Iako veliki broj ljudi ni ne veruje u to da modna psihologija postoji, ona je zapravo jako realna.
Krenula je da pušta korene još u 19. veku, a za njene začetke je, po svemu sudeći, zadužen britanski književnik Henry James. On je u svojim spisima i radovima predstavio ideju izražavanja emocija, osobina i stavova osobe kroz odevne predmete.
Modna psihologija, kao posebna grana psihologije, razvija se i dan danas, a radovi na ovu temu su sve brojniji. Zanimljivo je da ju je na nekim svetskim fakultetima moguće čak magistrirati.
Da li se i vama desilo da ste mnogo puta stajali ispred svog ormara i jako dugo tražili savršenu kombinaciju za dan koji sledi, a da uz to ona bude prilagođena vremenskoj prognozi, te našem raspoloženju?
Jeste li nekada bili razočarani svojim odabirom kombinacije koja vam se samo pre nedelju dana svidela? Kako to da, na primer, plava boja uopšte ne ide uz karakter osobe koju smo maločas upoznali?
Ukoliko želite da saznate odgovore na gore postavljena pitanja, pročitajte nastavak našeg teksta.
#1 Čime se tačno bave modni psiholozi?
U današnje vreme mnogi domaći i strani brendovi u velikoj količini paze na boje koje treba da izbace u narednoj kolekciji, na oblike odevnih komada, na trendove koji su jako popularni, ali i na kvalitet koji sada mora biti na nivou. Među njima je i poznati srpski brend Jasmil koji nudi razne opcije veša, majica, spavaćica i slično.
Ukoliko brendovi ne shvate ozbiljno svoj posao, neće moći da uspeju u moru firmi koje se svakodnevno otvaraju u nadi da će dostići veliki uspeh. Sa tim se slažu i modni psiholozi koji se bave spojem psihologije kao nauke i određenih aspekata modne industrije – koji zapravo čini modnu psihologiju.
U sklopu modne psihologije krenule su se razvijati mnoge grane koje su sada veoma brojne. Među onim najpoznatijim su: modna terapija, istraživanje pitanja stereotipa, percepcije drugih na osnovu modnog izbora, modni marketing u psihologiji, načini delovanja boja na raspoloženje osobe i slično.
Modni psiholozi, koji tvrde da je moda ogledalo društva koje nikad ne spava, bave se celokupnim uticajem modne industrije na ljudsku psihu, načinima na koji se naš mozak prilagođava njenom menjanju, te uticajima spoljašnjih faktora na jaču zavist organizma od iste.
#2 Kako na nas utiče modni advertajzing?
Da li biste nam verovali da prodaja modnih kolekcija zavisi mnogo više od načina njenog predstavljanja publici nego od samog izgleda odevnih komada koje je čine?
Šta je modni marketing?
U prodaji komada odeće marketing je neverovatno bitan faktor. Ova poslovna grana zadužena je da na što efikasniji način predstavi proizvode što većem broju ljudi. Pored toga, pre samog početka predstavljanja široj narodnoj masi, mora se obratiti pažnja na vizualan prikaz svih komada ponaosob.
Bitno je da se obrati pažnja na detalje – umeće modela, fotografa i editora da na fotografijama prikažu najbolje delove komada na najbolji način. Takođe, za advertajzing je veoma važno praćenje trendova na društvenim mrežama – da li se taj komad odeće krenuo tek sad pojavljivati na internetu i malim ekranima i da li ga nose poznate ličnosti od autoriteta koje bi mogle da utiču na masu.
Neki brendovi pokreću sopstveni blog kako bi bili još jači u svom poslu. Editovanje fotografija i marketinško umeće samo su neke od veština koje morate posedovati da biste bili dobar bloger.
Kako modni marketing utiče na nas?
Kada pogledamo obrađenu fotogradiju modela, naša podsvest pokušava da pronađe uzora u njemu. Mnogo je veća verovatnoća da ćemo konkretni komad odeće kupiti u slučaju da sa modelom možemo da se poistovetimo i pomislimo da ćemo, ako nabavimo tu odeću, izgledati isto, ili makar slično njemu.
Upravo iz ovog razloga je reklamiranje savršenih modela na društvenim mrežama toliko popularno. Marketari su shvatili da je u našoj prirodi da pomislimo kako ćemo, samo nabavljanjem jednog odevnog komada primećenog na fotografiji, izgledati identično dobro kao model koji ga nosi.
#3 Šta naša odeća govori o nama?
Naše odevne kombinacije koje svakodnevno nosimo definitivno imaju veliki uticaj na to kakav će utisak osobe koje su nas tek upoznale imati o nama. Ovo se dešava jer svako od nas stvara sliku o nekome na osnovu njegovih modnih odabira.
Iako se veruje da žene mnogo više znaju o modi i interesuju se za nju, uticaj ovog fenomena jednako je jak i na mušku i na žensku populaciju. Uvek ćemo ispratiti kako je neko iskombinovao određene boje, oblike i stilove i na osnovu toga ćemo biti spremni da stvaramo predrasude i da generalizujemo.
Neki od zanimljivih zaključaka modnih psihologa govore o tome da se veruje da osoba hoda mnogo brže ukoliko je obučena u crveno, kao i da će muškarci pe prići ženama ako one nose ovu boju odeće.
Pored toga, zaključeno je da su osobe spremnije da daju novac onima čiji se stil uklapa uz njihov, kao i da osobe koje se oblače odevne kombinacije idealne za posao, nalik svojim šefovima imaju veću verovatnoću da to i postanu.
Ovo je bio naš tekst o mofnoj psihologiji, o tumačenju zanimanja modnih psihologa, kao i o tome kako advertajzing i modna industrija konkretno utiču na nas i našu psihu. Nadamo se da vam se naš tekst svideo i da ste iz njega uspeli da izvučete neku pouku.