Svi imaju periode kada osećaju više ili manje samopouzdanja u sebi. To je potpuno normalno kod svih ljudi, međutim, jako je važno umeti povratiti izgubljeno samopouzdanje.
Ukoliko vas zanima kako izgraditi pravo i trajno samopouzdanje, kao i kako ono utiče na sve aspekte života, u nastavku teksta donosimo odgovore na ova pitanja i savete.
Šta je samopouzdanje?
Samopouzdanje je mišljenje koje svako ima o sebi. Ovo podrazumeva način na koji vidite i vrednujete sebe. Ono je deo čovekove suštine.
Kada imate zdravu količinu samopouzdanja, generalno pozitivno razmišljate o sebi. Samim tim lakše prevazilazite sve probleme u životu.
Uz manjak samopouzdanja, javljaju se i negativne misli i samokritika. Takođe, teže i neuspešnije rešavate sve prepreke na koje nailazite.
Kako samopouzdanje utiče na sve aspekte života?
Samopouzdanje je važan deo čovekovog fizičkog i mentalnog zdravlja. Utiče na sve aspekte života – od međuljudskih odnosa koje stvarate, do obavljanja bilo kojih aktivnosti uspešno, bilo da su one školske ili poslovne.
Osobe koje imaju nisko samopouzdanje mogu izbegavati ostvarivanje bliskih kontakata sa drugim ljudima. Otvaranje drugim osobama smatraju kao veoma rizičan i opasan korak. Zbog toga često pribegavaju odbrambenom mehanizmu koji podrazumeva udaljavanje od bliskih osoba.
Sa druge strane, isto tako njihov mehanizam može biti potpuno suprotan ovome i podrazumevati da se oni doslovno “lepe za druge osobe”. To se dešava kada osobe sa niskim samopouzdanjem svoju vrednost počnu da posmatraju kroz druge ljude.
Pored interpersonalnih odnosa, samopouzdanje utiče i na odnos prema životnim situacijama i izazovima. Bilo da se radi o višku ili manjku samopouzdanja, svi doživljavaju neuspehe, probleme, bolne situacije i greške.
Oni sa visokim nivoom samopouzdanja će iz svojih grešaka nešto naučiti, a ni jedan neuspeh neće poistovetiti sa sopstvenom vrednosti. Sa druge strane, oni kojima nedostaje samopouzdanje će svaki poraz shvatiti kao signal da se još više povuku i zatvore u sebe.
Kako izgraditi trajno samopouzdanje?
Sada kada shvatamo značaj samopouzdanja, vreme je da razumemo i kako ga izgraditi. Svako to može uspešno uraditi, isključivo radom na sebi i strategijama koje pomažu u građenju zdravog nivoa samopoudanja.
Upoznajte i prihvatite sebe
Krenite sa upoznavanjem sebe. Otkrijte ko ste, šta vam se dopada, a šta ne. Koja su vaša interesovanja i koje talente posedujete. Nakon što dođete do tih odgovora – istinski prihvatite sebe. Prihvatite sve svoje vrline i mane, sve što vas čini osobom kakva jeste.
Ostavite iza sebe svako samosažaljenje i nipodištavanje i krenite dalje sa ovom novom, boljom verzijom sebe. Ukoliko je potrebno, stanite ispred ogledala i razgovarajte sa sobom naglas. To je jedan od najefikasnijih načina da započnete ovaj ceo proces.
Prestanite da upoređujete sebe sa drugima i da mislite da niste dovoljni, takvi kakvi ste.
Izgledajte samouvereno i uvek sređeno
Ponašajte se i izgledajte samouvereno čak i kada to niste. Ako hodate ili sedite, budite uspravni i odlučni. Ukoliko vodite razgovor sa nekim, gledajte sagovornika u oči i zauzmite čvrst stav.
Budite negovani i sređeni i uvek izgledajte fizički lepo. Oni koji su zadovoljni svojim izgledom će uvek imati više samopouzdanja. Ovo podrazumeva vođenje računa o higijeni i oblačenju, koje uvek treba da bude u maniru u kom ćete se najbolje osećati.
Radite na sebi konstantno
Rad na sebi je jako važan deo procesa vraćanja samopouzdanja. On treba da postoji konstantno, o kom god tipu rada na sebi da je reč.
Ukoliko već niste, pronađite nešto u čemu ste dobri, bilo da je to učenje novog jezika, kuvanje, pevanje, igranje ili bilo šta drugo. Kada shvatite u čemu ste dobri i u čemu uživate, ne prestajte da radite na tome.
Nadograđujte svoje znanje, čitajte knjige, edukujte se. Uz to, bavite se i fizičkom aktivnosti, koja će imati pozitivne efekte i na vaše fizičko i na mentalno zdravlje. Postavljajte sebi ciljeve u treninzima i uvećavajte svoje pouzdanje sa svakim njihovim dostizanjem.
Proslavite svaku svoju pobedu
Nagradite sebe za svaku svoju pobedu, koliko god ona bila mala ili velika. Bilo da je vaš cilj bio da uspete da napravite lep ručak ili da budete najuspešniji u svom poslu, svaki put kada se vaš trud isplati, nagradite se.
Kada postavljate svoje ciljeve, trudite se da budete realni. Gledajte da su u skladu sa vašim mogućnostima i vremenom koje imate na raspolaganju, kako ne biste dovodili sebe u velika razočaranja.
Suočite se sa svojim strahovima
Sočavanje sa strahovima i izlazak iz zone komfora nisu nimalo lak proces, ali su ključni za dostizanje zdravog nivoa samopouzdanja.
Budite radoznali i isprobajte nove stvari. Sve što ste mislili da ne možete da uradite – probajte. Najbolji način prevazilaženja manjka samopouzdanja jeste upravo dokaz da vi to možete.
Razbijte svoju ustaljenu svakodnevnu rutinu. U njoj nema prostora da se nauči i iskusi nešto novo, a to je najbolji način da svom egu pokažete da nema potrebe za strahom od bilo čega.
Proces razvijanja i građenja sopstvenog samopouzdanja je dug, ali vredan truda. S obzirom na to koliki uticaj ima na apsolutno sve aspekte života, svi treba hrabo da se odluče da počnu sa radom na sebi. To je jedini način da dostignete svoj pun potencijal.