Na teritoriji Srbije registrovano je preko 50.000 automobila. Ogromna većina njih su polovna vozila starija od 10 godina. Kao takvi, češće stvaraju problem na putu od novih automobila. Koji su to najčešći kvarovi na automobilima, kako vozači treba da postupaju u slučaju nezgode i šta možete očekivati od pomoći na putu, saznaćete u redovima koji slede.
Najčešći kvarovi na automobilima

Kao najčešći kvarovi na automobilima bez obzira na marku navode se problemi sa manuelnim menjačem, kvarovi motora, kočionog sistema, kao i kvarovi na sistemu za napajanje goriva i na elektro-uređajima. Ukoliko vam se desi ovako nešto u mestu u kome živite, relativno lako ćete rešiti problem, jer sigurno već imate svog auto-mehaničara. Međutim, kada krenete na vikend ture van Srbije ili na more, putovanje se može pretvoriti u košmar. Zato je važno da prepoznate problem i znate da ga predočite kada zovete pomoć na putu.
Većina vozila na domaćem tržištu ima manuelni menjač. Svi vozači znaju da za promenu brzine treba stisnuti kvačilo. Kada ga ne stisnete dovoljno jako, čuće se škripanje. Što se više puta ponovi ovakva radnja, povećava se verovatnoća da će se oštetiti sinhroni prsten stepena prenosa na kome se trenutna promena brzine odvija. Vi kao vozač to osećate kroz pojačan otpor u ručici menjača dok menjate brzine. Ukoliko se potpuno ošteti menjač i gubitak prenosa, može doći do mehaničkih oštećenja motora.
Kvar motora ćete prepoznati kada se vaš automobil sam gasi, radi isprekidano, troši previše goriva i pregreva se. Ukoliko primetite da svetli narandžasta lampica na instrument-tabli, znaćete da je vreme da svog četvorotočkaša odvezete u auto-servis. Nemojte odlagati ovu obavezu, jer može doći do dodatnog pogoršanja stanja.
Kada palite automobil i ne čujete zujanje, moguće da je pumpa za gorivo u kvaru ili zapušen cevovod za dovod goriva.
Jako nezgodni mogu biti kvarovi na kočionom sistemu koje ćete prepoznati kada vam auto zanosi u stranu prilikom kočenja ili je pedala kočnice mekana. Najverovatnije su dotrajale gumice na kočionom cilindru, curi ulje na kočionom sistemu ili su zamašćene obloge kočnica.
Kvar na akumulatoru prepoznaje se po nemogućnosti da automobil startuje okretanjem ključa bez obzira na to što lampice na komandnoj tabli zasvetle uz slab pritisak.
Kako vozač treba da postupa u slučaju kvara auta?

Preventiva je ključ za „zdravlje” i duži vek vašeg automobila. Mali servis je potrebno obaviti na pređenih 10.000 km. Pre svakog pokretanja automobila treba proveriti vizuelno stanje vozila spolja. Sigurno ćete primetiti ako vozilo gubi rashladnu tečnost i da li iza njega ostaju tragovi od ulja. Menjajte redovno gume. Nemojte habati zimske gume tokom leta! Kad smo kod guma, potrebno je da sve četiri budu istog tipa, od istog proizvođača i podjednako stare.
Ukoliko pak tokom vožnje dođe do kvara na automobilu, vozači bi trebalo da se pridržavaju sledeće procedure:
- Zaustavite vozilo sa strane puta ili u zaustavnoj traci na auto-putu i isključite motor.
- Uključite sva četiti migavca.
- Pre napuštanja vozila obucite žuti prsluk.
- Postavite sigurnosni trougao na propisanoj udaljenosti od auta (10 m u naselju, 50 m van naselja)
- Pozovite pomoć na putu.
Šta možete očekivati kada pozovete pomoć na putu?

Kako biste mirno putovali kroz zemlju, naročito u inostranstvo, pažljivo izaberite paket pomoći na putu. Važno je da ovaj paket ne uplaćujete u poslednjem momentu, jer obično paketi počinju da važe tek nakon nekoliko dana. Obavezno proverite ograničenje kilometraže za šlepovanje. Što se tiče stavke „popravka na licu mesta”, ona se odnosi na manje kvarove i intervencije (zamena točka, osigurača, sijalice, ispražnjen akumulator). Ukoliko vozite automobil koji teži preko 2.5 tona, šlepovanje vam može biti odbijeno.
Kada je u pitanju šlep služba – zakonska regulativa koju treba pogledati jeste Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, i to od člana 69. do člana 76. Vučenje neispravnog vozila na auto-putu i moto-putu je zabranjeno zakonom. Ukoliko dođe do kvara, šlepanje je moguće do prvog isključenja sa auto-puta odnosno moto-puta.
Ako vam nešto nije potpuno jasno, pozovite osiguravajuću kuću ili AMSS. Pitajte detaljno šta konkretno određena usluga podrazumeva i koja ograničenja postoje. U svakom slučaju, sigurnije je da imate uplaćen paket pomoći na putu.