Ako se pripremate za najlepšu ulogu u životu – roditeljsku, pored neizmerne sreće i uzbuđenja kreću i prve brige. Bilo da ste iskusni roditelj ili vam je prva beba, sasvim je prirodno da vas obuzme strepnja da li će sve proći kako treba. Međutim, sam porođaj nije jedina briga. Da li ćete se snaći sa bebom i kako ćete organizovati vreme i obaveze – samo su neka od razmišljanja, naročito novopečenih roditelja. I ove slatke muke se tu ne završavaju, jer bebi morate obezbediti najvažnije i neophodne stvari, predmete, kozmetiku.
Savet je da sa kupovinom počnete na vreme, jer kad se beba rodi pitanje je da li ćete biti u prilici da sve to obavite. Ako želite da detaljno i bez stresa pripremite dom za bebin dolazak, onda napravite spisak šta vam je najpotrebnije, a naknadno dodajte manje bitne stvari.
U daljem tekstu pomažemo vam da se u svemu ovome lakše snađete pa naš spisak dopunite svojim predlozima i idejama.
1# Počnite od uređivanja sobe i kupovine kreveca
Praksa je da beba i roditelji spavaju u istoj sobi, te zato pametno i komotno organizujte prostor. Uređivanje sobe počnite od krečenja zidova i detaljne higijene. Na spisku stvari neophodnih za bebin dolazak prvo mesto zauzima krevetac, a savet je da izaberete model sa dodatnim fiokama zbog bolje praktičnosti. Zatim dopišite i dušek, ogradicu za krevetac i posteljinu. Pri odabiru posteljine, u obzir dolaze samo pamučni materijali koji neće iritirati bebinu kožu. I najzad, ono u čemu uživaju sve mame, jeste dodatno uređivanje kreveca te sami odlučite da li ćete kupiti baldahin i vrtešku za krevetac, kao i pletenicu i plišane igračke.
2# Kupanje i prepovijanje bebe
Kadica za kupanje je neophodna od prvog dana kada bebu izvedete iz porodilišta, a koristiće vam najmanje do bebine prve godine. Ne zaboravite da uz nju kupite i frotirske ili anatomske plastične podloge, koje pomažu da bebicu lakše, ali i bezbedno okupate. Neophodne su vam i posuda za polivanje kao i termometar za vodu.
Još jedna super stvar koja će roditeljima i te kako olakšati kupanje bebice jeste stalak za kadicu. Ovaj dodatak je apsolutni favorit mamama, a pogotovo onim sa ranom od carskog reza, koje bi morale da u savijenom položaju kupaju bebu. I još jedna fenomenalna stvar koju mame vole jeste tzv. pult za prepovijanje bebe.
Kada smo već kod ove važne teme, spisku odmah pridodajte i sterilne komprese, povidon jod i sredstvo za negu pupka (obavezno pitajte pedijatra za savet). Ne zaboravite da bez pelena nema ni povijanja bebe – slobodno možete kupiti celo pakovanje pelena za jednokratnu upotrebu, a veličina mora biti najmanja, tj. za novorođenče. Ono što većina mama obavezno stavi na spisak jesu tetra pelene, koje se zajedno sa švedskom pelenom koriste za široko povijanje. Međutim, tetra pelene u praksi imaju višenamensku ulogu, pa ih natopljene vodom možete koristiti umesto vlažnih maramica, umesto portikle kad beba bljucka itd. Peškir sa kapuljačom je sledeća stavka na spisku i obavezno izaberite pamučni materijal kako bi efikasno upijao vodu sa bebinog tela.
3# Kolica i druga oprema
Veliki broj roditelja kolica i auto-sedišta kupuje nakon bebinog rođenja, jer smatraju da im za prve bebine dane neće biti potrebna. Ima istine u tome, pogotovo ako je beba rođena zimi pa ste sprečeni da je izvodite i šetate. Ipak, ako želite da imate spremnu apsolutno svu opremu na spisak dopišite nosiljku, kolica i auto-sedište. Ako niste u prilici da odmah kupite sve, savetujemo da najpre kupite kolica, ali da birate podesive modele, tako da glavni deo možete iskoristiti kao kolica, ali i kao nosiljku. Nosiljka će vam najviše biti potrebna kada vodite bebu na zdravstvene kontrole, ali nakon što očvrsne i počne da sedi, auto-sedište je apsolutno nezamenjivo. Oprema koja takođe ‘može da sačeka’ jesu i ogradice, kao i hodalice za bebe. Zaokružite ih kao stvari koje ne morate odmah kupiti, ali koja će vam svakako biti potrebne za bebinu prvu godinu života.
4# Beba je osetljivo biće: pazite prilikom izbora kozmetike
Najpažljiviju korak pri kupovini neophodnih stvari za bebu jeste izbor kozmetike. Ne smete puno eksperimentisati, jer ćete stvoriti rizik od iritacija bebine kože. Ako vam se određeni brend dobro pokazao sa starijim detetom, onda idite na sigurno. Međutim, ako niste novopečeni roditelj, najbolje je da preporuku potražite kod dermatologa, pedijatra ili farmaceuta. Najvažnije je da bebina kozmetika ne sadrži parabene i da njen sastav čine vitamini koji utiču na kvalitet kože.
Od kozmetičkih preparata treba obezbediti: šampon, kupku ili sapun za kupanje, ulje ili mleko za telo, pavlovićevu mast, puder, vlažne maramice, četku za kosu od prirodne dlake, pribor za negu noktiju, štapiće za uši za bebu (koristite ih samo po potrebi da nakon kupanja skupite vodu iz bebine ušne školjke), termofor protiv grčeva, pumpica za nos.
5# Šta vam je neophodno od garderobe za bebu
Da počnemo od one odeće koju bi mame trebalo da ponesu sa sobom u porodilište – benkica i bodić. Ovi odevni komadi se smatraju najpraktičnijim za oblačenje i svlačenje. Trudite se da birate bodiće koji imaju široki okovratnik zbog lakšeg oblačenja. Štramplice ili popularnije zeke takođe omogućavaju da bebicu lakše obučete. I nakon ovih klasičnijih odevnih modela, buduće mame, uživajte u kupovini svega onoga što vam se dopadne i što mislite da će biti potrebno vašoj bebi.