Ovaj tekst započećemo izrekom koja zaista verno odslikava današnju temu. „Put od hiljadu milja počinje prvim korakom“. Ako želite da svoj blog vodite stručno i profesionalno prvi korak je zakup hostinga i domena za vaš budući projekat u vidu bloga.
Uzećemo zdravo za gotovo da već znate o čemu ćete pisati, i da oko toga nemate dileme, ostaje vam da za svoj blog izaberete neko zvučno i za pamćenje lako ime. Ovo je možda najveća prepreka koju morate preskočiti na samom početku. Verovatno imate ideju kako biste nazvali vaš blog, međutim morate imati na umu da su uglavnom svi dobri, logični i zvučni domeni već zauzeti. U slučaju da želite da vaš blog u imenu sadrži samo jednu reč bukvalno se suočavate sa nemogućom misijom.
Kako odabrati ime za svoj blog
Ime bloga (domena) mora da odslikava sadržinu vašeg sajta. Kada odlučujete o nazivu imajte u vidu da ime mora biti praktično, lako za pamćenje, kratko, da se lako izgovara, da ne sadrži u sebi slova sa kvačicama, poput č,ć,š itd. Domeni su osim našeg ćiriličnog .срб domena na engleskom jeziku tako da će naziv izgubiti smisao ako u njemu stoje ovi karakteri. Škola će postati skola, kuća, kuca i td… Priznaćete nije lagan posao. Međutim imate sreću jer ste rođeni na Balkanu, jezik kojim govorite pun je sinonima tako da je izbor kombinacija prilično neograničen.
Nemojte bežati ni od previše običnih i uobičajnih reči, setite se da najveći brendovi današnjice imaju najobičnije nazive, Apple, Amazon… Ponekad je manje u stvari više.
Koristite Google kada prebirate po zanimljivim rečima. Rečnik Vujaklija je takođe zanimljiva alatka. Uložite nešto vremena, napravite u svesci spisak potencijalnih izraza i probajte da napravite najbolju moguću kombinaciju.
Za proveru dostupnosti određenog domena postoji mnogo servisa, mi koristimo Namechk. Jednostavno ukucate željeno ime ili frazu, servis proveri dostupnost i zelenom bojom obeleži ekstenzije koje su dostupne za zadato ime. Na sajtovima hosting provajdera takođe postoje aplikacije preko kojih se može proveriti dostupnost određenih domena.
TEHNIČKA PRAVILA: „Ime domena može sadržati cifre (0-9), slova engleskog alfabeta (a-z) i crticu(-). Što se dužine tiže ne sme biti kraća od 2, a ni duža od 63 znaka.“
Nemojte žuriti, kada jednom zakupite domen, to je to. Svaka naknadna odluka za promenom na već izgrađenom blogu rezultiraće gubitkom publike koju ste već možda privukli.
Zašto bi ime bloga trebalo da bude kratko
Pored lakog pamćenja postoji i mnogo važniji razlog zašto je kratko ime bolje. Ime sajta obično je deo naslova vaših postova na WordPress blogu.
Tipičan format naslova bloga je sledeći:
„Optimizovan naslov posta na blogu | Ime vašeg bloga”
Problem verovatno možete videti ovde. Što je duže ime vašeg bloga, manje prostora imate za optimizaciju naslova bloga, što može negativno uticati na vaše SEO napore.
Dakle, iskoristite svoju kreativnost da biste pronašli to kratko i dopadljivo ime bloga!
NAPOMENA: U slučaju da baš želite duže ime za svoj blog postoji opcija da se ime ne prikazuje u naslovu svakog posta.
Šta se dešava ukoliko želite da promenite ime bloga
Ako promenite ime bloga, najverovatnije ćete morati da promenite i ime domena. Promena imena domena vrlo je rizično, jer može dovesti do ozbiljnog organskog gubitka saobraćaja. To znači da ćete morati da primenite sve potrebne korake kako bi Google i drugi pretraživači i dalje voleli vaš (novi) blog jednako kao i prethodni. Znači da u smislu rangiranja morate početi iznova.
Neki kanali društvenih medija ne dozvoljavaju vam da premeštate sledbenike, i u tom služaju moraćete iznova da gradite publiku. Šta ako ste već imali 1000 lajkova na Facebook-u? Zaista ne želite da izgubite tu moć društvenih medija.
Zato treba dobro izvagati i kada jednom odlučite neka to bude trajno. Odvojite onoliko vremena koliko vam je potrebno pri odabiru kreativnog i dobrog imena bloga.
Gde zakupiti domen?
Domen nije stavka koja iziskuje puno novca, cena, primera radi .com domena iznosi nešto više od 1000 dinara na godišnjem nivou. Željeni domen možete zakupiti kod bukvalno svakog hosting provajdera, zajedno sa hosting paketom ili potpuno odvojeno. Ovo znači da hosting i domen ne moraju nužno biti kod istog provajdera, mada je praktičnije. Domen možete zakupiti na jednu ili više godina, generalno period zakupa može uticati i na rangiranje vašeg bloga u pretraživačima, tako da je naš savet da domen odmah zakupite na dve ili više godina.
Možete zakupiti i „polovan“ domen
Domeni su kao vino, što su stariji sve više vrede. Nov domen je prazna knjiga i mora mnogo da se radi na podizanju rejtinga, da su ulaže u tekstove u optimizaciju samog sajta, da se ulaže u backlinkove (linkovi na drugim sajtovim upućeni ka vašem blogu) da bi se vremenom izgradio neki rejting. Međutim, postoji prečica, možete zakupiti „polovan“ domen i iskoristiti njegov aktuelni rejting. Svakog dana „pusti se niz vodu“ brdo dobrih domena u koje je već uloženo dosta ali su njihovi vlasnici odustali iz najrazličitijih razloga. Jedan od servisa gde možete zakupiti domen koji je istekao je ExpiredDomains. Na ovom sajtu može se videti između ostalog koliko je domen star i koliko ima backlinkova ka sebi.
Prilikom kupovine isteklih domena treba biti obazriv da sa sobom ne vuku neku negativnu istoriju.