Uputstvo koje je pred vama prilagođeno je za početnike, za one koji se prvi put susreću sa ovom tematikom. Nekada su sajtove radili isključivo programeri, sam proces je bio prilično zamoran i dug. Pojavom CMS platformi (WordPress, Joomla, Drupal…) ovaj proces je postao poprilično jednostavan. Instalacija WordPress-a je možda i najlakši deo, sastoji se od svega nekoliko koraka, pa da prođemo kroz njih.
Koraci za instalaciju
- Preuzimanje poslednje verzije WordPress-a sa sajta wordpress.org
- Učitavanje instalacionog paketa na server u public_html (ili sličan) direktorijum
- Kreiranje MySQL Baze i njeno podešavanje
- Instalacija WordPress-a
Prvi korak – Preuzimanje WordPress instalacionog paketa
Da biste preuzeli poslednju verziju WordPress instalacionog paketa morate otići na stranicu https://sr.wordpress.org/download/, zatim kliknite na dugme „Prezmi WordPress“… Nakon klika instalacioni paket možete pronaću u svom Download prozoru.
Drugi korak – Učitavanje instalacionog paketa na server
Podrazumeva se da ste pre drugog koraka zakupili hosting kod nekog provajdera. U zavisnosti od provajdera, ponekad mora proći i 48 sati pre nego što možete bilo šta da radite na svom domenu (zbog propagacije DNS-ova). Mi smo posle višedecenijskog lutanja sve svoje sajtove smestili na Unlimited host. Jedan od njihovih najjačih aduta, pored stabilnosti, jeste podrška koja odgovara na tiket gotovo istog trenutka.
Postupak je sledeći: zakupite hosting i domen kod odabranog hosting provajdera. Ma kog da odaberete u 90% slučajeva dobićete pristup cPanel korisničkoj platformi. cPanel izgleda ovako:
Za prenos i učitavanje instalacionog paketa pronađite opciju File Manager (Fajl Menadžer) i u okviru nje public_html folder. Obično se u ovom folderu smeštaju svi fajlovi u vezi sa sajtom. Ukoliko u folderu public_html već postoje neki fajlovi, možete ih obrisati ili ih premestiti u neki podfolder. Dobićete ekran kao na slici:
Idite na Upload opciju i pronađite u folderu Download instalacioni paket WordPress-a. Zatim kliknite dva puta na njega. Istog trenutka otpočeće učitavanje fajla koji je u .zip formatu. Kada se fajl učita kliknite na link Go Back to “/home/mojede/public_html/ ” koji će vas vratiti nazad na public_html koji sada u sebi ima jedan fajl – instalacioni paket WordPress-a. Rekli smo da je fajl zipovan pa ga je potrebno raspakovati pre nego da nastavimo sa pripremom za instalaciju.
Paket ćete raspakovati na sledeći način. Desni klik na paket i opcija Extract, a zatim u novom prozorčetu na Extract File(s). Fajlovi su raspakovani i nalaze se u novom folderu wordpress. Ovde postoji još jedan mali korak, a to je da fajlove iz public_html/wordpress foldera, premestite direktno u public_html. To ćete uraditi na sledeći način:
Uđite u novoformirani folder wordpress, kliknite na opciju Select All, a zatim u meniju izaberite opciju Move (Premesti). Dobićete ekran kao na slici:
Sledeće šta trebate da uradite ja da zadate putanju do public_html. U polje u kome sada stoji /public_html/wordpress treba da stoji samo /public_html, kada to uradite kliknite na Move File(s). Nakon ovoga završili ste sa drugim korakom i svi fajlovi se nalaze u /public_html folderu.
Treći korak – Kreiranje MySQL baze i njeno podešavanje
Treći korak je kreiranje baze. WordPress koristi MySQL. Opciju za kreiranje MySQL baze pronaći ćete kada se vratite ponovo u cPanel (to je onaj prvi ekran nakon logovanja). Pronađite opciju MySQL® Databases. Klikom na ovo polje otvoriće vam se ekran u kome morate popuniti određena polja. Parametri su proizvoljni (vi ih upisujete po sopstvenoj želji).
NAPOMENA: Svaki od parametara upišite jer će vam biti potrebni u četvrtom koraku prilikom intalacije WordPress-a
- Prva stavka je kreirati bazu, Create New Database; unesite ime baze po svojoj želji zatim Create Database; (dobićete poruku Added the database “imenaloga_imebaze”) iskopirajte negde u nekom Wordu čitavo ime baze „imenaloga_imebaze“;
- Druga stavka je kreirati korisnika, MySQL Users, Add New User, unesite username i password takođe po svojoj želji, zatim na Create user; (dobićete poruku You have successfully created a MySQL user named “imenaloga_imeusera”). Takođe iskopirajte negde korisničko ime u formatu “imenaloga_imeusera”. Upišite i šifru koju ste uneli.
- Treća stavka je povezivanje korisnika sa novom bazom Add User To Database, u padajućem meniju odaberite u prvom polju korisnika koga ste kreirali, a u drugom polju bazu. Zatim kliknite na polje ADD. Otvoriće vam se prozor u kome trebate da odaberete privilegije. Jednostavno kliknite na ALL PRIVILEGES i sva polja će biti istog trenutka popunjena. Klikom na dugme Make Changes završavate treći korak, vaša baza je spremna za povezivanje sa WordPress-om.
Četvrti korak – Instalacija WordPress-a
Ukoliko ste prva tri koraka uradili kako treba, ovaj četvrti korak će trajati vrlo kratko. Otvorite neki browser (Google Chrome, Opera, Mozzila…) i ukucajte svoj domen (primer www.imesajta.com). Znaćete da ste fajlove prebacili gde treba ako dobijete ekran kao na slici:
Kliknite na dugme „krenimo!“, dobićete prozor u koji trebate da popunite prva 3 polja, ostala 2 su prema difoltu podešena tako da tu ništa ne dirate, osim ako server nije podešen drugačije. Ukoliko se to desi kontaktirajte sa tehničkom podrškom da vam dostavi ova dva podatka. Sva tri polja koja popunjavate odnose se na bazu koju ste kreirali u prethodnom koraku. Unesite tražene podatke, a zatim kliknite na dugme „Pošalji“. Ako vam ne prijavi grešku i pusti vas na sledeći korak uspeli ste, ostaje vam samo da unesete podatke poput imena sajta, korisničkog imena i lozinke. Nakon toga WordPress je konačno instaliran i možete preći na njegovo podešavanje.
Video snimak: Instalacija WordPress-a kroz cPanel
Ukoliko još uvek niste sigurni u sebe, najbolje je da pre instalacije pogledate i video snimak primera instalacije WordPress-a proz cPanel.
Želimo vam mnogo uspeha. Nadamo se da smo vam pomogli, ukoliko imate nekih pitanja ili nedoumica slobodno ih ostavite u komentaru, a mi ćemo vam u najkraćem mogućem roku odgovoriti.