Računari su deo naše svakodnevice.
Koristimo ih tokom radnom vremena, ali i u slobodno vreme, za igranje igrica, uživanje u filmskom programu, učenje novih veština i još mnogo zanimljivih aktivnosti. Stoga je optimalno funkcionisanje računara veoma važno svim njihovim korisnicima.
Ipak, kvarovi nisu retkost, te su popravke i održavanje računara u servisima potrebni često, posebno naprednim korisnicima. Kada nastupi kvar, putem interneta možete pronaći servis računara koji ima svoj sajt sa jasno istaknutim uslugama, kao što je svezakomp.rs i mnogi drugi. Nakon toga možete kontaktirati stručnjake i efikasno obaviti popravku kompjutera.
Pre toga, važno je da se i sami upoznate sa najčešćim problemima sa računarom, kako biste bili što upućeniji u uređaj koji koristite gotovo svakodnevno. Nastavite sa čitanjem našeg teksta i informišite se!
Problemi sa hard diskom – kako da ih prepoznate
Hard disk (Hard disk drive – HDD) poznat je i pod nazivom čvrst disk i namenjen je za čuvanje podataka koje korisnik skladišti kao što su fotografije, muzika, filmovi, dokumenta. Osim toga, na hard disku čuvaju se i određeni podaci operativnog sistema i podešavanja.
Najčešći problem sa hard diskom jeste zapravo da podaci sa njega ostaju zarobljeni ili potpuno izgubljeni. Uz pravovremu pomoć stručnjaka koji se bave popravkom kompjutera, podaci mogu biti vraćeni u velikom broju slučajeva.
Takođe, jedan od manje očiglednih problema koji će vam svakako usporavati rad jeste hard disk stariji od 4,5 godina. Naime, novi hard diskovi dolaze sa većim kapacitetom. Ukoliko imate stari računar, preporuka je da instalirate novi hard disk kako biste bili bezbrižni po pitanju čuvanja podataka i optimalnog funckionisanja računara.
Danas se na tržištu mogu pronaći diskovi sa ogromnom memorijom od 1-2 TB ceni za koju biste pre samo nekoliko godina platili hard disk sa znatno manjom memorijom. Ukoliko niste stručni, ugradnju i instalaciju novog hard diska prepustite profesionalcima. Takoše, preporučujemo vam da razmislite o SSD diskovima.
Kako se manifestuje kvar grafičke kartice?
Kvar na grafičkoj kartici češće nastaje na laptopovima, nego na desktop računarima. Ipak, oba uređaja mogu imati problem sa ovom komponentom.
Kvar grafičke kartice se manifestuje na nekoliko načina:
- Računar se pali, ali se ne pojavljuje slika
- Računar se uključuje, ali pišti nekoliko puta i ne pojavljuje se slika
- Slika se ne vidi, ali je primetno pozadinsko osvetljenje
- Pojavljuju se horizontalne linije na ekranu i povremeno čudni oblici koji kvare ugođaj
- Povremeno kvarenje slike tokom gledanja filma ili igranja igrica (grafički zahtevnijih radnji)
- Siva, crvena, plava ili zelena boja na čitavom ekranu
- Slika je podeljena na nekoliko delova
Još je mnogo situacija koje mogu ukazivati na problem sa grafičkom karticom, koja je uz procesor i RAM jedna od najvažnijih komponenti koje se nalaze u računaru.
Virus je napao vaš računar – kako prepoznati zaražen kompjuter
Računar radi sporije nego inače?
Sam obavlja određene procese ili ne reaguje na vaše komande?
Moguće da je zaražen virusom.
Kako biste izbegli zaražavanje kompjutera virusima, prva preporuka je svakako instalirati provereni antivirus koji će zaštiti vaš računar. Osim toga, važno je da ne skidate fajlove sa neproverenih sajtova, kao i da uvek skenirate na viruse sve fajlove koje prebacujete na kompjuter sa CD-a, USB- ili skidate putem interneta.
Usporen rad kompjutera jedan je od prvih znakova koji ukazuju da je računar zaražen. Nakon toga slede druge, još neprijatnije situacije poput uništavanja sistemskih fajlova i krađe podataka.
U slučaju da primetite neki od prvih znakova, kontaktirajte profesionalce, odnosno servis za računare, čiji zaposleni će se pobrinuti da sačuvaju vaše podatke i očiste kompjuter od ozloglašenih virusa.
Pomenućemo da je na zaražen kompjuter teško, a često i nemoguće instalirati antivirus, te o njemu treba da razmišljate mnogo ranije, od samog početka – nakon kupovine računara.
Dijagnostika kvara je najvažnija u procesu popravke računara
Navedeni kvarovi samo su neki od problema i nezgodnih situacija koje mogu zadeseti vaš računar, a simptomi kvarova različitih komponenata kompjutera ponekad su i slični, pa je dijagnostikovanje kvara nešto teži zadatak za laike.
Osim istaknutih kvarova, vaš računar može imati i problem sa napajanjem, nedovoljnom radnom memorijom, procesorom i drugim važnim komponentama koje utiču na optimalno funkcionisanje ovog uređaja.
Kako bi vaš računar ponovo radio kao nov važno je da kontaktirate profesionalce, odnosno servis za popravku računara koji će pre svega dijagnostikovati problem.
Korak koji sledi jeste razgovor sa vama, a vaš zadatak je da odlučite da li želite da obavite popravku računara ili se odlučujete da kupite novi, ukoliko je popravka neisplativa sa finansijske strane.
Naš savet je da čim uočite problem sa računarom, usporen rad ili neobične reakcije na vaše komande, često restartovanje bez razloga, pojavljivanje takozvanog plavog ekrana ili neki od problema koje smo naveli – u što kraćem roku kontaktirate servis računara. Što pre uočite problem, veća je verovatnoća da će popravka biti moguća, ali i povoljnija.
Nadamo se da vam je naš tekst bio zanimljiv, ali pre svega koristan, te da ste upoznati sa nekim od najčešćih kvarova na računarima.