Curriculum vitae ili skraćeno CV je radna biografija u kojoj ukratko navodimo najbitnije stvari koje želimo da poslodavac sazna o nama. To su prvenstveno lični podaci, formalno i neformalno obrazovanje, edukacije, radno iskustvo, kao i veštine koje posedujemo. Važno je da napišete nešto o iskustvu koje imate, a koje je u vezi sa poslom za koji aplicirate. Prilikom svakog konkursa na koji se javite neophodno je priložiti CV. Osim vizuelnog efekta, vaš CV mora da bude gramatički potpuno ispravan. Ukoliko vam je potreban CV na stranom jeziku, najbolje bi bilo da ga prevede stručno lice. Poželjno je da stavite jasno vidljivu fotografiju, koju ćete brižljivo odabrati.
U nastavku teksta vam donosimo neke smernice koje će vam koristiti prilikom pisanja CV-ja.
Koju poruku CV treba da pošalje potencijalnom poslodavcu?
Cilj radne biografije je da u najboljem svetlu predstavi sve ono što ste radili u prethodnom periodu, stepen obrazovanja i ličnog usavršavanja, vaše veštine i interesovanja. Prilagodite svoj CV poslu za koji aplicirate, ali nemojte preterivati ili izmišljati. Važno je da budete koncizni i jasni. Ne zaboravite da je CV prvi kontakt koji će potencijalni poslodavac imati sa vama, tako da je veoma važno kakav utisak ćete ostaviti. Optimalna dužina radne biografije je jedna stranica formata A4. Ni u kom slučaju nemojte pisati roman i dodavati nepotrebne ili neistinite stvari. Imajte na umu da ste verovatno jedan od mnogih kandidata koji aplicira na to radno mesto, pa se potrudite da vaš CV ostavi snažan utisak na poslodavca ili menadžera. Poruke koje treba da pošaljete moraju biti istovremeno jasne ali i nenametljive. Svakako kroz CV morate pokazati profesionalnost, preciznost, pismenost i dostupnost.
Šta obavezno treba da sadrži CV
Biografija je nešto što treba da se nađe na samom početku CV-ja. Najpre napravite dobru strukturu, a zatim unesite sledeće podatke:
Lične podatke: Ime i prezime, kontakt telefon, e-mail, mesto prebivališta, datum rođenja.
Radno iskustvo: Pišite od najnovijeg ka najstarijem i obavezno navedite naziv firme, poziciju na kojoj ste radili, vremenski period, kao i zadatke koje ste obavljali.
Nemojte pisati opširno, već napišite samo ono što je u vezi sa poslom za koji aplicirate. Ukoliko nemate radnog iskustva, navedite projekte u kojima ste učestvovali kao i volonterske aktivnosti.
Obrazovanje: Naziv i mesto obrazovne ustanove, godina kada ste upisali i kada ste završili, kao i zvanje koje ste stekli.
Obuke i kursevi: Navedite naziv kursa ili obuke, kao i vreme održavanja.
Veštine: Ovde obavezno treba navesti poznavanje rada na računaru, poznavanje posebnih programa, kao i nivo poznavanja: početni, srednji, napredni.
Strani jezik: navedite strani jezik koji govorite, kao i nivo znanja koji posedujete. Hobi i lične osobine: Ovo nije od presudne važnosti, ali bilo bi dobro da i to napišete, jer na taj način potencijalni poslodavac može saznati vaše interesne sfere.
Dobro razmislite koje osobine su važne za poziciju za koju aplicirate i trudite se da svoje osobine prilagodite tome. Najčešće tražene osobine su: istrajnost, odgovornost, elokventnost, komunikativnost, analitičnost i sklonost ka timskom radu.
Društvene mreže: U zavisnosti od posla za koji aplicirate, poželjno je da stavite link poslovne društvene mreže (LinkedIn) u svoj CV.
Ukoliko zainteresujete poslodavca, verovatno će pretražiti vaše profile na društvenim mrežama (social media), tako da nemojte stavljati link do svog Facebook profila ili Instagrama.
Šta ako vam treba CV na stranom jeziku?
Ukoliko se za posao za koji aplicirate traži biografija na stranom jeziku, naš savet je da to umesto vas uradi prevodilačka agencija. Vaš zadatak je da što bolje napišete CV na maternjem jeziku, a potom prepustite profesionalcu da prevede. S obzirom na to da je CV neki vid zvaničnog dokumenta, važno je da bude stilski potpuno ispravan. Ne dozvolite da zbog nesavršenih reči ili gramatičkih grešaka ostavite loš utisak i budete odbijeni već u prvom krugu.
Odaberite adekvatnu fotografiju za svoj CV
Kada ste sve dobro dizajnirali i struktuirali, potrebno je da dodate fotografiju, jer CV bez fotografije nema baš dobru prolaznost. Vizuelni efekat je veoma važan tako da to morate imati u vidu. Dobra fotografija za CV je ona koja je jasno vidljiva. Fotografija na kojoj se jasno vidi vaše lice, jednobojna pozadina i pristojnost u svakom pogledu, jeste idealna. Izbegavajte selfije, fotografiju cele figure kao i sečene fotografije na kojima ste sa drugim ljudima.
Uz CV obavezno pošaljite i motivaciono pismo
Propratno ili motivaciono pismo bi uvek trebalo da dostavite uz CV, jer na taj način odajete utisak nekoga ko se zaista potrudio, a potencijalnom poslodavcu nenametljivo dajete do znanja zašto treba baš vas da izabere. Obavezno napišite naziv kompanije i poziciju za koju konkurišete. Ne zaboravite ime i prezime, kontakt telefon i e-mail. U propratnom pismu je bitno da navedete zašto želite da budete deo tog kolektiva i zašto smatrate da ste prava osoba za traženu poziciju. Takođe napišite koji su vaši motivi za uspeh i šta je to što možete da ponudite.
Nadamo se da će vam ove smernice koristiti prilikom pisanja CV-ja. Važno je samo da se pridržavate datih uputstava i da sa što manje reči istaknete svoje najvažnije osobine.