Kada uspešno instalirate WordPress sajt, rad na njemu je tek započeo. Naime, WordPress sam po sebi poseduje dosta funkcija, ali, za one najnaprednije, potrebno je koristiti odgovarajuće dodatke, tj. plugin-e. U zavisnosti od svojih finansijskih mogućnosti, možete instalirati besplatne ili platiti za premium dodatke. Iako važi pravilo da su ovi drugi unapređeni i često moderniji, u ovom tekstu će vam biti predstavljeni i potpuno beslatni dodaci, koji pružaju širok spektar funkcionalnosti. Ali, za početak, hajde da objasnimo 3 načina za instalaciju WordPress plugin-a.
Postupak instalacije plugin-a
1. Instaliranje uz pomoć pretraživača
U principu, svi načini za instalaciju plugin-a su vrlo jednostavni. A najčešći je putem pretraživača. Ova metoda instalacije se odnosi samo na besplatne dodatke. Prvi korak je prijava u administratorski panel WordPress-a. Nakon što se ulogujete, na svojoj kontrolnoj tabli (dashboard-u), sa leve strane, videćete opciju Plugins (Dodaci). Klikom na njega, a zatim na Add New (Dodaj novi), otvoriće vam se lista raznih dodataka. U polje za pretragu, gore desno, ukucajte onaj koji vam je potreban, prema nazivu ili ključnoj reči. Kada odaberete željeni dodatak, kliknite na dugme Install (Postavi sada), a zatim, dugme Activate (Uključi). Tek tada plugin postaje aktivan na sajtu.
2. Instalacija uz pomoć upload-a
Ova vrsta instalacije je neophodna za premium dodatke. Najpre se plugin preuzme u .zip formatu. Drugi korak je klik na Plugins u meniju sa leve strane i Add New, kao u prvom načinu za instalaciju. A potom kliknete na opciju Choose File, što otvara novu stranicu. Kada odaberete .zip fajl, koji ste prethodno skinuli, klikom na Instal now dovršavate proces instalacije. Ako sve protekne kako treba, na ekranu ćete videti tekst: „Plugin installed succesfully“ (Dodatak je uspešno instaliran). Preostaje vam samo da ga aktivirate na Activate Plugin. Ponekad je potrebna i konfiguracija WordPress plugin-a.
3. Ručno instaliranje, preko FTP-a
Instalacija preko FTP-a je obično potrebna onda kada postoji izvesno ograničenje tokom otpremanja plugin-a. Tako da se on može instalirati na ovaj način, odnosno ručno. Ovaj vid podrazumeva da najpre preuzmete željeni dodatak na računar. Zatim je potrebno da ga raspakujete i povežete se uz pomoć FTP klijenta na hosting nalog. Plugin se potom prebacuje u folder /wp-content/plugins, koji se nalazi u direktorijumu, gde je i vaš sajt. Kada se, nakon toga, ulogujete na administratorski panel svog sajta, u meniju ćete videti i dodatak. Kako biste ga aktivirali, jednostavno kliknite na Activate, i po potrebi ga konfigurišite.
Najkorisniji WordPress plugin-i
WordPress editori
Wodrpress editori se koriste za unos postova i stranica. Možemo ih uporediti sa Word ili OpenOffice uređivanjem. U novijim verzijama WordPress-a klasični uređivač zamenjen je novim, dok se takozvani Classic Editor sada može koristiti jedino instaliranjem istoimenog dodatka. Po broju preuzimanja starog klasičnog editora (u ovom trenutku više od 5 miliona) jasno se može videti zašto je ovaj mnogo jednostavniji dodatak neophodan svakom, a posebno novom korisniku. Gutenberg je značajno poremetio i bezrazložno iskomplikovao čitavu proceduru unosa.
Anti-spam dodatak
Akismet je jedan od najpoznatijih WordPress plugin-a, jer je i najbolji anti-spam dodatak za WordPress. Zahvaljujući njegovom brzom prepoznavanju nepoželjnih komentara, on štiti i vaše korisnike, a i vas same od neželjenih događaja na sajtu.
Poboljšanje performansi i izgleda i ubrzanje sajta
Dodatak AMP je jedan od dragocenih, kada želite da ubrzate svoj sajt. AMP se odnosi na kreiranje nove verzije sajta, prilagođene za mobilne uređaje. Novokreirane stranice se učitavaju brže i troše manje resursa u odnosu na orginalne. On značajno poboljšava performanse stranice, što je od posebne važnosti za kvalitet i doživljaj vašeg sajta, kao i zadržavanje publike. Nakon instalacije ovog plugin-a, možete testirati brzinu svog sajta, uz pomoć platforme PageSpeed Insights.
Svi znamo da su obično slike te koje mogu otežati učitavanje stranica. Pogotovo kada su visoke rezolucije. Zato treba da pristupimo njihovoj optimizaciji na vreme. EWWW Image Optimizer je plugin koji optimizuje fotografije, ne samo onda kada su one već na sajtu, već i prilikom samog njihovog postavljanja. Takođe, Smush image compression je još jedan od dodataka koji je popularan kod korisnika WordPress-a. Obezbeđuje smanjenje veličine slike, bez uticaja na njihov kvalitet. A i WP fastest cache, uz nekoliko izmena, takođe može ubrzati vaš sajt.
Elementor jeste plugin uz pomoć kojeg možete na izuzetno lak način iskoristiti svaki deo prostora na vašoj stranici. Posebno je interesantan za kreiranje početne stranice, jer bez obzira na ograničenja teme možete da pravite raspored prikazivanja kategorija i postova na mestima koja nisu dostupna u okviru vaše teme.
Ako je na vašem sajtu često potrebna najava izvesnih događaja, i želite estetski pogodan kalendar, kao i mogućnost izmene, prema potrebi, instalirajte Events Calendar.
SEO optimizacija
Yoast SEO je WordPress plugin koji pruža mogućnost vrlo funkcionalnog i jednostavnog optimizovanja sajta. A pored toga, ide u korak sa vremenom, odnosno, blagovremeno se ažurira i prati promene Google algoritma. Jedna od najvažnijih funkcija ovog dodatka je da vam pomogne da tekst koji uređujete podesite na način da to odgovara pretraživačima, prevashodno Google-u. Ovaj alat pregleda vaš tekst i u njemu pronalazi SEO slabosti. Kada sve podesite kako treba realno možete očekivati da čitaoci dođu do vašeg teksta.
Zadržavanje publike na sajtu
WordPress related posts predstavlja još jedan od jako poželjnih dodataka. Razlog za to leži u težnji vlasnika sajtova da što duže zadrže svoje čitaoce na portalu. A uz pomoć ovog plugin-a, koji formira predloge za čitanje vašim korisnicima, na osnovu njihovih interesovanja, upravo se to i postiže. On to čini zahvaljujući ključnim rečima.
Jedan od nešto manje poznatih, a ništa manje upotrebljivih dodataka, jeste OneSignal. U pitanju je push notification plugin, koji funkcioniše tako što obaveštenja šalje u samom pretraživaču svojim pratiocima. Bez obzira na to da li su oni u tom trenutku na vašem sajtu ili ne, ovim plugin-om možete obaveštavati svoje korisnike o vestima na svom sajtu. U principu, ima sličnosti sa newsletterom, sa tom razlikom da vaš čitalac ne mora da se uloguje na svoj mejl, već mu obaveštenje stiže direktno u pretraživač.
IceGram plugin je pogodan za one koji žele pop-up banere na svoj blogu. Pa tako, na ovaj način, možete privući korisnike da npr. preuzmu neki besplatan sadržaj, digitalnu knjigu i slično.
Zaštita autorskih prava
Za sve koji žele zaštititi svoj sadržaj od kopiranja na druge sajtove ili slike od preuzimanja, izvrstan plugin jeste WP content copy protection & no right click. On zapravo funkcioniše tako da blokira korišćenje desnog klika, kojim se tekst selektuje, a zatim kopira. Takođe, sprečava klik na Save image, posle desnog klika na sliku. Iako Google u principu sankcioniše plagijate banovanjem iz pretrage, često se dogodi da i originalni tekst bude kažnjen. Zašto? Zato što, u slučaju da je sajt na kome je plagirani tekst stariji od vašeg sajta, google će teže razumeti gde je originalni tekst tačno nastao.
Privlačenje publike i komunikacija sa korisnicima
Scriptless social sharing je dodatak koji olakšava postavljanje dugmadi na vašim stranicama, npr. ispod tekstova, što omogućava vašim čitaocima da bez muke podele vaš sadržaj na društvenim mrežama. Iako postoji veliki broj ovakvih plugin-a, Scriptless social sharing se izdvaja po svojoj jednostavnosti i tome što ne usporava vaš sajt prilikom korišćenja.
Contact form 7 jeste jako popularan dodatak za formiranje kontakt formulara, jer je brz i jednostavan. Za njega nije potrebna prevelika tehnička potkovanost, niti iskustvo. A omogućava kreiranje atraktivnih kontakt formi, koje se mogu postaviti na bilo kom mestu na sajtu.
Prijavljivanje grešaka na sajtu
404 to 301 je dodatak koji evidentira svaku grešku na sajtu i o njoj obaveštava svog administratora. Ako želite da konstantno budete u toku sa potencijalnim nepravilnostima, instalirajte ovaj dodatak.