Dvorci Vojvodine nesumnjivo predstavljaju pravi dragulj ove prelepe ravnice. Širom Vojvodine se nalaze velelepna zdanja u kojima su uživali moćnici iz doba Austrougarske monarhije. Građeni su u periodu između XVIII i XX veka i predstavljaju raskoš i moć njihovih stanovnika. Danas se u Vojvodini nalazi više od 70 dvoraca. Neki od njih su pretvoreni u hotele, a neki su proglašeni za kulturna dobra. Ukoliko do sada niste imali prilike da posetite dvorce Vojvodine, možda je pravo vreme sada to da učinite. U nastavku teksta ćemo pokušati da vam ih približimo, ali prava čarolija nastaje tek kada kročite na posed ovih velelepnih građevina.
Dvorci Vojvodine kao čuvari davnih vremena
Dvorci Vojvodine su čuvari nekih davnih, romantičnih vremena i svaki od njih ima svoju legendu po kojoj je prepoznatljiv. Otvoreni su za posetioce, tako da turisti imaju mogućnost obilaska i uživanja u ovim objektima. Svako od ovih velelepnih zdanja je prepoznatljiv po svojoj autentičnosti.
Dvorci Vojvodine vašu maštu pretvaraju u stvarnost, jer poseta njima vas vraća u neka davna vremena, koja ste imali prilike da vidite samo na filmu. Poseta ovim dvorcima će vam dočarati život na dvoru i otkriti legende koje se prepričavaju vekovima.
Takođe, postoje i dvorci koji nisu otvoreni za turiste, ali dovoljno je da ih vidite spolja pa da vam podstaknu maštu. Bez obzira što ne možete zaviriti u njihovu unitrašnjost bićete prijatno iznenađeni spoljašnjim prizorom koji će u vama probuditi znatiželju i navesti vas na razmišljanje o životu na dvoru.
Dvorac Kaštel u Ečkoj – zdanje u obliku slova L
U selu Ečka na samo nekoliko kilometara od Zrenjanina nalazi se dvorac Kaštel. Porodica Lazar ga je izgradila 1820.godine u engleskom stilu. Na otvaranju dvorca svirao je čuveni mađarski kompozitor Franc List. U pitanju je prizemna građevina u obliku latiničnog slova L. Kompleks ovog dvorca je okružen parkom u kome ćete sigurno uživati. Danas je dvorac Kaštel potpuno renoviran i predstavlja mešavinu srednjovekovnog i modernog dizajna. Istovremeno vam pruža uživanje u autentičnom ambijentu koji je inspirisan aristokratskom prošlošću.
Dvorac Fantast zadužbina Bogdana Dunđerskog
Dvorac Dunđerski ili Fantast dvorac se nalazi na samo 15 kilometara od Bečeja. Njegova gradnja je završena 1925. godine a izgradio ga je Bogdan Dunđerski. Dvorac Dunđerski je okružen zelenilom i prvo što ćete uočiti su kupole koje dominiraju okolinom. Četiri ugaone kule dvorca su napravljene u stilu neogotike, dok su svečana sala kao i oba ulaza u dvorac urađeni u neoklasicističkom stilu. Odmah pored dvorca izgrađena je kapela Svetom Đorđu, koja je rađena u neovizantijskom stilu.
Vlasnik imanja je bio veliki ljubitelj konja od kojih je najpoznatiji bio Fantast, koji je istovremeno bio najbolji konj tog vremena. Nakon što je Fantast uginuo, Bogdan Dunđerski ga je sahranio na svom imanju, tako da je po završetku gradnje dvorac dobio ime po ovom nadaleko čuvenom konju.
Dvorac Fantast je danas pretvoren u hotel sa sobama, aprtmanima, restoranom i svečanom salom. Ukoliko ste zaljubljenik u prirodu sigurni smo da ćete uživati u šetnji kroz ovaj ogromni park. Sem toga zamak Dunđerski vam pruža mogućnost organizovanja lova i ribolova. Ono po čemu je prepoznatljiv dvorac Dunđerski to je da pruža apsolutno uživanje za sva čula.
Dvorac Dunđerski u Kulpinu asocijacija na neostvarenu ljubav
U Kulpinu se nalazi zamak porodice Dunđerski koji predstavlja čitav kompleks objekata sačinjen od dvoraca i parka. Ovaj neverovatan kompleks sačinjavaju
-dva dvorca
-veliki park oko dvorca
-rodna kuća Georgija Brankovića
-srpska pravoslavna crkva
-slovačka evangelistička crkva
-zgrada škole
Kompleks od dva dvorca je sagrađen za porodicu Stratimirović koja je bila vlasnik punih 120 godina. Dvorac se vezuje za neostvarenu ljubav velikog srpskog pesnika Laze Kostića, Lenku Dunđerski. U XIX veku ovaj posed prelazi u vlasništvo porodice Dunđerski. Čest gost na dvorcu je bio Laza Kostić koji je boraveći u njemu napisao najlepšu pesmu „Santa Maria della salute.“ Posvetio ju je Lenki Dunđerski u koju je bio nesrećno zaljubljen. Prva prepreka je bila velika razlika u godinama, a zatim i njena prerana smrt u 26.godini života. Ljubavna priča Laze Kostića i Lenke Dunđerski je ostala simbol velike ljubavi i do današnjih dana.
Oba ova dvorca su značajni spomenici kulture. Veliki dvorac je otvoren za posetioce, tako da u njegovoj unutrašnjosti možete bar na tren oživeti duh prošlih vremena.
Dvorac Kapetanovo sinonim za „plavi pramen“
Dvorac Kapetanovo se nalazi u opštini Plandište u blizini mesta Stari Lec. Sagradio ga je župan Botka Bela 1904.godine. Naziv Kapetanovo je dobio po poslednjem vlasniku Milanu Kapetanovu. Postoji legenda o ovom dvorcu koja se prepričava godinama. Naime, prema legendi, supruga prvog vlasnika dvorca nakon što je saznala da joj je muž bankrotirao, spalila se u dvorcu. Od svega je ostao samo plavi pramen kose. Po predanju taj plavi pramen je dugo lutao oko dvorca tražeći smirenje.
Legenda kaže da se svake godine na Svetog Iliju u jednoj od odaja zamka pojavljuje senka plavokose žene. Vrlo često ćete čuti da se ovaj dvorac naziva „ukleti vojvođanski dvorac.“
Ukoliko vam se ukaže prilika ne propustite da posetite ova bajkovita mesta u prelepoj ravnici. A, možete i namenski otputovati kako biste posetili dvorce Vojvodine i uživali u lepotama ovih velelepnih zdanja.