Ukoliko ste primetili da vaše dete reaguje impulsivno, nije pažljivo i hiperaktivno je, onda verovatno ima poremećaj pažnje. U pitanju je neurorazvojni poremećaj, koji se u osnovi deli na ADHD (poremećaj pažnje kod dece koja su hiperaktivna) i ADD (poremećaj pažnje kod dece bez hiperaktivnosti)
Koji su osnovni simptomi poremećaja pažnje kod dece?
Aktivnost
Ova deca su veoma živahna i to pokazuju već u prvoj godini života. Uglavnom se stalno kreću, vrpolje se i teško im je da budu mirni neko vreme. Imaju potrebu da se stalno bave nečim, da dodiruju druge stvari, da ih pomeraju i slično. Tokom časova uglavnom se vrpolje na stolici, grickaju olovku ili ustaju da bi prošetali po učionici.
Raspon pažnje
Neka deca nisu u mogućnosti da svoju pažnju usredsrede na određenu temu dovoljno dugo da bi završila određeni zadatak. Uglavnom im pažnju od rešavanja zadatka odvuku sporedni zvukovi, buka, nečije kretanje… Postoje i ekstremniji slučajevi tokom kojih deca izgledaju kao da su u svom svetu, odnosno poremećaj pažnje ih vodi ka sanjarenju. Potrebno je da budu jako motivisani ka nekoj temi, da bi uspeli da se usredsrede na dati zadatak i uspešno ga rešili.
Impulsivnost
Mnoga deca reaguju impulsivno, pritom ne razmišljajući o posledicama, koje bi mogle da nastanu zbog njihove reakcije. Uglavnom su neorganizovani i ne isplaniraju dobro svoje dnevne zadatke i obaveze. Nekada najpre nešto urade pre nego što promisle o tome. Tipičan primer jeste prelazak preko ulice – krenu da pređu put, ni ne pogledavši da li ima saobraćaja.
Pored impulsivnosti, mame su potvrdile da se kod njihove dece javlja i nestrpljivost, kao i manje tolerancije. Uglavnom im je naporno da čekaju u redu, prekidaju roditelje dok razgovaraju, ljute se ako ih odrasli ne poslušaju u nečemu i slično.
Kratkotrajno pamćenje
Ova karakteristika se odražava na detetovu sposobnost učenja. Odnosno, ukoliko ima kratkotrajno pamćenje, ono će teže usvajati nova znanja i vrlo verovatno će imati problema sa savladavanjem gradiva. Deca koja imaju kratkoročno pamćenje mogu da pomešaju instrukcije koje im učiteljica kaže, pa će zaboraviti koju stranu treba da otvore u svesci, koji je sledeći čas po redu i slično.
Ovaj deficit se odražava na sposobnost usvajanja znanja, kao što je učenje tablice množenja napamet. Takođe se mane mogu videti i tokom pismenog ili usmenog izražavanja. Odnosno, dete može smisliti određenu rečenicu, ali pre nego što je napiše, rečenica će izgubiti neke delove. Iz tog razloga je veoma bitno da sa ovakvom decom radi logoped, koji će primeniti adekvatne metode lečenja.
Koordinacija
Deca sa ADD poremećajem uglavnom imaju problem sa različitim oblastima koordinacije. Recimo, javljaju se problemi prilikom vezivanja pertli, zakopčavanja dugmeta, usvajanja pisanja i rukopisa. Teškoće se mogu primetiti i prilikom bavljenja sportom, pri bacanju ili hvatanju lopte, trčanju ili vožnji bicikle. Dok su deca još uvek mala, bilo bi dobro da se više druže sa drugarima, kako bi razvili socijalni odnos. Iskustva pokazuju da deca koja su trapava uglavnom ređe budu birani ili bivaju izbačeni iz tima, što se može odraziti i na kasnije ostvarivanje prijateljstava.
Govor
Neka deca mogu sporije govoriti ili zaostajati u kasnijem proširivanju govorno-jezičkog razvoja ili proširivanja svojih jezičkih sposobnosti. Ta kašnjenja se tiču razvoja morfo-sintaksičkih sposobnosti i da li će biti u mogućnosti da konstruišu pravilne gramatičke rečenice, koje su u skladu sa njihovim uzrastom. Ovakva deca uglavnom izgovaraju rečenice, koje su kraće, proste i uglavnom su obaveštajnog karaktera. Takođe, usled problema sa govorom, neke rečenice koje izgovaraju mogu delovati kao zamuckivanje. U velikom broju slučajeva, deca poboljšavaju svoj govor uz pomoć logopeda.
Ako ste primetili neke od navedenih simptoma kod svog deteta, preporuka je da se obratite logopedu, koji će predložiti adekvatne metode za lečenje poremećaja pažnje vašeg mališana.