Uređenje poslovnog prostora na moderan način podrazumeva kombinovanje funkcionalnosti, estetike i tehnoloških inovacija kako bi se stvorilo inspirativno radno okruženje koje odražava savremene trendove. Važno je da se prilagodite potrebama i navikama svog tima i ostavite slobodu zaposlenima da u svoj radni prostor dodaju lični pečat. Ali koje norme treba ispuniti kako bi vaš kancelarijski prostor bio inspirativno mesto za rad? U nastavku teksta saznaćete sve pojedinosti.
Zašto je važno da imate moderno uređen kancelarijski prostor
Nekada je bilo važno imati samo funkcionalan prostor za rad, ali kako su se vremena promenila, funkcionalnost je samo jedan od kriterijuma koje treba ispoštovati kada se uređuje kancelarija.
Moderan kancelarijski prostor jedan je od TOP 5 faktora koji utiču na kandidata za posao prilikom izbora poslodavca. Atraktivno radno okruženje može privući kvalifikovane kadrove i doprineti reputaciji kompanije kao poželjnog mesta za rad.
Radni prostor treba da bude dizajniran na način koji podstiče produktivnost, kreativnost i dobrobit zaposlenih. Ergonomski dizajnirani prostori koji uključuju udobne stolice, prilagodljive radne površine i dobru rasvetu, pomažu zaposlenima da se osećaju udobno i fokusirano tokom radnog dana. Otvoreni koncepti (open space), zajednički prostori za sastanke, kao i umetnički elementi, generalno inpirišu timove da kreativno razmišljaju i dolaze do novih ideja. Takvo okruženje doprinosi i boljoj saradnji među zaposlenima u kompaniji.
Pošto je stres prisutan u gotovo svim poslovima, poslodavci sve više razmišljaju u pravcu kako da kod njihovih zaposlednih ne dođe do tzv. burn out sindroma. Prisustvo prirodnog svetla, prostori za opuštanje, kao i zelenilo unutar kancelarije, smanjuju nivo stresa i povećavaju opštu dobrobit zaposlenih.
Kompanije koje prate najnovije trendove brže će se prilagoditi novim zahtevima tržišta i ostati konkurentne. Stoga, ulaganje u modernizaciju kancelarijskog prostora može biti ključno za dugoročni uspeh.
Koje su najbolje boje za zidove u kancelariji i zašto
Kada uređujete kancelarijski prostor, izbor boja za zidove je od izuzetnog značaja. Nije dovoljno samo posetiti farbare i tražiti belu poludisperziju, već je važno proučiti prostor i analizirati kako koja boja utiče na psihu ljudi.
Neutralne boje su popularan izbor za kancelarijski prostor, jer su prilagodljive i neupadljive. Bela boja daje osećaj prostranosti i čistoće, dok sive nijanse mogu dodati ozbiljnost i profesionalnost. Bež boja stvara toplu i prijatnu atmosferu, a istovremeno deluje neutralno i umirujuće.
Plava boja često se povezuje sa smirenošću, produktivnošću i koncentracijom. Psihilozi tvrde da nijanse plave umanjuju nivo stresa, zato je poželjno imati bar neki deo zida u kancelariji okrečen u ovu boju.
Za bolju koncentraciju zaposlenih, savet je da koristite zelenu boju, dok upotreba svetlih nijansi žute može uneti vedrinu i pozitivnost u radni prostor.
Moderni kancelarijski prostori sve više podležu trendu grigio, odnosno kombinaciji plave i sive boje na zidovima. Ova kombinacija spaja ozbiljnost sive sa smirenošću plave, stvarajući elegantnu i prefinjenu atmosferu.
Kako dekorisati kancelarijski prostor
Kada radite dekoraciju kancelarije, treba voditi računa o brojnim elementima.
Dodavanje biljaka u kancelarijski prostor može osvežiti atmosferu, poboljšati kvalitet vazduha i smanjiti stres. Preporučljivo je da izaberete biljke kao što su sukulenti, kaktusi ili druge koje ne zahtevaju puno održavanja.
Ukoliko želite da napravite gostoljubivu atmosferu, nabavite jastučiće, prekrivače i tepihe. Postavite umetničke radove, citate ili fotografije na zidove i odmah će odisati toplinom.
Kako bi radni prostor izgledao uredno, nemojte dopustiti da se kablovi razvlače na sve strane ili da stolovi deluju neuredno prepuni papira i razbacanih olovki. Nabavite organizatore za kablove, stalke za olovke i dokumenta, registratore u bojama firme.
Poslodavci često prepuštaju zaposlenima da urede svoj radni prostor na način koji njih čini srećnim. Dodavanje ličnih predmeta, fotografija ili suvenira, doprinosi osećaju pripadnosti kompaniji i motiviše zaposlene da se osećaju kao deo tima.