Moderne mašine za pranje veša dolaze sa velikim brojem ciklusa pranja za različitu vrstu garderobe na različitim temperaturama. Ipak, jedan od ciklusa koji se u domaćinstvima najviše koristi jeste program za brzo pranje. Iako je možda najlakše upotrebljavati ga svaki put kada perete veš, to ne bi trebalo da vam bude navika.
Danas pranje i sušenje veša ne predstavlja jedan od većih kućnih poslova, ali ljudi ipak često žele da što brže završe sa pranjem pa uključuju ciklus brzog pranja. Evo nekoliko saveta kada bi trebalo koristiti ovaj program a kada ne.
#1 Perite slabo zaprljanu odeću
Ako želite samo da “osvežite” odeću ili da properete lako zaprljani veš onda je ciklus brzog pranja apsolutno prihvatljiva opcija. Brzo pranje neće očistiti jako zaprljanu odeću, kao što bi to bio slučaj ako biste uključili ciklus pranja koji je potpun na 600C ili 900C.
Štaviše, pojedini uređaji poznatih brendova kao što su LG kombinovane mašine za veš imaju i program osvežavanja parom, koji često može pomoći kada je odeća baš malo zaprljana i jednostavno želite samo da je osvežite.
Sa druge strane, ako veš mašinu uključite na brzo pranje sigurno je da ovim programom neće uspeti da skinete tvrdokorne mrlje i jako zaprljane odevne predmete. Takođe, ovaj program pranja ne zagreva vodu na temperaturu veću od 400C, tako da nemojte očekivati da ćete na taj način ubiti viruse i bakterije.
#2 Koristite program brzog pranja kada perete samo par odevnih predmeta
Iako mnoge mašine imaju opciju pranja kada ih punite samo do pola, ponekad je bolje iskoristiti brzo pranje u slučaju da imate svega par odevnih predmeta da operete. Ne zaboravite da polovično punjenje veš mašine nije energetski efikasno i da će vas tako generalno gledano pranje više koštati.
Takođe, neki proizvođači mašina za pranje veša u svojim uputstvima preporučuju da kada je u pitanju ciklus brzog pranja ne punite bubanj maksimalno. Ako prepunite uređaj može vam se dogoditi da imate nedovoljno dobro opranu odeću. Razlog tome je, osim veće količine odeće, i to što program brzog pranja koristi manje vode i kraće vreme pranja.
#3 Koristite ciklus brzog pranja ako ste u žurbi
Izbegavajte da stalno koristite ciklus brzog pranja, ali ako žurite na posao, sastanak ili da se vidite sa prijateljima, možete ga uključiti i na brzinu oprati i osušiti odeću koja vam je neophodna.
Brzim pranjem možete često dvostruko brže oprati odeću nego drugim progamima, što je odlična opcija ukoliko vam treba čista bluza ili košulja u narednih par sati. Ne zaboravite samo da uračunate i vreme za sušenje veša. Mada kombinovane mašine za pranje i sušenje veša pa i one koje služe samo za sušenje imaju takođe neke programe koji će vam pomoći da brže osušite vašu tek opranu odeću. Ipak, izbegavajte da vam to postane navika i da stalno koristite brzi program pranja.
#4 Koristite brzo pranje ako želite da uštedite energiju, novac i produžite radni vek vašeg uređaja
Sasvim je logično da će se pranjem veša u mašini trošiti mnogo manje energije kada je uključite na brzo pranje nego da ste je pustili da radi sa standardnim ciklusima. Kraće vreme pranja znači da će uređaj koristiti i manje električne energije, a to za posledicu ima i manje novca koji ćete morati da izdvojite kada vam dođe račun za struju.
Takođe, ako kraće perete odeću to znači i da će vaša mašina za pranje veša imati manji broj radnih sati, a to svakako produžava njen životni vek. Naravno, pod uslovom da je koristite po uputstvima proizvođača i da je redovno servisirate ako za to ima potrebe.
Mogućnost brzog pranja odeće izgleda kao odlična ideja, posebno kada se žurite. Međutim, prečesta upotreba ovog ciklusa može za posledicu imati nedovoljno čistu odeću. Zato pratite uputstva proizvođača mašina za pranje i sušenje veša i ove naše savete i vaša odeća će biti uvek sveža i čista.