Proslave u kućnim uslovima mogu biti veoma zabavne, ali predstavljaju i pravi izazov. Jedno je sigurno, potrudićete se da proslavu pripremite najbolje što umete kako bi vaši gosti otišli kući puni prijatnih utisaka. Ponudite im neobičan i interesantan jelovnik, malo drugačiji od onoga na koji su navikli. Nastojte da im pripremite zdravu hranu, po mogućstvu onu koju do sada nisu probali.
Priprema zdrave hrane je pravi izbor za proslave, a još ako je autentično i zanimljivo aranžirana, učiniće da vaša trpeza izgleda kao da pripada najboljem svetskom restoranu. Zbog toga je važno da hranu pripremite u sopstvenoj režiji. Međutim, priprema hrane za proslavu iziskuje više vremena od uobičajenog ručka. U tom slučaju, angažujte pomoćnike – one koji se dobro snalaze u kuhinji i koji će vam pomoći da na vreme sve isplanirate i napravite.
Organizacija proslave
Neophodno je da pripreme za proslavu planirate najmanje dvadesetak dana pre samog događaja. Potrebno vam je nekoliko spiskova. Odlučite koja ćete jela spremati i zapišite ih. Zatim napravite spisak namirnica koje su vam neophodne za pravljenje tih jela. Ne zaboravite i spisak stvari za dekoraciju i aranžiranje. Tu su još i tacne, podmetači za hranu, čaše, pribor za jelo, salvete. Ukoliko imate male i velike činije, iskoristite ih za salatu ili drugu hranu.
Priprema zdrave hrane i sastojci
Napravite humus – tradicionalno jelo na Bliskom istoku. Pravi se od mlevene leblebije, tahinija (susamove paste), soka od limuna, soli, bibera, belog luka i maslinovog ulja.
Napravite pitu, kiflice ili projice. U obzir dolaze kako slane tako i slatke đakonije. Pita sa pečurkama i prazilukom napravljena u male pužiće odlična je za dekoraciju, ili slatka pita sa bundevom i cimetom.
Priznaćete da su kiflice sa sirom najpoznatije i da se sreću gotovo na svim vrstama proslava. Zato ponudite nešto drugačije. Napravite miks za picu i filujte ih njime. Slatke možete puniti smesom od pudinga i svežih malina ili slatkom smesom od maka.
Proja koju su nekada pravile naše bake može biti pun pogodak za one koji je do sada nisu probali, ali i za one koji su taj ukus zaboravili.
Grilovano povrće je odličan izbor i izgleda veoma primamljivo, ali i ukusno. Iskoristite papriku, plavi patlidžan, brokoli, šargarepu, crni luk, praziluk, crveni paradajz, tikvice, pečurke.
Salate pravite u velikim činijama od sezonskog povrća. Vitaminska salata napravljena od zelenog i ljubičastog kupusa, šargarepe, rukole, maslačka i zelene salate sa dresingom preko, idealna je za osveženje. Ukoliko ne želite dresing, možete ubaciti semenke suncokreta i susama.
Kombinacija crvenog paradajza, oljuštene pečene paprike, svežeg peršuna i belog luka je takođe dobra za osveženje.
Isecite kolutove svežeg krastavca, dodajte seckani beli luk, peršun i malo soli. Možete dodati sirće, ali i ne morate. Bez sirćeta će salata ostati sveža tokom cele proslave.
Pirinač možete pripremiti na nekoliko načina. Može biti sladak (sutlijaš) i slan. Pirinač sadrži hranljive sastojke koji su važni za organizam.
Voćne đakonije
Umesto torti i kolača, ponudite svojim gostima voće. Napravite voćnu salatu od banane, mandarine, narandže, jabuke, kruške, ananasa, breskve, kajsije, trešnje, grožđa, lubenice i dinje.
Jagode, borovnice, smokve, kupine, ribizle i maline, iskoristite da dekorišete ili upotpunite jela na tanjiru. Možete i njih ubaciti u voćnu salatu, ali nemojte preterivati, jer ćete ih imati i u okviru dekoracije.
Crne i zelene masline mogu stajati u zasebnim činijicama, a mogu deliti i istu u zavisnosti od broja činija koje imate na raspolaganju.
Ne zaboravite na koštunjavo voće i semenke. Možete ih staviti zasebno u male činijice ili ih poređati na drvenoj dasci. Svakako će kikiriki, sincokret, badem, lešnik, indijski i brazilski orah, semenke bundeve i kajsije biti nešto što će gosti rado grickati uz ostalo jelo.
Ovako pripremljena trpeza za proslave je lagana i najpogodnija za ove vrele letnje dane. Sva hrana na njoj je zdrava, povrh svega sami ste je pripremili i znate šta ste upotrebili od sastojaka.
Potraga za domaćim proizvodima i receptima
Potrudite se da voće i povrće kupujete od malih lokalnih proizvođača. Na ovaj način ih podržavate i pomažete im da unaprede svoju poljoprivrednu proizvodnju.
Sve recepte za pripremu hrane za svoju proslavu možete pronaći na internetu. Kod nekih jela, deo sastojaka možete zameniti nekim drugim, eksperimentišite. Ali ne previše smelo, ukoliko niste vični zameni sličnih ili mešanju potpuno drugih sastojaka u odnosu na one koji stoje u originalnom receptu.
Aranžirajte hranu
Kada ste već pripremili zdravu hranu, neophodno je da ona bude i aranžirana bez premca. Potrudite se da bude kao da su je pripremali najbolji svetski kuvari. Potražite tutorijale i savete za aranžiranje hrane na internetu. Od pregršt ideja na koje naiđete, zasigurno ćete pronaći one koje vam odgovaraju ili iskombinovati neku svoju verziju.
I za kraj – nalepnice sa nazivima jela
Napravite male nalepnice sa nazivima jela i sastojcima u njima. Zabodite ih u jelo ili ih stavite ispred tacne. Ukoliko se odlučite za prvu varijantu, neophodno je da prilikom pisanja ili štampanja nalepnica ostavite prostora za čačkalicu na kojoj ćete zalepiti nalepnicu.
Za drugu varijantu, potrebno je da papir ima dve duple strane na poleđini kako bi se presavio dva puta i od njega napravio trougao. Na ovaj način stajaće ispred jela bez bojazni da padne ili se iskrivi. Za pravljenje ovakvog trougla, bolje je koristiti karton umesto papira.