Šta to možete da uradite da popravite negu i učinite da vaša kosa bude blistava i sjajna svakog dana? Koji su to trikovi da kosa ne opada i bude uvek zdrava? Prenosimo vam u redovima koji slede.
Da li znate koliko zapravo različitih faktora utiče na stanje vaše kose, a nisu vezani samo za kozmetiku koju koristite? Verujte da postoji toliko navika i rituala koji mogu pomoći da vaša kosa blista i bude jača nego ikad, a uopšte nisu teški za izvedbu! Evo o čemu je reči i šta treba da radite da vam kosa bude uvek savršena.
Ritual negovanja kose u 4 koraka
Prenosimo vam pravilan način na koji treba da se neguje kosa da bi ona uvek bila zdrava i lepa jer samo pranje i regenerator nisu dovoljni! Normalno, nega kose započinje pranjem, ali je važno da znate kako se to radi pravilno. Dakle prvi korak je pranje kose:
Korak 1 – pranje
Pre pranja kose potrebno je da je temeljno očešljate da biste izvukli sve opale vlasi i razmrsili čvorove kako bi se kosa lakše isprala. Tada izaberite svoj šampon, najbolje neki na prirodnoj bazi koji je namenjen vašem tipu kose.
Kosu natopite mlakom vodom, i zatim šamponirajte samo skalp, jer će se ostatak kose oprati u toku ispiranja. Šampon ne stavljate više od 10ak ml, jer je manje više, pogotovo ako kosu šamponirate 2 puta.
Kosu ispirajte mlakom, više hladnijom vodom jer vruća voda može oštetiti folikule vlasi i podstiče lučenje sebuma odnosno masnoće koja prlja kosu. Bitno je da šampon bude efikasan u skidanju nečistoća, ali blag prema koži glave. Neki šamponi budu vrlo jaki i mogu izazvati iritacije, a to svakako želimo da izbegnemo!
Korak 2 – regenerator
Nakon pranja ide regenerator. On se stavlja samo na krajeve i to u malim količinama.
Vrlo je važno da se izabere onaj koji je pun hranjivih materija koje neguju dlaku, da je na prirodnoj bazi i da se ostavi da deluje. Da bi balzam imao dobro delovanje potrebno je da bude na kosi makar 3 do 5 minuta da bi se upio u dlaku, a zatim se ispira mlakom vodom.
Ispiranje regeneratora bi trebalo da traje malo duže jer je ovaj preparat za negu napravljen tako da oblaže vlas i deluje postepeno. Ipak, sav višak preparata treba isprati da bi se izbeglo brže prljanje kose i nagomilavanje preparata na koži glave.
Korak 3 – piling
Jednom nedeljno je neophodno da u ritual pranja kose ubacite i eksfolijaciju odnosno piling kože glave i korena kose i temeljno dubinsko regenerišuće hranjenje vlasi i kože. To ćete uraditi masažom skalpa ručno ili uz pomoć silikonskog masažera koji pomaže i pri pranju kose. Ovakav masažer obično ima kružni oblik i čiroke mekane zupce koji skidaju nagomilane nečistoće sa kože glave i masiraju vlasište dubinski. Možete ih koristiti i za šamponiranje umesto klasičnog utrljavanje šampona prstima.
Maska za kosu ili pakovanje koje izaberete bi trebalo da je visoko nutritivno i negujuće za kosu i kožu glave i drži se do 1h a zatim ispira.
Korak 4 – pravilno sušenje
Sušenje kose kao deo negovanja mora da bude na slabijim temperaturama koliko god da žurite. Najbolje da se kosa osuši na sobnoj temperaturi, ali kako to nije uvek opcija, može fen, ali na slabijoj jačini.
Pročitajte i: Da li je štetno keratinsko ispravljanje kose?
Takođe bi bilo dobro da, ako već mora fen bude sa opcijama joniziranja, odnosno stvaranja anjona koji pomažu da kosa ostane hidrirana, i srečava naelektrisanost vlasi. Kada se kosa naelektriše ona lakše puca jer se lakše i mrsi. Treba da znate da se nakon sušenja kose ne preporučuje odmah stilizovanje nekim aparatom poput pegle ili figara. Dodatno zagrevanje kose može biti previše za vlasi koji pod toplotom lakše propadaju i kidaju se.
Sprečite opadanje kose
Pronašli smo 3 vrlo laka i brza trika da vaša kosa bude zdrava i ne opada, a verujte da ni ne oduzimaju puno vremena. Pre svega je potrebno da u svoje rituale neovanja kose ubacite par stvari i par stvari izbacite.
Prvi trik podrazumeva da se okrenete prirodnim rešenjima. Ovo ne znači samo kozmetici, iako je najbolje da nega kose bude preparatima sa mnoštvom biljnih sastojaka koji neguju, već se odnosi i na stilizovanje.
Pazite na ishranu
Za manje opadanja kose korisno je da izmenite svoju ishranu! Hrana koju unosimo u naš organizam utiče na zdravlje celog tela, pa i naše kose. Obogatite ishranu proteinima, jer je kosa uglavnom sastavljena od proteina, a nije loše ni malo minerala i vitamina poput cinka i vitamina B. Malo više mesa, ribe i lisnatog zelenog povrća može pomoći da se vaša kosa oporavi i manje opada. Od pomoći može da bude i da bicom aparatom proverite intoleranciju na hranu. Ponekad je izbor namirnica koje svakodnevno konzumiramo loš po naš organizam i, naravno, kosu.
Negujte kožu glave
Treći način da sprečite ili smanjite opadanje kose podrazumeva da ne zaboravite da negujete skalp odnosno kožu glave. Koža glave je toliko važna jer ona hrani koren dlake i omogućava da ona bude jaka i zdrava. Ako skalp nije zdrav, neće ni kosa napredovati. Zato se potrudite da masirate kožu glave i podstaknete folikule. Ukoliko primetite svrab ili peckanja pa i ljuspanje skalpa, potrebno je da potražite savet i pravilnom negom rešite problem.
5 saveta za zdravu kosu koje možete praktikovati kod kuće
Kada ispoštujete pravila za pranje i negu kose, potrudite se da sprečite da ona ispada, već ste na dobrom putu da vaša kosa uvek bude sjajna i zdrava, ali mi vam prenosimo još par saveta koji sigurno ne škode.
Nemojte se često češljati
Znamo da to zvuči čudno, jer češljanje je jedna od onih stavki koje radimo svakodnevno nekad i više puta, ali stručnjaci kažu ne! Odnosno, stručnjaci kažu da je najbolje češljati se pre pranja kose, svaki 3 dan. Često češljanje lomi dlaku, doprinosi prljanju kose, pogotovo kada se izvodi više puta dnevno, ili kada se češlja mokra kosa. Ukoliko morate da se češljate svaki dan, makar izaberite četku od prirodnih materijala i sa mekim zupcima koji neće oštećivati ni skap ni vlasi.
Zaštitite svoju kosu od spoljašnjih uticaja
Jako sunce nije štetno samo za kožu tela već i za kosu! Isušena i ispucala kosa je najčešća slika nakon mora i sunčanja. Zato slobodno možete na krajeve kose utrljati malo kreme sa SPF faktorom, i obavezno nosite šešire u toku sunčanja da bi sprečili oštećenja vlasi.
Ne pipajte kosu osim ukoliko baš morate
Često dodirivanje kose je čini slabijom i pospešuje prljanje, a često ima i negativne uticaje na folikule u korenu. Previše potezanja vlasi kose ili uvrtanje pramenova može dovesti do nepotrebnog izvlačenja vlasi i one postaju sklone ispadanju, zato to trebate izbegavati. Dozvolite svojoj kosi da bude puštena, bez gumica, šnala i traka – često vezivanje kose pospešuje opadanje kose u pečatima.
Obratite pažnju na godišnja doba
Ne samo zbog zaštite kose od spoljašnjih uticaja, već zbog kozmetike koju koristite. Znamo da je mit ono da se kosa zasiti nekog šampona, ali nije mit da je kosi zimi i leti potrebna drugačija nega. Zimi su preporučljiviji preparati koji dubinski hidriraju i malo su “teži” a leti vam treba neka nega koja je lagana jer je ionako stalna vlaga i vrućina.
Šišanje nije bauk iako se tako čini, pogotovo ko ima dužu kosu pa ga svaki milimetar koji je ošišan boli kao da je decimetar. Šišanje zapravo može pospešiti rast dlake, jer kosa prestaje da troši nutrijente na krajeve koji su oštećeni i ispucali.
Vaša kosa može biti uvek sjajna i negovana ako joj posvetite samo malo pažnje. Dovoljno je da izmenite nekoliko stavki i primenite neke od rituala za negu kose i ona će vam biti zahvalna i to pokazati neverovatno zdravim izgledom koji pleni!