Do momenta kada napravite svoju veb-stranicu, morate preduzeti više važnih koraka, u smislu odabira hostinga i domena, naziva sajta, njegove namene, instalacije platforme za izgradnju sajta (npr. WordPress) i brojnih drugih važnih stvari. Kada veb-sajt postane dostupan širom interneta, morate razmišljati o njegovoj strukturi i dizajnu, kao i sadržaju. A da ne govorimo i o optimizaciji. A na sve to, kao šlag na tortu, dolazi pitanje autorskih prava.
Šta sve smete, a šta ne smete objavljivati na svom sajtu? Za koji sadržaj vam je potrebno odobrenje autora ili kupljena licenca, a za koje treba samo spomenuti izvor, ili čak ni to? I koje sankcije povlači nepoštovanje autorskih prava? I gde možete pronaći besplatne slike za svoj sajt? U ovom tekstu ćete pronaći odgovore na ova pitanja.
Sajtovi za besplatne slike
Pre svega, treba imati u vidu da je autorsko pravo veoma ozbiljna stvar. Ono predstavlja pravo stvaraoca na svoju svojinu. I samim tim, ukoliko ga narušite, u najgorem slučaju, autor vas može tužiti. U najboljem, možete biti opomenuti, te biti primorani da uklonite preuzetu sliku. Pa zato, ukoliko želite ležernost i bezbrižnost u radu, najjednostavnije je da zaobilazite preuzimanje sadržaja sa sajtova gde nije jasno naznačeno da li je on zaštićen ili besplatan. I najjednostavnije je da besplatne slike skidate sa sajtova koji samo tome i služe. Odnosno, na kojima je sav sadržaj označen sa „no copyright“.
Najpoznatiji sajtovi sa besplatnim fotografijama su: Pexels, Unsplash, Pixabay, Kaboompics i Burst. Oni se posebno ističu zbog visoke rezolucije, profesionalnih fotografija. A svih pet sajtova imaju i besplatan video sadržaj. Na Pixabay-u su dostupne slike različitog formata: .jpg, .psd, .eps, .svg i .png. Tako da, ukoliko su vam potrebne ikonice ili ilustracije, možete ih jednostavno pronaći na ovom sajtu. Kombinacijom bar dva od ovih pet sajtova, većina blogera obezbeđuje u potpunosti potrebe svog sajta. A posebna pogodnost je mogućnost odabira rezolucije, a time i veličine slike. Na Burst-u su slike podeljene po kategorijama, što može biti još jedna od olakšica.
Pored ovih, postoji i ogroman broj drugih sajtova sa besplatnim slikama, kao što su Freeimages i Gratisography, gde se mogu pronaći ponekad i raznovrsnije slike, ali obično manjeg kvaliteta i rezolucije. Pa čak i popularna aplikacija Canva ima svoju kolekciju besplatnih slika, koje možete skidati sa sajta ili koristiti u sklopu aplikacije, za kreiranje vizuelnog sadržaja.
Neki od spomenutih sajtova nude i premium sadržaj, pa ukoliko želite da skinete sliku sa ovom oznakom, morate se pretplatiti, kako bi vam bio dostupan, bez narušavanja autorskih prava. Neke od tih slika je moguće čak i preuzeti, ali su takve slike jako smanjene rezolucije i svakako ne polažete pravo na taj sadržaj.
Sajtovi za besplatne slike uz spominjanje autora (attribution)
Pored pomenutih, postoji veliki broj sajtova, sa kojih možete skidati i koristiti besplatne slike, ali uz spominjanje izvora. To činite onako kako je naznačeno na samom sajtu. Na nekim sajtovima, kao što je Freepik, možete jednostavno kopirati „attribution“ i nalepiti ga ispod slike na svom sajtu. Na taj način, ne kršite autorska prava. Međutim, postoji izvesno ograničenje u pogledu preuzimanja slika sa ovog sajta. Pa tako, možete skinuti maksimalno 3 slike, ako nemate svoj besplatni na sajtu. Odnosno, još nekoliko, onda kada se ulogujete. Preko tog limita, možete skinuti samo uz pretplatu na premium opciju.
Pojedini sajtovi, kao što je DeviantArt nude slike raznih umetnika. Pa ukoliko je vaš sajt približniji takvom stilu i želite nešto unikatno, možete koristiti neke od njihovih dela. Ipak, mnoga od njih zahtevaju naznačavanje autora.
Treba biti jako oprezan na sajtovima kao što je Wikimedia. Jer se različite slike mogu preuzeti pod različitim uslovima, pa treba proveriti zahteve za svaku pojedinačno.
Kakvu licencu može imati slika na internetu?
Postoje 4 vrste licence koje mogu ići uz sliku sa interneta.
1. Rights-managed je licenca slike za koju se mora platiti svako novo korišćenje.
2. Royalty free je licenca za sliku koja se prvi put plati, a zatim zauvek koristi, bilo gde.
3. Creative-commons je licenca koja podrazumeva da možete koristiti sliku, ali samo pod određenim uslovima (koji su naznačeni na svakom sajtu).
4. Javni domen podrazumeva korišćenje preuzete slike pod bilo kojim uslovima i na bilo kojoj lokaciji na internetu.
Poznajući vrste licence, znaćete i kako da vršite odabir slika, bez rizika.
Ako stavljamo akcenat na tekst, zašto je izbor slike važan?
Pre svega, zbog naših čitalaca. Većina vaše publike će manje ceniti vaš rad, ako slike nisu prilagođene vašem tekstu ili nisu za njega relevantne. Takođe, optimizacija sajta je nemoguća bez slika.
Da li moramo da pazimo na povredu autorskih prava i na društvenim mrežama?
Po pravilu bi na autorska prava trebalo voditi računa svuda. Jer, na prvom mestu, nije etički koristiti zaštićen sadržaj nekog kreatora, bez reference na njega. Ali ipak, u većini slučajeva, društvene mreže daju prostora da postavite i tuđi sadržaj, bez posledica, onda kada za njega ne dobijate novac. To se naročito odnosi na Facebook, Instagram, TikTok i WhatsApp.
Pa ipak, ukoliko ste kreator sadržaja na Youtube-u, poželjno je da ne postavljate ništa što može ugroziti nečije autorsko pravo, bez obzira da li zarađujete od Youtube-a ili ne, jer će vaš sadržaj biti uklonjen. Na primer, čak i ako se slika zaštićena autorskim pravima, nađe samo u trajanju od jedne sekunde na vašem video snimku, vaš video krši autorska prava. S tim što postoji jedan izuzetak. Ako nečije autorsko delo koristite u svom video snimku kao primer, i ako to možete dokazati, upotreba je dozvoljena. Ipak, najsigurnije je držati se sadržaja koji je isključivo vaš ili u zasigurno dostupan.