Kupovina stana nije nimalo jednostavan i lak korak. Naći pouzadnog agenta, uklopiti finasijske mogućnosti sa ličnim željama, papirologija, selidba, pa onda privikavanje na novi prostor i okolinu – sve su to neizbežne, a stresne faze. Svemu ovome treba dodati i večitu dilemu – kupovina stana u starogradnji ili novogradnji. Ma koliko se činilo nevažnim, o ovom pitanju i te kako valja dobro razmisliti.
Nekada je stambeni prostor ključna stvar za kvalitetan i miran život, a nepažnja pri kupovini stana može koštati nepotrebnih troškova, vremena i živaca. I starogradnja i novogradnja imaju svoje prednosti i nedostatke, a jednako postoje predrasude u vezi sa jednom i drugom. Najbolje rešenje je korak po korak razmotriti sve stavke zbog kojih (ne) biste kupili stan baš u određenoj zgradi koju imate u vidu. U nastavku teksta sledi kratak vodič kako da lakše donesete ovu odluku.
Prvi korak: konsultujte se sa stručnim licem
Poslednjih godina je sve popularnije, ali i daleko bezbednije, zatražiti pomoć agenta za nekretnine prilikom kupovine stana. U pitanju nije ni pomodarstvo niti suvišni troškovi, već rešenje kojim se mogu izbeći zakonske nepravilnosti, obmane prodavaca i druge neprijatnosti. Pouzdanu agenciju možete pronaći za svega pet minuta i obezbediti miran i bezbedan život godinama. Ako tražite agenciju na teritoriji Beograda npr., dovoljno je da ukucate u pretraživaču „nekretnine Beograd”. Na isti način istražite ponudu i za druge gradove, a onda pozovite, pitajte, konsultujte se.
Na koji način vam agent može pomoći?
– Od agenta za nekretnine dobićete pomoć u vezi sa ključnim stvarima. On će vas informisati u vezi sa realnim cenama na tržištu. Na taj način nećete preplatiti stan koji želite da kupite, ali znaćete i da li neki drugi vredi platiti više. Zadatak agenta je da, koliko je to moguće, spoji želje i finansijske mogućnosti kupca sa ostalim okolnostima. Najvažnije od svega jeste pitanje dokumentacije koju prodavac mora posedovati. Kako kupac ne bi bio žrtva prevare, značajna je pomoć stručnog lica, čija je obaveza prvenstveno da bude upućen u neophodnu papirologiju. Na kraju, ali nikako manje važno, dobićete pomoć i oko dileme u vezi sa starom i novom gradnjom.
Kupovina stana u starogradnji – prednosti i mane
Kada je u pitanju kupovina stana u starogradnji jedna od ključnih predsrauda potekla je od samog njenog naziva. Reč „starogradnja” asocira na ono što je staro, istrošeno i nekvalitetno. Naravno, takva konotacija je pogrešna, jer su brojna iskustva pokazala da su stare zgrade kvalitetnije od novih, ali ni to ne treba shvatiti olako. Dakle, sve prednosti i mane koje ćemo navesti valja uzeti sa rezervom, jer je svaka zgrada priča za sebe.
Prednosti
- Povoljnija cena (kvadratura stana je znatno jeftinija u staroj zgradi, sem ako se ne radi o lokaciji u centru grada i oko nje);
- Mirnija naselja (pod ovim se ne podrazumevaju nužno periferije grada, već naselja koja nisu toliko urbana, koja su bogata zelenim površinama, prostranim parkinzima…);
- Stanovi su izgrađeni od kvalitetnijeg materijala (to ne znači da su stanovi u novoj zgradi nekvalitetni);
- Bolja izolacija i instalacije.
Nedostaci
- Niste prvi vlasnik (od prethodnog vlasnika umnogome zavisi kakav ćete stan zateći i ova stavka je u direktnoj vezi sa sledećom);
- (Ne)kvalitet renoviranog stana (praksa je da pre prodaje prodavac izvrši određene intervencije u stanu (npr. renoviranje kuhinje ili kupatila…), kako bi dobio na ceni, ali ovo ujedno može biti mana za kupca; ukoliko kupac ne proceni u kojoj meri je stan renoviran može se susresti sa iznenadnim kvarovima i neprijatnostima);
- Dodatni troškovi (ako je stan imao povoljniju cenu jer nije bio sasvim renoviran, novi vlasnik mora imati na umu dodatne troškove i obaveze).
Kupovina stana u novogradnji: prednosti i mane
Stan kupljen u tek izgrađenoj zgradi ima niz prednosti, ali je svakako važno biti oprezan. Kada ovo kažemo, mislimo pre svega na ispravnost dokumentacije. Bezbedna kupovina stana uključuje mnoge stavke, i sve one se odnose jednako na novogradnju kao i na starogradnju.
Prednosti
- Vi ste prvi vlasnik (dakle, nema oštećenja stana od strane prethodnih stanara);
- Nova gradnja (sve je jasno – nema renoviranja, zamene stolarije, popravke instalacija; korišćen je kvalitetan materijal prilikom gradnje; dobra termo, hidro i zvučna izloacija…);
- Funkcionalniji raspored prostorija (npr. nema dugih hodnika, malih spavaćih soba, a ogromnih kuhinja…);
- Novi stanovi se izgrađuju tako da budu dobro povezani sa ostalim delovima grada;
- Rešeno pitanje parkinga i prostora namenjenog deci (novoizgrađeni kompleks je projektovan tako da je već unapred obezbeđen parking, ali i igralište ili parkić za decu).
Nedostaci
O manama koje novogradnja pruža teško je govoriti, jer se radi o novom i tek izgrađenom prostoru. Međutim, kupac mora biti i dalje obazriv. Stanovi u novoj zgradi zahtevaju dodatno angažovanje kako bi kuporpodajni proces bio zakonski sasvim ispravan. Dakle, pre kupovine nekretnine valja se detaljno informisati pa čak i raspitati o iskustvima drugih stanara.