Pica – tako ukusno, a jednostavno jelo!
Da li je ipak toliko jednostavno, sigurno se pitaju oni znatiželjniji. U teoriji deluje veoma lako, ali je praksa nešto potpuno drugo.
Osnova pice je testo i ono prosto mora da bude lepo i ukusno, dok se ostalo odnosi na sitne detalje, umeće pica majstora i ukuse različitih podneblja.
Osnovni sastojci za kvalitetnu koru su prava mera i odličan odnos soli, šećera, vode, brašna, kvasca i maslinovog ulja. Mnogo toga zavisi i od kvaliteta ovih sastojaka, toga da li ste pustili da testo odleži dovoljno dugo, kao i gde se pica peče.
Iako je priprema testa mnogo važna, pica bez drugih sastojaka ne bi opstala godinama na toliko različitih podneblja. Prednost ovog, u korenima italijanskog, a danas svetskog jela, jeste u tome što se može kombinovati mnogo različitih sastojaka i time dobiti bogatstvo varijacija finalnog slasnog proizvoda.
Različiti ukusi pica omogućavaju vam da isprobate upravo te varijacije i kombinacije različitih sastojaka sa testom kao osnovom. Ukusi se možda razlikuju, ali je pica kao jelo spremna da zadovolji sve kriterijume.
Pročitajte i koje smo to pice izdvojili kao posebne, kao i koji su osnovni sastojci.
Italijanska pica – nacionalno jelo Italijana ima poseban ukus u ovoj zemlji
Iako nastala u Italiji, pica je danas poprimila toliko različitih ukusa, da je preteško odvojiti one najbolje. Pa ipak, moramo krenuti od najpoznatijih italijanskih pica i spoznati njihove korene, jer tradicija se mora ispoštovati.
Kako je pica tradicionalno nastala u ovoj zemlji, red je da se za početak osvrenemo na određena pravila koja se tiču sastojaka koji na picu smeju da se stavljaju.
Samim tim, naučićemo i šta je prava pica prema Italijanima, koji su sastojci nepoželjni i kako se servira:
- piletina nikako ne ide na picu!
- o kečapu i da ne govorimo, jer ovo se u Italiji smatra gotovo za greh;
- italijanska pica nikada neće imati previše parmezana na sebi;
- uz picu se piju voda ili vino;
- može se jesti rukama ili uz escajg – ukoliko se jede velika pica u restoranu onda je escajg obavezan.
Pored danas standardnih vrsti pica za koje svi dobro znamo i jedemo ih širom sveta, najčuvenije u Italiji zapravo su u vezi sa područjima gde su nastale.
Napolitana je pica koja se smatra kulturnom baštinom italijanskog naroda, dok je recept zaštićen zakonom. U 18. veku kada je nastala, bila je jelo siromašnog stanovništva zbog jeftinih i dostupnih sastojaka.
Danas se ona pravi sa veoma tankom korom, preliva čuvenim San Macano paradajzom i mocarela sirom.
Sa druge strane, Siclijanska pica je sa nešto debljim korama, seče se na kvadrat, sa strane je prepečena, a iznutra mekana. Od dodataka na testo stavljaju se paradajz sos, luk, začini, razne travke, masline i prezle.
Američke pice – slasne i barem jednako ukusne
Američke pice, kako smo ih za potrebe ovog teksta nazvali, nastale su doseljavanjem italijanskih migranata u Ameriku tokom 19. i 20. veka i to baš u dva najveća grada za tada goste – Čikago i Njujork.
Svima dobro poznata Čikago pica dobila je epitet jedne od najlegendarnijih varijanti ovog jela, koje je popularno širom sveta. Međutim, pravu autentičnu verziju možete probati samo u Čikagu.
Testo za Čikago picu se razvija kao američka pita, samo suprotnim redosledom, pri čemu se prvo stavlja mocarela sir, zatim meso, pa povrće i tek na kraju sos od paradajza.
Priprema Čikago pice podrazumeva i malo eksperimentisanja, a može se kombinovati meso, dodati pečuraka, zelenih papričica i drugih sastojaka.
Njujork pica je po debljini testa mnogo drugačija od Čikago pice i prema tome predstavlja kopiju Napolitane. Prilagođena je brzom životu najbogatijeg američkog grada i jede se sa nogu.
Ono što je drastično razlikuje od autentične Napolitane, jeste mogućnost dodavanja raznih sastojaka i preliva.
Vegetarijanska pica – moderan način života nije uticao na popularnost pice
Uprkos tome da danas ljudi vode različite načine života, pica kao jelo nije uspela da izgubi na popularnosti, o čemu svedoče i vegetarijanske pice po najvišim standarima vegetarijanstva.
Želeli smo da sa vama podelimo sastojke koji se stavljaju na jednu klasičnu vegetarijansku picu i time zadovoljimo ukuse i naših čitalaca koji se pridržavaju ovog načina ishrane.
Jedan od korisnih i praktičnih recepata podrazumeva: brašno, vodu, maslinovo ulje, kvasac, šećer i so. Dakle, klasične sastojke za koru, koji se mogu pronaći u svakoj kuhinji.
Ono što vas verovatno više brine jeste šta će se naći na samom testu i da li se može postići jednako dobar ukus. Naš odgovor je da, s obzirom da se koriste sastojci kao što su šampinjoni, maslinovo ulje, crni luk, paradajz, ljute papričice i origano, so, biber i bosiljak.
Kukuruz, masline, zelene paprike se takođe često mogu pronaći na vegetarijanskoj pici, pa od svega ovoga vi odaberite ono što vam se najviše dopada.
Najzanimljivje pice širom sveta
Poslednji u nizu Dan pice podsetio nas je koliko pica majstori mogu biti kreativni, a upravo tada predstavljeni su neki od najbizarnijih recepata širom sveta.
Odlučili smo se da vam i sami predstavimo neke:
- Tandori pica piletina iz Indije – marinirana piletina u jogurtu sa začinima zapečena na testu;
- Šavarma pica iz Holandije – pica sa prilozima koji se stavljaju u ovo tradicionalno jelo;
- English breakfast pica iz Velike Britanije – jaja, pasulj i kobasice;
- Pica sa lignjama iz Japana – uvek originalni Japanci;
- Kangaroo pica iz Australije – pica od kengura.
Nadamo se da ste uživali u našem tekstu, kao i da vam se probudila glad. Brzo pripremite sve sastojke i krenite sa pravljenjem testa ili pozovite najbržu dostavu. Prijatno!