Prirodni stanovnik naših creva, bakterija Ešerihija koli, može da napravi veliki problem ukoliko se nađe u mokraćnoj bešici, a njeno neutralisanje može da bude dugotrajan i mukotrpan proces.
Za lečenje infekcije Ešerihijom se najčešće preporučuju antibiotici, ali je problem što ova bakterija vrlo brzo postaje imuna na njih pa se zato i teško leči. Dugotrajno korišćenje antibiotika se ne preporučuje, a kod većine osoba čak i u kratkotrajnim terapijama dolazi do poremećaja bakterijske flore u crevima.
Izlaz iz problema je lečenje ešerihije prirodnim putem – čajevima, promenom načina ishrane, kao i povećanim unosom tečnosti, strožijom higijensko sanitarnim merama.
Najuspešniji način za eliminaciju Ešerihije koli iz organizma su čajevi, obično biljne mešavine, koje deluju antibakterijski, antiupalno i koje imaju diuretičko dejstovo.
Terapija čajevima zahteva najmanje tri meseca strpljenja i discipline, a uz najmanje dva litra tečnosti dnevno potrebno je pridržavati se i dijetalne ishrane. Najčešće biljke koje se koriste za čajne mešavine su: uva, kukuruzna svila, vranilova trava, hajdučka trava, rastavić, list breze itd.
Pored ovih, protiv Ešerijihe se možemo boriti i biljem koje je ujedno i sastojak u ishrani.
Origano za mediteranska jela i ulje za medicinu i lepotu
Ulje divljeg origana sadrži karvakol koji je vrlo efikasan u borbi protiv Ešerihije koli. Za ovo ulje važi da je nekoliko puta jače od antibiotika, i delotvorno je kod upala, infekcija, problema sa gljivicama, pada imuniteta i niza drugih zdravstvenih problema. Ono što je bitno jeste da se preporučuje najviše šest kapi ulja dnevno, i preporuka je da terapija u kontinuitetu traje 10 dana.
Koristi se tako što se jedna kap ulja divljeg origana pomeša sa pet kapi baznog ulja, najščešće maslinovim, kokosovim ili bademovim. Nakon deset dana kontinuiranog korišćenja, pre uzimanja nove doze, preporuka je da se napravi pauza najmanje 3 nedelje.
Pored ulja divljeg origana, u terapijske svrhe koristi se i čaj, i to tako što se kafena kašičica usitnjenih listića origana prelije sa 150 ml proključale vode. Čaj se ostavi da stoji 10 minuta, procedi i tek tada je spreman za upotrebu. Delotvoran je u dozi od 1-2 šolje dnevno.
Za osobe koje su sklone alergijskim reakcijama, preporučuje se oprez u korišćenju.
Sok od brusnice- osvežavajući napitak i čaj
Brusnica je izuzetno ukusna i kao sušeno voće i kao dodatak kompotu, a sok od brusnice deluje osvežavajuće. Sadrži i vitamin C i odlična je za imunitet, spada u kategoriju voća čija je popularnost zadnjih godina izuzetno skočila.
Sok od brusnice se preporučuje kao dopuna terapiji protiv Ešerihije koli, ali ne u preteranim količinama pošto može dovesti do taloženja kamenca u bubrezima. Čaj od lista brusnice ima iste efekte kao čaj od uve i vrlo je delotvoran za infekcije urinarnog trakta.
Sok se spravlja tako što se 2 kg samlevenih bobica potope u 400 ml vode i kuva 8 minuta. Ovako kuvano ima izgled pirea koji je potrebno procediti kroz čistu gazu i ponovo kuvati 5 minuta. Ovako spremljen sok može se razblažiti po ukusu, i bez dodataka šećera koristiti kao dopuna terapiji.
Karanfilić- za ukusnije meso i kao lek
Karanfilić se od davnina koristi kao protivupalno sredstvo, mada je popularniji kao začin, posebno u pripremi jela od mesa. Čaj od pupoljaka biljke koja je poznata i kao začin koriste se za upalu desni, i tokom nicanja zubića kod beba. Upotrebljava se i kao terapijsko sredstvo u lečenju nadimanja i mučnine.
Prirodni antioksidant eugenol u sastavu karanfilića je efikasan u tretiranju infekcija Ešerihijom koli.
Lekoviti napitak od karanfilića se spravlja tako što se 5 g ovog začina pomeša sa 1,5 litara čiste, najbolje filtrirane vode, i ostavi da odstoji 5 dana na tamnom mestu. Može se zasladiti medom i pije se po 100 ml dnevno.
Kurkuma -za orijentalni ukus jela i odličan antibiotik
Nezamenljiva u orijentalnoj kuhinji, kurkuma se zbog intenzivnog žutog pigmenta koristi i kao prirodna boja u prehrambenoj industriji, a stara indijska kultura je smatra biljkom koja štiti organizam od negativnih uticaja.
Spada u grupu jačih prirodnih antibiotika, koristi se i za čišćenje organizma, pomaže u rešavanju bakterijskih i gljivičnih infekcija u organizmu. Pomoćno je sredstvo u skidanju masnoće sa krvnih sudova, ubrzava cirkulaciju a odlična je i za stimulaciju dobrih bakterija u crevima odnosno podstiče varenje.
Kurkuma može da se koristi i kao napitak i to tako što se pola kašičice razmuti u vodi, limunadi i čaju. Po želji se može dodati i med. Može se dodati i u maslinovo ulje i koristiti kao začin jelima.
Čaj od kurkume se koristi i kao dodatak terapiji protiv Ešerihije koli, a spravlja se tako što se kafena kašičica praha prelije sa 2 dl ključale vode. Ostavi se da stoji 15 minuta i konzumira jednom dnevno.