokoža se odbacuje. U toku ovog stadijuma osoba može osećati simptome PMS-a, tj. nadimanje, natečene gruditi, povećan apetit, glavobolje, …
#3 Kada se dešava da menstruacija izostane?
Žensko telo se menja s godinama, te je važno da na vreme naučimo kako da ga tumačimo. Shodno tome, menzis nekada i izostane, što se može interpretirati kao prirodna stvar i logičan sled dođaja, ali može biti i uzrok nekog ozbiljnog zdravstvenog problema.
Menstruacija prirodno izostaje kod žena koje su u poznim godinama, usled postepenog ulaska u menopauzu ili kod tinejdžerki kod kojih se ciklus još uvek nije ustalio. Eksterni faktori poput nagle promene klime mogu biti uzrok izostanka menstrualnog ciklusa, jer njih telo doživljava kao vrstu stresa.
S tim u vezi, stres važi za jednog od najučestalijih faktora za izostanak menzisa. Pored njega, osoba može patiti i od pojedinih bolesti poput sindroma policističnih jajnika.
Značajne promene u telesnoj težini, bilo u vidu naglog mršavljenja ili gojenja, mogu biti okidač za preskakanje menstruacija. Studije su pokazale da je ovaj ishod moguć i ukoliko ste do nedavno koristili kontraceptivne pilule, jer se vaš organizam još uvek adaptira na promenu.
Naravno, trudnoća je uvek prva asocijacija, te je najbolje da uradite test i ginekološki pregled kako biste utvrdili da li ste ostali u drugom stanju.
Nadamo se da vam je ovaj blog bio koristan, koliko i zanimljiv, te da smo vam pružili dovoljno relevantnih podataka da bolje upoznate svoj organizam.