Svako ko se u nekom momentu oprobao u pisanju bloga, napravio je bar neku grešku. I to se ne odnosi na pravopisne ili gramatičke greške, već na one mnogo krupnije. I iako je tačno da ko radi, taj i greši, i da se na greškama uči, neke greške nas koštaju publike, a često i zarade. Pogotovo ako se ponavljaju. Zato će u ovom tekstu biti predstavljene one najčešće i najveće greške koje prave blogeri. Na vama je da ih kritički sagledate i usvojite pravilan način pisanja, bez obzira na to da li ste početnik ili ne.
1. Precenjivanje i potcenjivanje sebe i svog biznisa
Prva i ogromna greška tiče se sampouzdanja. Naime, iako ste u svoj posao, uslugu ili proizvod, uložili mnogo truda, vremena i novca, to ne znači da oni moraju da se dopadnu vašoj publici. Jednostavno, ako je potražnja onoga što ste stvorili mala, zbog nedovoljne potrebe populacije, treba to proceniti objektivno i razumno. Nikakvo neiskreno veličanje svoje usluge ili proizvoda neće povećati njihovu vrednost. Upravo je višak samopouzdanja vlasnika, neke biznise doveo do propasti. Tačnije, neadekvatna procena opšteg stanja je onemogućila prilagođavanje novonastaloj situaciji. I umesto da svoju uslugu ili proizvod izmene u skladu sa situacijom i ponude na novi način, oni su nastavili da forsiraju nemoguće.
Ipak, problem u pogledu samopouzdanja, ne tiče se samo precenjivanja sebe i svog biznisa. Još češći problem jeste potcenjivanje. Iako je vaše autorsko delo jako potrebno u trenutnim okolnostima, možda grešite u pregovaranju. Tako da klijent teži spuštanju cene, a vi u tome posustanete, te lako pristajete. Ponekad ponudite svoj proizvod po daleko manjoj ceni, čime smanjujete njegovu vrednost u očima prosečne mušterije. Iz tog razloga, možda neočekivano, ali prirodno, klijent ubuduće poklanja veće poverenje onom ko svoj proizvod ceni više, iako je možda baš vaš ono što mu treba. Manjak samopouzdanja je mnoge blogere, ma koliko kvalitetni bili kao pisci, doveo upravo do redukovane prodaje.
2. Nepoznavanje ciljne grupe
Drugi, takođe izuzetno važan problem predstavlja nepoznavanje svoje ciljne grupe. Blogeri koji promovišu svoj biznis, a ne znaju kome nude svoje usluge ili proizvode, zapravo, uzaludno troše novac. Ukoliko je vaš proizvod heklana torbica, skoro sigurno se vaš prodajni tekst može obraćati ženskoj populaciji, odnosno, biti u ženskom rodu. Pritom, nekad je važno dodatno precizirati ciljnu grupu, u smislu uzrasta, lokacije i afiniteta svojih potencijalnih klijenata. Ako želite da ispromovišete svoju online prodavnicu sa urbanim duskericama, nećete se obraćati sredovečnoj populaciji. Iako i među njima možda ima potencijalnih klijenata, svakako biste širenjem svoje ciljne grupe, suvišno prosipali svoju energiju i novac i, paradoksalno, smanjili prodaju.
3. Nesagledavanje svojih ciljeva
Kada ste doneli odluku u vezi sa ciljem vašeg bloga i utvrdili svoju ciljnu grupu, morate razgraničiti da li zaista želite zaradu ili je vaš rad u domenu hobija. Učestala greška je da ljudi ne prave razliku između biznisa i hobija. Ukoliko želite pravu zaradu, sav vaš trud i vreme moraju biti usredsređeni na taj cilj. Mora postojati adekvatna strategija, i nje se morate pridržavati. To znači da ćete stalno analizirati svoju publiku, njihovo ponašanje, testirati svoje proizvode ili usluge, držati se poslovnog plana, objavljivati tekstove u određeno vreme i što manje odstupati od zadatih obaveza.
Praćenjem analitike, blogeri postižu mnogo veći uspeh, nego ako sve prepuštaju slučaju. Naime, ako svoj blog o organizaciji vremena za poslovne žene, promovišete na Instagramu, nećete objavljivati kasno noću, kada one najverovatnije spavaju. Ako su vaša ciljna grupa žene koje su život posvetile karijeri, veoma verovatno će ovakve savete čitati ujutru, uz jutarnju kafu, ili na pauzi na poslu. Naravno, ništa od toga ne mora biti pravilo. Vaše aktivnosti treba da prilagodite prema rezultatima analitike!
4. Plagijatorstvo
Velika greška, a ujedno i važno etičko pitanje jeste plagiranje. Kopiranje drugih, ne samo da nije dobra osobina, jer donosi mogućnost da neko to prepozna, već vam zasigurno neće pomoći u razvoju biznisa. Time što niste u skladu sa sobom i ne promovišete svoju autentičnost, već tuđu, vraćate se na prvobitni problem – samopouzdanje. Konstantno posmatranje tuđeg sadržaja, onemogućiće vašu kreativnost da se uzdigne i donese nešto novo. Sasvim je u redu da imate uzore, koji vam mogu biti inspiracija. I sve dok na tom putu izgrađujete sopstveni stil, prihvatanje tuđih ideja može biti korisno. Ali njihovo identično primenjivanje iscrpljuje, a i donosi niz drugih, pravnih, problema.
Dakle, svi blogeri, ma koliko bili iskusni u svom pisanju i načinu prodaje, moraju se usavršavati. Stalno učenje i primenjivanje teoretskog znanja, kao i redovna vežba i testiranje, vode smanjenju potencijalnih grešaka, ali i boljoj prodaji.