Održavanje dvorišta može biti prava noćna mora, nezavisno od toga da li posedujete malu bašticu ili veliki zeleni plac – konstantno košenje trave, orezivanje cveća i grmova, sađenje i presađivanje sadnica, zaštita od insekata i skupljanje otpalog lišća su, u zavisnosti od godišnjeg doba, svakodnevne aktivnosti.
Kako biste pametnije utrošili vreme, nužno je da posedujete određene baštenske alate koji će vam istovremeno olakšati i ubrzati posao.
S tim na umu, naredne redove smo posvetili savetima i trikovima za praktično održavanje dvorišta tokom cele godine – stoga pročitajte naš tekst do kraja!
#1 Održavanje dvorišta tokom proleća
Početak proleća nam donosi i prve toplije dane u godini, ali označava i cvetanje naše zasađenje vegetacije. Ukoliko želite da od vašeg dvorišta rekreirate zamišljeno parče raja, ključno je da redovno održavate bujne krošnje i dekorativne biljke.
Redovna i adekvatna briga o našoj vegetaciji je nužna za njen pravilan rast, te je važno da se ona redovno zaliva i potkresuje.
Ukoliko imate stara stabla, čije su grane zrele za rezanje, mudro je investirati u motornu ili električnu lančanu testeru. One su odlične i za sređivanje tzv. žive ograde ili za razgranatije biljke poput magnolije. Za orezivanje cveća, patuljastih stabala ili manjih grmova su dovoljne samo baštenske makaze.
Kako nakon orezivanja uvek ostanu sitne grančice i otpalo lišće, koje je gotovo nemoguće ručno skupiti, razmotrite opciju da investirate u kvalitetan perač pod pritiskom – potražite onaj koji poseduje točkiće za veću mobilnost.
Takođe, nužni aseti ukoliko planirate da imate sadnice voća, povrća ili saksijskog cveća su svakako grabulje, motika, lopata i ašov.
Svi ljubitelji hortikulture će se jednoglasno složiti da sakulenti i saksijsko cveće čine da vaš eksterijer izgleda idilično, te je važno da imate kvalitetno oruđe za rad pri ruci.
Naravno, košenje trave je još jedna aktivnost koju ne možete izbeći tokom proleća, te je kosilica za travu neophodna – ukoliko raspolažete velikom kvadraturom možete se opredeliti za traktor kosilice, a ukoliko imate malu bašticu razmislite i o trimerima za travu.
#2 Sređivanje zelene površine tokom letnjih dana
Letnja sezona neretko donosi vrele dane i suše, pa ukoliko želite da kreirate i održavate vašu oazu mira, ključno je da investirate u dobar sistem navodnjavanja.
Prskalice i creva za zalivanje su izvrsni za organizaciju sistema navodnjavanja jer ravnomerno navlažuju zemljište, a eksperti sugerišu da se odlučite za podesive prskalice koje se mogu priključiti na crevo – na taj način lakše kontrolišete vreme zalivanja i ujedno je štedljivije rešenje.
Kako većina nas samo želi da se rashladi tokom sparnih dana, bazeni za dvorište su postali vrlo popularna opcija prilikom renoviranje kuće i dvorišta. Oprema za održavanje bazena podrazumeva adekvatne filterske pumpe, usisivače za čišćenje dna, mreže za čišćenje površina i plutajući hlor zarad dezinfekcije vode.
Procena količine hlora prema zapremini bazena treba da se kreće u rasponu od 0.3 ml/L do 0.6 ml/L. Optimalna pH vrednost vode treba da bude između 7.2 i 7.8.
#3 Uređenje dvorišta tokom jeseni
Tokom jeseni nas čeka mnogo posla – čišćenje otpalog lišća, grančica i nataložene prašine koja zna da se rasprši zbog vetra i padavina.
Stoga je idealno da nabavite usisivač lišća. Ovaj baštenski alat je savršen za sakupljanje svih ostataka koje je nemoguće skupiti grabuljama ili metlom. Prilikom biranja usisivača, možete razmotriti 2 opcije – motorne ili električne usisivače za lišće.
Prva opcija se odnosi na uređaj koji radi na benzin i generalno je brži od električnog, ali i dosta bučniji. Druga opcija je znatno tiše rešenje, te je bolji izbor ukoliko imate starije komšije ili manju decu. Uz to, oni ne zagađuje okolinu i bolji su za ekologiju.
#4 Održavanje dvorišta tokom zimskih dana
Zimska sezona povlači sa sobom i čišćenje snega i ledenica, te je adekvatna oprema ovde ključna.
Lopata za čišćenje snega sa širim dimenzijama je neophodni alat za efikasnije uklanjanje snežnog pokrivača, dok je uska ili špicasta lopata bolja za razbijanje ledenica.
Ukoliko imate veliku parcelu, možete razmisliti i o nabavljanju tzv. čistača za snega ili omanjih grtalica za kućnu upotrebu. Njihova veličina će isključivo zavisiti od vaših individualnih potreba. One se razlikuju prema tipu motora, zapremini, snazi, kao i po dubini i širini radne freze.
Pojednostavljeno, što je vaše dvorište veće, nužno je i da širina i dubina freze bude veća.
Naravno, potrebno je i da nosite određenu zaštitnu opremu tokom rada napolju, kao što su nepromočive čizme i rukavice otporne na hladnoću.
Nadamo se da vam je tekst bio koristan, koliko i poučan, te da smo vam pružili sve neophodne i relevantne informacije kako biste bez muke uredili dvorište i uživali u njegovim čarima tokom cele godine – Srećno!