Vaše simpatije, antipatije, perspektive i očekivanja nesumljivo se menjaju tokom vremena – i iako možda ne shvatate zašto, menja se i vaše telo!
Razumevanje kako faze života utiču na žensko telo može vam pomoći da razumete i prilagodite svoju welness rutinu sa godinama. Takođe, može vam pomoći da cenite ono što ostaje isto: važnost brige o svom telu, umu i duhu tokom svakog trenutka životnog putovanja.
Postepeno povećanje telesne težine
Telo se sastoji iz nekoliko komponenti: pre svega kostiju, mišića, masti i vode. Promene u telesnom sastavu se dešavaju kako vreme odmiče.
Generalno, količina masti koja se nalazi u telu raste iz godine u godinu, dok se mišićna masa, nemasno tkivo i gustina kostiju smanjuju. Ukupna telesna voda će se takođe smanjivati. Ove promene uzrokuju vidljive manifestacije fizički na telu, ali i psihičke – kako se osećamo povodom tih promena.
Povećanje telesne masti kod žena počinje postepeno nakon 30-te godine i nastavlja se do otprilike 65-te. Prekomerna težina ima tendenciju da se taloži na kukovima i butinama žena od puberteta do menopauze. Nakon toga, veća je verovatnoća da će višak kilograma biti nezdrava masnoća na stomaku, što je povezano sa povećanim rizikom od srčanih oboljenja i dijabetesa.
Zdrava ishrana i vežbanje za kontrolu telesne težine uvek su bitni, ali su posebno važni sa godinama.
Reproduktivni organi
Efekti starenja na nivo polnih hormona su očigledniji kod žena nego kod muškaraca. Kod žena, većina ovih efekata povezano je sa menopauzom, kada se nivo ženskih hormona (naročito estrogena) dramatično smanjuje, menstruacija prestaje trajno i trudnoća nije više moguća.
Vaše seksualno, reproduktivno i urinarno zdravlje zavisi od jakih mišića i ligamenata koji podržavaju vaše karlično dno. Porođaj, histerektomija i menopauza mogu izazvati promene, kao što je prolaps karličnih organa, kada karlični organi iskliznu sa mesta, i urinarna inkontinencija, nemogućnost kontrole mokrenja. U ovim slučajevima je potrebno da se uradi ultrazvuk male karlice i abdomena. Na osnovu ove jednostavne i bezbolne dijagnostičke metode lekar specijalista će utvrditi da li postoje razlozi za brigu kada se pojave neki od navedenih simptoma.
Zapravo, redovnim preventivnim pregledima kod ginekologa i urologa možete rešiti i preduprediti mnoge zdravstvene probleme. Takođe možete pokušati da održite čvrstoću dna karlice raznim vežbama. Osnovne su Kegelove vežbe.
Smanjenje nivoa ženskih hormona dovodi do smanjenja jajnika i materice. Tkiva vagine postaju tanja, suva i manje elastična. U teškim slučajevima ove promene mogu dovesti do svraba, krvarenja i bola tokom odnosa. Međutim, za većinu žena starenje ne umanjuje u velikoj meri uživanje u seksualnoj aktivnosti.
Kosti i zglobovi
Od puberteta do otprilike 30 godina, ženske kosti dobijaju na gustini, posebno ako se redovno vežba i jede zdrava hrana bogata vitaminom D i kalcijumom. Nakon otprilike, 35 godina, kako nivo hormona počinje da se menja, tako i gustina kostiju počinje da se smanjuje. Taj proces se značajno ubrzava nakon menopauze, jer se proizvodi manje estrogena. Kosti postaju manje guste delom i zbog toga što telo apsorbuje manje kalcijuma iz hrane. Takođe, nivo vitamina D, koji pomaže telu da koristi kalcijum, blago se smanjuje.
Zdrav način života, uključujući vežbe sa opterećenjem, poput hodanja i treninga snage, može vam pomoči da kosti ostanu jake pre i posle menopauze.
Nacionalna fondacija za osteoporozu preporučuje ženama da se podvrgnu pregledu gustine kostiju u dobi od 65 godina. Mada, poželjno je ovaj pregled obaviti i ranije, već sa navršenih 50 godina, jer već tada rizik za razvoj ove bolesti je 50%.
Hrskavica koja oblaže zglobove ima tendenciju da se tanji, delimično zbog istrošenosti višegodišnjim kretanjem. Površine zgloba možda neće kliziti jedna preko druge kao nekada, a zglob može biti malo podložniji povredama. Oštećenje hrskavice zbog doživotne upotrebe zglobova ili ponovljenih povreda često dovodi do osteoartritisa, koji je jedan od najčešćih poremećaja kasnijeg života.
Srce
Estrogen pomaže u očuvanju fleksibilnosti zidova arterija i može poboljšati nivo HDL (dobrog) holesterola, dok održava LDL (loš) holesterol pod kontrolom. Takođe štiti od nakupljanja masnoće na stomaku, koja može povećati rizik od srčanog udara.
Nakon menopauze, kad nivo estrogena opada, stope srčanih oboljenja kod žena postaju dva do tri puta veće. Više od 75% žena starosti od 40 do 60 godina ima jedan ili više faktora rizika za koronarnu bolest. Ali žene koje se zdravo hrane, redovno vežbaju i ne puše, imaju 80% manje šanse da razviju srčane bolesti od žena koje to ne čine.
Grudi
Ženske grudi se polako menjaju nakon puberteta. Tokom trudnoće, dojke nabreknu, jer sistem mlečnih kanala raste kako bi se omogućilo dojenje bebe. Tokom menopauze, kako nivo estrogena opada, dojke se ponovo menjaju, postaju manje pune i manje elastične, što može dovesti do “opuštanja”. Povećava se i rizik od raka dojke.
Dok je šansa 30-godišnje žene da dobije rak dojke u narednih 10 godina 1 prema 227, desetogodišnji rizik 60-godišnje žene je 1 prema 28!
Genetika ipak igra važnu ulogu kod raka dojke, ali možete smanjiti rizik oržavanjem zdrave telesne težine, redovnim vežbanjem, smanjenjem konzumiranja alkohola, i ako uzimate zamensku hormonsku terapiju propisanu od doktora.
Što se tiče mamograma, sve žene od 50 i više godina trebale bi da dobiju po jedan pregled svake godine.
Koža
Žene zadržavaju optimalnu debljinu kože do nekih 50 godina života. Nakon toga, koža postaje tanja, manje elastična i suva, a bore postaju sve izraženije. Međutim, izlaganje sunčevoj svetlosti tokom godina u velikoj meri doprinosi stvaranju bora, čini kožu hrapavom i doprinosi pojavi tamnijih mrlja na koži.
Koža se delimično menja zato što starenjem, telo proizvodi manje kolagena (čvrsto vlaknasto tkivo koje kožu čini jakom) i elastina (koji kožu čini fleksibilnom).
Masni sloj ispod kože se razređuje. Ovaj sloj deluje kao jastuk za kožu, pomažući joj u zaštiti i podršci. Masni sloj takođe pomaže u očuvanju telesne toplote. Kada se sloj stanji, veća je verovatnoća da će se bore razviti, a tolerancija na hladnoću se smanjuje.
Broj ćelija koje proizvode pigment (melanociti) se smanjuje. Kao rezultat toga, koža ima manju zaštitu od ultraljubičastog (UV) zračenja, poput sunčeve svetlosti. Velike smeđe mrlje (staračke pege) razvijaju se na koži koja je bila izložena sunčevoj svetlosti.
Kosa
Pojava sedih vlasi verovatno će početi u tridesetim godinama života, mada se neke žene s tim sretnu i ranije (u zavisnosti od genetike). Takođe, kako starite vaša kosa postaje tanja i raste sporije. Skoro svi s vremenom doživljavaju opadanje kose, posebno nakon 50-te godine. Ćelavost kod žena, stanje povezano sa hormonima, obično počinje proređivanjem središnjeg dela kose koje se postepeno širi na temenu glave.
Bez obzira na vaše godine i stanje vaše kose, možete poboljšati njeno zdravlje tako što ćete izbegavati jake hemikalije i koristiti prirodne proizvode koji su dovoljno nežni prema vašoj kosi.
Životne faze svake žene
Životne faze žena zasnovane su na reproduktivnom ciklusu, počevši od puberteta i prve menstruacije pa do menopauze.
Žensko telo u pubertetu
Pubertet uključuje niz hormonski usmerenih promena u telu i mozgu devojčice. Iako mnogi misle da je pubertet događaj obeležen prvom menstruacijom, izraz se u stvari odnosi na čitav razvojni niz koji dovodi do seksualne i reproduktivne zrelosti.
Njegovi fizički znaci uključuju ubrzani rast, razvoj dojki, rast stidnih i pazušnih dlaka, i miris tela koji nastaje aktivacijom apokrinih žlezda u tim područjima. Prva menstruacija se javlja pri kraju ovog procesa. Ceo ovaj napredak obično traje oko četiri i po godine, iako neke devojke kroz to prolaze brže ili sporije od drugih (u rasponu od jedne pa do šest godina).
Žensko telo u 20-tim godinama
Kao mlada žena, vaše telo nastavlja da raste i da sazreva. Obično tokom ovog perioda dostignete svoji najveću fizičku sposobnost.
Fizičke promene uključuju:
- Maksimalna koštana masa. Vaše telo dostiže vrhunac koštane mase u dvadesetim godinama.
- Maksimalna snaga mišića. Kao i kod muškaraca, vaši mišići su najači u ovim godinama.
- Redovni menstrualni periodi. Vaš nivo estrogena dostiže vrhunac sredinom ili u kasnim 20-tim godinama, uzrokujući predvidljive periode.
Žensko telo u 30-tim godinama
Starost je pokazatelj zrelosti, ali to takođe znači da će vaše telo verovatno proći kroz nekoliko promena. Kad napunite 30 godina, mnogo toga se menja. Prvo, dobijate emocionalnu zrelost i bolje razumete stvari. Na fizičkom planu , priča je malo drugačija. Vaše telo prolazi kroz transformaciju, i ponekad je to promena na gore. Ali ako ste svesni tih promena, na mnoge možete uticati, i umanjiti njihove efekte.
Sredinom ili krajem 30-tih godina počinje period koji se naziva perimenopauza. Nepravilan nivo estrogena uzrokuje određene fizičke promene:
- Smanjenje koštane mase
- Smanjenje mišićne mase
- Postepeno povećanje telesne mase. U 30-tim godinama više pažnje počinjemo da posvećujemo izgledu našeg tela, jer više nije tako savršeno. Celulit postaje vidljiviji, kao i masne naslage na stomaku i bokovima. Ako želiš noge bez celulita, moraš obratiti pažnju na par stvari, redovno vežbanje, dovoljno tečnosti i upotreba efikasne anticelulit kreme ili gela.
- Promena kože. Kako vaša koža gubi elastičnost, mogu se razviti bore i opuštena koža. Vašoj koži će trebati više vremena da se oporavi, bilo da je problem suva koža ili opekotine od sunca, zato vodite računa o pravilnoj rutini nege kože.
- Pojava sedih vlasi.
- Nederovni menstrualni periodi. Od kasnih 30-tih menstuacija postaje sve ređa. Vaša plodnost se takođe smanjuje. Važno je znati da biološki sat otkucava i možda će vam biti teže roditi dete u kasnim 30-tim godinama, posebno zbog promena u hormonskom ciklusu.
- Hormonske promene, depresija ili drugi poremećaji mentalnog zdravlja
Žensko telo u 40-tim godinama
U vašim ranim četrdesetim godinama fizičke promene iz prethodne decenije se nastavljaju. Ali do kasnih 40-tih, vaše telo će početi da ulazi u menopauzu. Menopauza izaziva promene kao što su:
- Brži gubitak gustine kostiju.
- Smanjenje visine. Kao i muškarci i žene gube visinu jer se diskovi između njihovih pršljenova smanjuju.
- Dobijanje na težini. Vaše telo menja način na koji koristi energiju, što vas čini sklonijim povećanju telesne težine.
- Neredovne menstruacije ili izostanak menstruacije. Kako vaše telo proizvodi manje estrogena, vaše menstruacije postaju još nepravilnije. Menstruacija će vam verovatno prestati do ranih 50-tih.
Iako ne možete izbeći promene koje dolaze sa starenjem, možete se pripremiti za njih.
Ključno je da se zdrave navike upražnjavaju tokom celog života:
- Ostati aktivan – redovno vežbajte
- Hranite se zdravo
- Lečite hronične bolesti ako ih imate
- Odlazite na redovne zdravstvene preglede.