Da li ste znali da je koža najveći organ u telu? To nam puno govori o potrebi za njenim čuvanjem. Koža, naime, nije samo zaštitna barijera našeg organizma. Ona se sastoji iz više slojeva i ima mnogobrojne funkcije. Vrši regulaciju telesne temperature, daje nam čulo dodira, kontroliše gubljenje tečnosti, itd. Ali, zato ima i posebne zahteve. Nedostatak nekih vitamina ili minerala, može bitno uticati na njeno zdravlje. Isto važi i za unos tečnosti, navike u ishrani ili spavanju i izlaganju suncu. Zato će vam u nastavku biti predstavljeni najvažniji vitamini za kožu, odnosno njeno zdravlje i lepotu. Većinom se oni uzimaju oralno, ali se mogu koristiti i u vidu krema ili maski.
Vitamin B3 (niacinamid, nikotinamid)
Vitamin B3 je jedan od manje poznatih vitamina, koji je zapravo jako važan za zdravlje kože. Čak se pokazalo da njegov nedostatak vodi poremećajima kože, ali i bubrega i mozga.
Kako vitamin B3 utiče na kožu?
Niacinamid, pre svega, podstiče stvaranje keratina. A keratin je tip proteina koji kožu čini čvršćom i zdravijom. Takođe, omogućava zadržavanje vlažnosti i održavanje masne barijere. Zahvaljujući ovim sposobnostima, sprečava prevremeno starenje kože i razvoj ekcema. Kontroliše rad lojnih žlezda, tako da umanjuje mogućnost za njihovo zapušavanje i razvoj akni. Smanjuje crvenilo i upalu kože, štiti od sunca i smanjuje dubinu bora. Zatim, studije su pokazale da kreme sa 5% niacinamida mogu izbeliti tamne fleke na koži. I mimo svega ovoga, vitamin B3 smanjuje nivo slobodnih radikala, koji nastaju zbog zagađenja i zračenja, a koji mogu oštetiti kožu, ali i druge organe. Svi vitamini za kožu su, uglavnom, poznati široj populaciji. Dok se vitamin B3 često zaboravlja, a time i sva njegova blagotvorna dejstva.
Koje namirnice sadrže vitamin B3?
Vitamin B3 se najvećim delom nalazi u jajima, ovsenim pahuljicama, zelenom povrću, mahunarkama, mleku i ribi.
Vitamin D
Vitamin D je liposolubilni vitamin (rastvorljiv u mastima), koji se ne mora unositi putem hrane. Dovoljno je bar 15 minuta dnevno izlagati se sunčevim zracima. Ako osoba nedovoljno boravi na suncu, preporučuje se da dnevno unosi 400 do 600 internacionalnih jedinica vitamina. A ukoliko je osoba starije životne dobi, ili trudnica, ili u fazi neke bolesti, kada se više troši, potrebe su i veće. Vitamin D nije klasičan vitamin, već je i hormon, što dodatno uveličava njegovu ulogu.
Kako vitamin D utiče na kožu?
Vitamin D smanjuje upalu i iritaciju kože, pogotovo kod osoba sa psorijazom. Obezbeđuje adekvatan integritet kože, a time i njenu zaštitnu ulogu. Takođe, smatra se da nedostatak vitamina D može biti uzrok jednog oblika akni, koje su izazvane bakterijama.
Koje namirnice sadrže vitamin D?
Razne vrste masne ribe sadrže vitamin D. Najbolji izvor su losos, tuna i bakalar. Ali ga sadrže i mlečni proizvodi, meso i jaja.
Vitamin E
Vitamini za kožu su uglavnom dobri antioksidanti. Ali, vitamin E spada u izvanredne! To znači da nas štiti od slobodnih radikala, nastalih u metaboličkim procesima. A budući da naša koža trpi veliki udarac antioksidanasa nastalih putem zračenja i od zagađenja u spoljašnjoj sredini, vitamin E joj je jako potreban.
Kako vitamin E utiče na kožu?
Naše telo oslobađa vitamin E iz lojnih žlezda, putem izvodnih kanalića, na površinu kože. Kada se tu nađe, vitamin E je sposoban da apsorbuje veliki deo UV zraka. A poznato je da je UV zračenje jedan od najjačih faktora koji utiču na starenje kože. Na ovaj način se, dovoljnim unosom ovog antioksidansa, prevenira preuranjeno starenje. Smatra se da najpovoljniji efekat ima kada se koristi zajedno sa vitaminom C. Tada je, naime, zaštita od sunčevog zračenja najefikasnija.
Koje namirnice sadrže vitamin E?
Vitamin E je, kao i vitamin D, liposolubilan. Nalazi se, u najvećoj meri, u orašastim plodovima i semenu suncokreta. A veliki izvor su bademi i lešnici.
Vitamin C
Vitamin C je najpoznatiji vitamin. Iako se njegova uloga pripisuje jačanju imuniteta, zapravo je reč o mitu. Vitamin C ima daleko važniju ulogu u zaštiti kože od zračenja i održavanju njegov zdravlja.
Kako vitamin C utiče na kožu?
Vitamin C, kao što je spomenuto, apsorbuje veliki deo UV zraka. Ali, isto tako, podstiče stvaranje kolagena u koži. Naime, tokom starenja, naše telo gubi svoju prirodnu sposobnost za sintezu kolagena. Dovoljnim unosom vitamina C se ovaj gubitak nadoknađuje i starenje kože odlaže. A pomaže se i zarastanje rana na koži i izlečenje oštećenih regiona (npr. opekotine).
Koje namirnice sadrže vitamin C?
Preporučuje se da unos vitamina C, tokom dana, bude oko 1.000 mg. Poželjno je da se ovaj unos obezbedi hranom, jer preveliko uzimanje suplemenata vitamina C, može voditi stvaranju kamenaca u mokraćnim putevima. Najveće količine vitamina C imaju voće, pogotovo citrusi (limun i pomorandže). Zatim, veća koncentracija je zastupljena u jagodama, spanaću i brokoliju.
Vitamin K
Vitamin K je najznačajniji vitamin, kada je u pitanju proces zgrušavanja krvi. To omogućava zarastanje rana, kao i brže nestajanje modrica. Zato se zna da je važan i za zdravlje, odnosno ozdravljenje povređene kože. Zahvaljujući adekvatnom unosu vitamina K, imaćemo manje ožiljke posle operativnih zahvata, ali i manje uporne podočnjake.
Koje namirnice sadrže vitamin K?
Iako je nedostatak vitamina K redak, može se javiti kod osoba koje se neadekvatno hrane. Vitamin K se u velikoj meri nalazi u spanaću, zelenoj salati, kupusu i zelenim mahunarkama.