Kao posao koji se obavlja bar na svake 4 godine, a mnogi to rade i češće, okrečiti sve zidove u domu, bilo da se radi o kući ili stanu, svakako zahteva vreme i dobru organizaciju. Ceo ovaj proces je izuzetno zdrav pre svega, jer na ovaj način čistite svoje zidove od prljavštine i nagomilane prašine. U isto vreme osvežavate i ulepšavate čitav prostor, i ono što je najzanimljivije možete se igrati bojama i stalno menjati boje na zidovima.
Sa druge strane, ceo proces može predstavljati pravi izazov, jer je potrebno sačuvati čistoću doma dok traju radovi. Možete primenjivati određene tehnike kako biste što manje uprljali dom, a u isto vreme zaštitili svoj nameštaj i smanjili nered dok traje osvežavanje zidova. Ovo je naročito bitno ukoliko ste rešili da budete sami svoj majstor i sve završite bez pomoći sa strane.
Priprema prostora kao prvi korak
Planiranje i organizacija su ključni u svakom poslu, pa i prilikom osvežavanja zidova i plafona. Zaštitite nameštaj i podove, pa će i sam proces biti efikasniji i brži. Svima je priprema prostora najdosadniji deo, ali sa dobro odrađenim ovim korakom svaki naredni korak je lakši. Na samom početku sklonite nameštaj i ostale predmete koji vam mogu smetati prilikom rada. Nameštaj i predmete možete izneti iz prostorije ili ga staviti na sredinu prostorije. Ovo se radi kako bi se smanjio rizik da boja padne na vaše stvari, a i istovremeno ćete imati dosta prostora za kretanje. Prekrijte sav nameštaj najlonom, i na taj način ne morate da brinete čak i ako na najlon kapne boja. Zatim zaštitite podove, bilo da stavite foliju ili stare novine. Trakom za zaštitu obložite prozore, vrata, utičnice ali i lajsne na dnu podova. Kada ste izvršili zaštitu stvari, pripremite dovoljan broj kesa u koje ćete odlagati sav otpad, kao što su bočice od boja, i kasnije četkice i iskorišćen najlon ili novine.
Potreban materijal
Odabir prave boje je bitan deo pripreme, a postoje boje koje su namenjene za nanošenje na spoljašnje ali i one za unutrašnje zidove. Takođe, postoje specijalni premazi pa je bitno da napravite razliku između svih ovih proizvoda. Svaka farbara ima kartu boja, koja će vam pomoći i olakšati da za svoje zidove i plafone izaberete idealnu nijansu. Isto tako, postoji i farbara online, gde se možete informisati o svemu što vas interesuje. Potrebno je proceniti koja količina boje vam je dovoljna. Neki standard je da na 10 m2 dolazi jedan litar boje, ali ovo može varirati u zavisnosti od površine samog zida ali i tipa boje. Isplanirajte nabavku boje, a preporuka je da se konsultujete sa stručnim licima, kako ne biste uzeli manje a ni više boje od onoga što vam je potrebno.
Izaberite kvalitetan alat
Od alata će vam biti potrebne četke različitih veličina i oblika, kofa za boju, rukavice, zaštitne naočare, ali i valjak. Različite veličine četki su neophodne zbog preciznog nanošenja boja na manje površine, uz ivice i na uglove. Sa druge strane, za veće površine potreban vam je valjak. Uz pomoć valjka ćete brzo i efikasno naneti boju na sve veće površine kao i na plafon. I valjci dolaze u različitim veličinama ali i teksturama koje zavise od vrste zida. Takođe, poželjno je da nabavite i lopatice. One se koriste za popunjavanje pukotina u zidovima, ali i rupa ukoliko one postoje. Rukavice će vam zaštititi ruke od boje a naočare za oči vam mogu zaštititi oči i od boje ali i od prašine ukoliko se zidovi bruše.
Najbolja tehnika za krečenje zidova
Kako bi se boja ravnomerna nanela na svim površinama, važno je da pravilno primenite tehniku koju izaberete. Sve podloge za krečenje, odnosno prajmeri, obično su bez mirisa, lako se nanose valjkom ili uz pomoć kompresora. Osnovna tehnika je korišćenje slojeva boje, a primenjuje se tako što se nanosi više tanjih slojeva na zidove. Sve podloge za krečenje mogu se nanositi pre boje, a efikasne su i na spoljnim kao i na unutrašnjim zidovima. Prvi sloj služi kao osnovni premazi i nanosi se u jako tankom sloju, a svi ostali slojevi se nanose nakon što se prethodni sloj dobro osuši. Na ovaj način se dobija ravnomerna boja i odlična pokrivenost.
Neka vam pritisak na valjak ili četku bude ravnomeran kako biste izbegli neravnomerno nanošenje boje. Jako je važno da budete precizni i veoma strpljivi kako bi krajnji rezultat bio fenomenalan. Za vreme krečenja neka vam vrata i prozori budu otvoreni, kako biste obezbedili dobru ventilaciju u prostoru. Nakon što se boja potpuno osuši, pažljivo skinite sve zaštitne trake i folije. Potom vratite nameštaj i ostale predmete na svoje mesto.