Blogeraj

    Saznajte prvi

    Prijavite se na naš newsletter i budite prvi obavešteni o novostima sa našeg servisa.

    What's Hot

    Tradicionalni izgledi venčanica širom sveta

    18. januara 2023.

    Najzastupljenije vrste grejanja u Beogradu

    24. decembra 2022.

    Kako izgraditi samopouzdanje? Je li nam ono važno za sve aspekte života?

    16. decembra 2022.
    Facebook Twitter Instagram
    Facebook Instagram
    Blogeraj
    PRIJAVA
    • Naslovna
    • Blog
      • Kolumne
      • Posao
      • Kultura
      • Dom i porodica
      • Vaspitanje i obrazovanje
      • Lepota i Zdravlje
      • Kuhinja
      • Turizam
      • Ekologija
      • Kreativa
      • Zanimljivosti
    • Edukacija
      • Saveti za blogere
      • Kursevi / Obuke
      • WordPress saveti
    • Postani bloger
    • Kontakt
    Blogeraj
    Saveti za blogere

    Kako zaštititi svoj nalog – prvi korak je jaka lozinka

    Predrag KonatarevićBy Predrag Konatarević4. aprila 2021.Nema komentara5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp VKontakte Email
    jaka lozinka
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Kada jednom napravite svoj blog želećete da administrativni pristup zaštitite što je moguće bolje. Ako želite dobru zaštitu morate izabrati dobru lozinku. A da bi to postigli morate se držati određenih pravila u kreiranju same lozinke. Zamislite da je lozinka jedina brana između vašeg sadržaja sa jedne strane i na hiljade zlonamernih softvera (čitaj hakera) sa druge. Ako se zapitate šta će hakerima vaš blog, možda tek napravljen sa svega nekoloko tekstova. Evo odgovora, ne napadaju oni vas zbog vaših tekstova, već vaš nalog žele da da upotrebe, da koriste za prevare, za slanje spam mejlova i td…

    Lozinka – kako napraviti dobar izbor?

    Ukoliko ikada naglas izgovorite „Zašto bi neko hakovao moj nalog, moji tekstovi su javni?“, budite svesni da nikog ne zanima vaš sadržaj na blogu. Ljude, koji se bave cyber kriminalom, zanima isključivo na koji način vaš nalog mogu koristiti za buduće prevare. Iz tog razloga, važno je zaštititi svoj identitet, jer su mogućnosti zloupotrebe ozbiljnije nego što mi zapravo mislimo.

    Lozinka ne predstavlja apsolutnu zaštitu naloga, ali je važan korak ka tom cilju. Važna stvar je napomenuti da portali danas zahtevaju ispunjavanje određenih uslova prilikom unosa lozinke. Postoje portali gde je dovoljno ispuniti samo minimalne uslove, tipa minimalni broj karaktera da bude 8. Zamislite da vaše ime ima traženih 8 slova i iskoristite to u svrhu vaše lozinke. Jako loša ideja. Lični podaci, kao što su ime, prezime, datumi, bilo šta vezano za vas i vaše bližnje, nisu dobar izbor. Dakle, ako se zovete Aleksandar, neka vam samo ime u životu bude Aleksandar, ne i vaša lozinka.

    Koristite kombinaciju velikih (A-Z) i malih (a-z) slova, brojeva (0-9) i specijalnih karaktera (., !, ?, @, #, $, %), u zavisnosti od toga šta je dozvoljeno.

    Određena istraživanja pokazala su da lozinka treba da ima minimalnu dužinu od 15 karaktera. Zvuči previše, je l da? Setite se samo šta je sve na kocki i koje vam sve probleme može doneti slaba lozinka. Napravite dobru kombinaciju i pritom ispoštujte da vam lozinka bude dovoljno kompleksna da ni računar, a ni čovek ne mogu da je pogode iz malog broja pokušaja. Takođe, bitna stvar je unikatnost, tj. kombinacija reči koje predstavljaju odredjenu sintagmu nikako nisu dobar izbor za lozinku.

    Da li je univerzalna lozinka dobar izbor?

    Danas nije moguće koristiti samo jednu društvenu mrežu. Društvene mreže koje koristite zahtevaju korisničko ime i lozinku. Postoje korisnici koji imaju samo jednu lozinku za sve. Ukoliko se pritom, lozinka poklapa sa lozinkom mejl adrese i sa vašim nalogom za blog, nailazimo na problem. Vaš profil na određenoj mreži bude meta hakerskog napada i on bude uspešan. Samim tim otvara se mogućnost da se ta ista lozinka isproba na svim vašim profilima.

    Univerzalna lozinka, koju ćete koristiti na svim vašim profilima, svakako nije dobar izbor. Dakle, koristite više različitih lozinki. Otvara se novo pitanje, kako ih zapamtiti? Napravite svoj sistem po kom ćete memorisati vaše lozinke. Naravno, memorisanje lozinki na telefonu je jedna od lošijih ideja koje možete napraviti. Vaš telefon ili vaš računar, takođe, može biti meta hakerskog napada i tada takođe sve vaše lozinke više nisu tajna. Potrudite se da ih zapamtite, to je možda najbolji savet i ne razgovarajte o tome ni sa kim. I ne, to ne znači da nemate poverenja u svog partnera, svoju decu ili bilo koga vama bližnjeg, već da vodite računa o svojoj privatnosti i bezbednosti na internetu.

    Sistem zapravo može da izgleda po principu univerzalna lozinka sa promenom određenih karaktera. Primer:

    Lozinka 1: TeLe#19f0n!

    Lozinka 2: TeLe$28fon.

    Promenili ste određene karaktere, a lozinka je i dalje veoma slična i, na neki način, lako se pamti. Saveti koje možete pronaći ukoliko istražujete malo na internetu jesu da npr. slovo A možete zameniti brojem 4. Takodje, slovo I možete zameniti brojem 1, slovo O možete zameniti brojem 0, kao što je uradjeno u primeru. Naravno, ukoliko vam memorisanje karaktera ide dobro od ruke, vršite različite kombinacije velikih i malih slova u ovom vašem sistemu.

    Može li lozinka ostati tajna?

    Lozinka je ključ vaše privatnosti, ali i vaše bezbednosti na internetu. Kako biste sačuvali i privatnost i bezbednost, ne otkrivajte svoju lozinku drugim ljudima, iako su vam oni bliski. Posebno obratite pažnju da svoju lozinku ne ispričate nepoznatoj osobi. Zašto bi to iko uradio? Jednostavno, u svetu cyber kriminala postoje sistemi za kradju podataka. Jedan od najjednostavnijih načina kako saznati nečiju lozinku jeste da najprostije pitate tu osobu. U okviru ankete, ili u okviru nekog istraživanja, ljudi su često saopštavali svoju lozinku nepoznatim ljudima.

    Niko nikada vas neće pitati za lozinku vašeg naloga, kao što vam niko nigde ne traži pin kartice bankovnog računa. Ukoliko se neko predstavlja kao zaposleni u korisničkom servisu i traži vam lozinku, prevara je. Administratori mogu pristupiti vašem nalogu bez vaše lozinke pomoću kompjutera u kompaniji!

    Saveti su i da se lozinke ne čuvaju na papirićima u blizini vašeg računara, jer ih neko može pronaći. Naravno, podsećam, lozinke ne treba čuvati ni na računaru, ni na telefonu. Telefon pored upada hakera, može biti meta i lopova, tako da pored brige o telefonu, treba u tom momentu misliti i na sačuvane lozinke.

    Na internetu postoji mogućnost da pronađete generatore lozinki. Generator lozinki nasumično izbacuje lozinke korisnicima koji se odluče na ovaj potez. Dakle, generator lozinki mora da ima određenu bazu podataka, u kojima čuva lozinke, na osnovu koje će izbacivati nasumične lozinke. Dakle, neko je već uneo sve lozinke u tu bazu i zna ih, što znači da će neko znati i lozinku koju ste vi dobili ukoliko se odlučite za nju. Identično je kao da ste sa nekim podelili vašu tajnu.

    Zapamtite:

    1. Formirajte svoj sistem za lozinke. Pridržavajte se pravila koja ustanovite u sistemu. Poštujte svoj sistem i lakše ćete smišljati i pamtiti vaše lozinke.
    2. Čuvajte tajnu o svojim lozinkama samo za sebe. Niko te nikad neće pitati za lozinku, ukoliko nije određena prevara.
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr WhatsApp Email
    Previous ArticleKako podstaknuti kreativnost za pisanje – trikovi i saveti
    Next Article Koji su najtraženiji onlajn kursevi u 2020/21.
    Predrag Konatarević
    • Website

    Leave A Reply Cancel Reply

    Poslednje sa bloga

    Tradicionalni izgledi venčanica širom sveta

    18. januara 2023.

    Najzastupljenije vrste grejanja u Beogradu

    24. decembra 2022.

    Kako izgraditi samopouzdanje? Je li nam ono važno za sve aspekte života?

    16. decembra 2022.

    Kada je vreme da promenite automobil?

    14. decembra 2022.
    Skorašnji komentari
    • Posao copywriter - Kako da postaneš dobar copywriter? - Blogeraj na Kako podstaknuti kreativnost za pisanje – trikovi i saveti
    • artemis.992 na Kako pravilno skuvati pirinač + recept za sutlijaš sa sokom od kupina
    • artemis.992 na Narmerova paleta, Oziris i hram u Abidosu
    • Marko na Slepo kucanje – tehnika koja će vam omogućiti veću produktivnost
    • djole na Nemojte zaboraviti da „naša“ planeta nije samo naša
    Priče sa najviše komentara

    Veštine koje morate posedovati kako biste postali uspešan bloger

    24. marta 2021.

    Nemojte zaboraviti da „naša“ planeta nije samo naša

    24. marta 2021.

    Slepo kucanje – tehnika koja će vam omogućiti veću produktivnost

    23. marta 2021.

    Narmerova paleta, Oziris i hram u Abidosu

    23. marta 2021.

    Saznajte prvi

    Prijavite se na naš newsletter i budite prvi obavešteni o novostima sa našeg servisa.

    O nama
    O nama

    Dobrodošli na Blogeraj, pravi mali raj za Blogere. Ovaj onlajn servis nastao je sa namerom da iznedri novu generaciju blogera.

    Ideja je da ovde okupljamo mlade i talentovane ljude i pomognemo im da usavrše svoje pisanje, stil, tehniku, da oplemenimo njihove ideje i da pomognemo da se one realizuju.

    Najnovije na sajtu

    Tradicionalni izgledi venčanica širom sveta

    18. januara 2023.

    Najzastupljenije vrste grejanja u Beogradu

    24. decembra 2022.

    Kako izgraditi samopouzdanje? Je li nam ono važno za sve aspekte života?

    16. decembra 2022.
    Najnoviji komentari
    • Posao copywriter - Kako da postaneš dobar copywriter? - Blogeraj na Kako podstaknuti kreativnost za pisanje – trikovi i saveti
    • artemis.992 na Kako pravilno skuvati pirinač + recept za sutlijaš sa sokom od kupina
    • artemis.992 na Narmerova paleta, Oziris i hram u Abidosu
    • Marko na Slepo kucanje – tehnika koja će vam omogućiti veću produktivnost
    Facebook Twitter Instagram Pinterest
    © 2023 Blogeraj.com. Designed by InVizija.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Sign In or Register

    Welcome Back!

    Login to your account below.

    Lost password?