U današnje vreme nije moguće zamisliti biznis ili personalni blog bez veb-sajta. U zavisnosti od potreba individualca ili kompanije, bira se platforma, a jedna od najčešće korišćenih je WordPress. U pitanju je besplatan softver otvorenog koda koji radi na PHP programskom jeziku, a podrazumevana baza podataka je MySQL. Na globalnom nivou oko 35-40% sajtova koristi WP platformu. Šta je WordPress, zašto je najpopularniji sistem za upravljanje sadržajem, kako se instalira i kako radi, kao i koje su mu alternative, saznaćete u nastavku teksta.
Šta je WordPress i zašto je najpopularniji CMS?
Dok smo nekada morali da pravimo novi html fajl za svaku stranicu, nastankom sistema za upravljanje sadržajem (CMS) proces ažuriranja sajta postaje mnogo jednostavniji. Content Management System – CMS softver koristi se za uređivanje izgleda i sadržaja sajta. Od CMS-a najviše se koriste WordPress, Joomla i Drupal.
Najveće prednosti WP-a su jednostavna instalacija, lako korišćenje. Uz to ovaj WP predstavlja potpuno besplatan softver otvorenog koda, što znači da ga korisnik može prilagoditi sopstvenim potrebama. Osim izbora teme (neke su besplatne, a neke se naplaćuju), sajtovi se mogu međusobno razlikovati po kategorijama i dodatnim programskim modulima (pluginovima). Još jedna prednost WordPress-a je fleksibilnost, što znači da u svakom momentu možete menjati HTML i CSS po vašoj želji. Ukoliko instalirate poslednju dostupnu verziju softvera, dobićete obaveštenje kada nova bude dostupna i možete ga ažurirati. Njegovoj popularnosti ide u prilog i činjenica da ga koriste mnoge velike svetske kompanije: Facebook, Disney, BBC, Vogue…
Kako se instalira i šta je WordPress tema, plug-in?
Kako biste instalirali WordPress, najpre treba da preuzmete najnoviju verziju. Nakon toga potrebno je da se učita instalacioni paket na server i da se kreira i podesi MySQL baza. Ako ste sve korake uradili kako treba, sama instalacija će trajati vrlo kratko. Kako se ne bismo preterano zadržavali na samom procesu instalacije, detaljno upustvo, korak po korak, možete pročitati ovde.
Nakon instalacije, očekuju vas početna podešavanja. Pre svega, instalirajte plugin Under Construction, kako korisnici ne bi mogli da vide vaš sajt pre nego što sve uredite onako kako ste želeli. Zatim izaberite jezik ukoliko ne želite da automatski ostane na engleskom. Izaberite naslov i podnaslov sajta, permalinks odnosno stalne veze (zbog optimizacije je bolje da bude naslov članka), kategorije, temu i dodajte željene dodatke (pluginove). Napomenuli smo da teme mogu biti besplatne, ali kako biste imali veći “manevarski prostor” bolje je da kupite temu. Jedna od najpoznatijih platformi na kojoj možete kupiti temu je ThemeForest. Kao i teme, postoje besplatni dodaci i oni koji se plaćaju. Jedan od važnijih je Yoast Seo koji će vas uputiti u optimizaciju stranice. Kada ste odradili prve korake u kreiranju vašeg sajta, vreme je da vas uputimo u ostalu terminologiju.
Ostala terminologija u WordPress-u
Kako smo objasnili šta je WordPress, mogli ste da uvidite da se najčešće koristi za blogove. Kako biste mogli da otpočnete sa pisanjem sopstvenog bloga, morate znati šta znače sledeći pojmovi:
- Objava ili post je osnovni tip sadržaja koji se sastoji od naslova, samog teksta, tagova, dana objavljivanja i povezanih dodataka (kao što su fotografije, na primer). Imajte na umu da su blog postovi namenjeni da budu prikazani hronološki, a najnoviji se pojavljuje na prvom mestu.
- Strana ili page napravljena je da čuva statični sadržaj za sajt koji ne treba da ima datum objavljivanja posta.
- Kategorija ili category služi za klasifikaciju postova. Svaki post može imati jednu ili više kategorija. Osim kategorija, radi preglednosti, možete dodati i potkategorije.
- Oznake ili tagovi imaju zadatak da opišu objavu bolje od kategorija. Mogu biti korišćeni od strane pretraživača kako bi uzeli u obzir relevantnost stranice. Zato, nemojte stavljati tagove koji nisu u vezi sa onim što piše u vašem tekstu.
- Vidžeti ili widgets su funkcionalne spravice koje možete dodati vašem blogu na različitim mestima, u zavisnosti da li ih vaša tema podržava.
- Stalni linkovi ili permalinkovi prestavljaju URL sa kojeg se pristupa stranici. Napomenuli smo da ih ne treba ostaviti automatske, već promeniti radi optimizacije. Najbolje je da sadrže naslov članka.
- Komentari ili comments već znate šta predstavljaju, a ukoliko ih ne želite na svom sajtu, imate opciju da ih isključite.
- Istaknuta fotografija ili featured image predstavlja naslovnu fotografiju vašeg posta. Potrudite se da što bolje opisuje ono o čemu ste pisali, jer dobro je poznata fraza da slika govori više od reči.
WordPress.org vs wordpress.com
Za nekoga ko nije imao susret sa WP softverom, wordpress.org i wordpress.com su iste stvari. Međutim, nije zaista tako. WordPress.com će vam dati besplatan blog, hostovan na serveru samog WP-a i idealan je za početnike. Ako ste do sada koristili platforme kao što su Blogspot ili Tumblr, WP će vam biti manje-više poznat. Najveći nedostatak je ograničenje po pitanju pluginova. WordPress.org je sajt sa koga možete preuzeti samohostovani WP sistem i otpremiti ga na svoj server. Podešavanje je malo teže nego u prvom slučaju, ali velika prednost je širina koju dobijate dodavanjem željenih pluginova.
Druge platforme za izradu web-sajtova kao alternative WordPress-u
Već smo objasnili da je WordPress CMS softver i da se, pored njega koji je najpopularniji, koriste i drugi softveri. Kao prva alternativa WordPress-u koristi Joomla. Komplikovanija je od WP-a, ali sa druge strane dosta sigurnija (sadrži i two-factor authentification). Uz to, hakeri preferiraju veće platforme kao što je WP, tako da sa Džumlom možete biti popilično bezbedni. Pored ova dva softvera, od open source platformi najviše se koristi Drupal. Njegova prednost je u tome što se lako integriše sa velikim brojem poslovnih aplikacija, tako da možete odabrati kombinaciju najboljih poslovnih alata. Drupal je sposoban da podrži i najveće svetske sajtove sa ogromnim količinama saobraćaja. Sajtovi rađeni u njemu su „responsive“, odnosno optmizovani kako biste svojim posetiocima pružili najbolji mogući doživljaj bez obzira na uređaj koji koriste.
Za sajtove sa manje od 50 individualnih stranica, možete kao alternativu WordPress-u koristiti Wix. Zanimljiv je zbog fleksibilnog dizajna. Blogeri umesto WP-a koriste i SquareSpace, zbog elegantnog dizajna koji se prilagođava ekranu svakog korisnika. Jedna od popularnijih besplatnih opcija je Weebly kod koga možete koristiti sve dostupne elemente: galerije, kontakt forme, video integraciju itd.