Razvod braka predstavlja zakonom uređeni način prestanka braka i regulisan je Porodičnim zakonom. Razvod nastaje momentom pravosnažnosti sudske odluke, kojom prestaje brak. U Republici Srbiji se godišnje sklopi preko 30.000 brakova, dok se blizu 10.000 njih okonča razvodom. Neminovno je da su razvodi danas češća pojava nego ranije. To se dešava iz raznih razloga. Najčešći razlozi zbog kojih se parovi odlučuju na ovaj korak su: prevara jednog bračnog partnera, gubitak emocija, nasilje, materijalna sredstva, kao i različiti pogledi na mnoge situacije.
Preporučuje se da se pre pokretanja postupka za razvod braka, konsultuje sa stručnim licima, sa advokatima koji su specijalizovani za razvode, kako bi se uvidele mogućnosti za sporazuman prekid braka. Bez obzira da li se zahtev podnosi u formi tužbe, ili zahteva za sporazumni prekid braka, nadležni su osnovni sudovi. Zahtev ili predlog se podnosi mesno nadležnom sudu koji se određuje prema prebivalištu tuženog, ili prema poslednjem prebivalištu supružnika dok su bili zajedno.
Potrebni papiri i sporazumni raskid braka
Pre otpočinjanja bilo kakvog postupka, supružnici moraju da pribave Izvod iz matične knjige venčanih, i ukoliko je u braku bilo zajedničke dece, Izvod iz matične knjige rođenih za svako dete. Tek nakon podnošenja neophodne dokumentacije, pristupa se pisanju zahteva za sporazumni prekid braka ili tužbe za razvod braka. Predlog za sporazumni prekid braka, se podnosi kada oba supružnika izražavaju saglasnost oko svih važnih pitanja, koja se tiču samog postupka. Ta važna pitanja su: starateljstvo nad decom, podela imovine i plaćanje alimentacije. Kada nema saglasnosti oko ovih pitanja, obično dolazi do tužbe.
Postoje brojne prednosti sporazumnog prekida braka. Kraće traje, jer se obično sve završi na jednom ročištu. Takođe, ovaj vid prekida braka je i znatno povoljniji, jer nema dodatnih troškova tužbe i mnogobrojnih odlazaka kod sudije. Ovakav vid prestanka braka čuva koliko toliko korektne odnose među bivšim supružnicima, što je od velike važnosti ukoliko imaju zajedničku decu. Ovaj vid prekida bračnog života predstavlja manju traumu, i podnošljiviji je za obe strane.
Plaćanje troškova razvoda
Troškove kod razvoda, obično plaća svaka strana za sebe. Od ovog pravila, naravno ima odstupanja. Kada jedna strana namerno pravi troškove i neopravdano produžuje sam postupak, pravilo je da ta strana snosi i troškove postupka. Krajem prošlog veka praksa je bila da troškove razvoda snosi ona strana čijom krivicom je došlo do prekida braka. Tako su se supružnici svim silama trudili da dokažu krivicu druge strane, što je samo produžavalo postupak. Tako da je pravedniji ovaj sistem koji je na snazi, da svako za sebe plaća svoje troškove postupka.
Promena prezimena nakon razvoda braka
Ukoliko supružnik želi da promeni prezime nakon prekida braka, bitno je da podnese zahtev za promenu prezimena u roku od 60 dana, od dana pravosnažnosti presude. Ako ne iskoristi ovo pravo i ne podnese zahtev u ovom roku, smatra se da je bivši supružnik izabrao da i dalje koristi isto prezime, kao i tokom trajanja braka. U zahtevu se traži vraćanje prezimena koje je supružnik koristio pre sklapanja braka. Ukoliko se ovo pravo ne iskoristi u propisanom roku, postoji opcija pokretanja upravnog postupka, kojim se menja prezime stranke. Sama procedura je mnogo lakša ukoliko se radi u roku od 60 dana po raskidu braka, nego kada se vodi upravni postupak. Troškovi su veći kada se vodi upravni postupak, jer je i sama taksa koja se plaća državi veća.